Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 33
  1. #21
    Наблюдател
    Регистриран
    13.11.2013
    Мнения
    32
    Цитат Първоначално публикувано от jenia Виж публикацията
    Колеги говорим за магазините над плодника.На веднъж ли се слагат рамките с основите 10 на брой или по етапно,или през няколко дена.Или има друг метод.
    Аз също съм млад пчелар. Да кажа какво правих миналата година(може да не е много правилно). Началото на април вдигам семейството на втори корпус като вземам 2 пити запечатано пило и на тяхно място на позиция 5 и 6 слагам ВО .Отдолу точно под тях на 1 корпус слагам питите със запечатано пило и допълвам корпуса с ВО. След 10 дни пак свалям 2 пити долу и качвам 2 горе. Получава се въртеливо движение.

  2. #22
    Автор
    Регистриран
    18.03.2015
    Мнения
    141
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията

    Препоръчвам нещо "от 2-е точки" ) :
    1. Развиваме свои пчели /по максимум!!!/ - да имат по не 6-7 пити с пило.
    2. Преди 3 седмици до паша (говорим за акация):

    - 5 пити с пило (по добре с отворено) дигаме горе в 2–а магазина, с подредени магазини основи за градеж (като на снимка) Получава се не 10, а 9-ет реда (да по лесно после разпечатвате)
    - в плодника остават всички други пити и МАЙКА!!! Слагате преградна табла, от горе ханеманова решетка и с плат покривате празно място над плодника.
    - след седмица проверявате магазини на маточници, ако има - махате.

    Други ангажименти до края на паша - нямате. Горе - долу свои 30 кила ще имате.
    Успех.
    Тук след като се излюпят пчелите предполагам връщаш плодниковите долу а горе дозареждаш ли с основи или махаш единия магазин ?

  3. #23
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Cvetomir Виж публикацията
    Тук след като се излюпят пчелите предполагам връщаш плодниковите долу а горе дозареждаш ли с основи или махаш единия магазин ?
    Не, вече няма време, ако искаме да хванем акация - http://pchelari.com/forum/showthread...0118#post90118
    Като паша свърши - центрефугираме всичко над ханеманова решетка и с празни ДБ пити разширяваме плодник (в средата слагаме пити). В магазин ВЕДНАГА зареждаме празни пити (в средата слагаме две за градеж) и слагаме над плодника - тогава пчели започнат да разпечатват и дигат горе мед от плодника. Дигат, едят (майка добре снася), градят 2-е магазини пити и ОСВОБОЖДАВАТ плодник за снасяне.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    08.01.2014
    Мнения
    173
    Пчеларски район
    област Плевен
    Четох нещо интересно в една от пчеларските групи в ФБ. За да се изградят най-лесно магазинните пити и да не ровиш в плодника постоянно да слагаш магазинни рамки, после да ги качваш в магазина, правиш си един пръстен (надставка). Тази надствка се слага над магазина и в нея трябва да може да легне една плодникова пита с мед (в този период в доста кошери има такава крайна пита). Тази пита става един вид таван на кошера. Кошера ти е организиран така - плодник, магазин с основи, пръстен с легнала в него пита с мед. Пчелите вианги се сремят жилишето им да е цяло, непрекъснато. Те почват да градят основите на магазинните рамки, защото искат да свържат плодника с горната легнала пита. Ако нямаш таква легнала пита , а имаш само магазин с неизградени основи, пчелите не му обръщат внимание и не градят, защото това пространство в магазина им е чуждо. Позват да го изграждат чак когато видят зор и нямат празни килийки за складиране на нектар по време на пашата. Разбира се магазина ще го сложиш когато се позатопли малко повече, за да не объркаш температурния режим в кошера с този увеличен обем.
    При фарарите правят нещо подобно , но с корпуса с пергата. Слагат го на най-горно положение за да ходят до там пчелите и така минавайки през празния корпус да изпитат желание да го изградят, за да направт жилишето без прекъсвания. При този вариянт им помага и това, че пчелите не преместват прашеца от килийките. Може да преместват мед, но прашец не местят. Така те със сигурност ходят до корпуса с прашеца за да ядат и произвеждат млечице за пилото.

  5. #25
    Потребител
    Регистриран
    20.03.2016
    Мнения
    55
    Момчета по на 20 и 30 по 2 много ви Благодаря. За сериознта информация и за морските шега.Имам ново запитване.Вчера при тихо време сложих ленти за акари , всичките ми 10 рамки са пълни с много пчели и странното което е ,че са по капака и по стените на кошера.Пчелите които са на капака са с пълни торбички прашец.Имам чувството ,че не могат да си намерят място по питите.Какво да направя в случая.Да сложа ли Ханиманова решетка и магазин и да ги подсиля със сироп или да ги оставя така.Благодаря предварително.

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jenia Виж публикацията
    Момчета по на 20 и 30 по 2 много ви Благодаря. За сериознта информация и за морските шега.Имам ново запитване.Вчера при тихо време сложих ленти за акари , всичките ми 10 рамки са пълни с много пчели и странното което е ,че са по капака и по стените на кошера.Пчелите които са на капака са с пълни торбички прашец.Имам чувството ,че не могат да си намерят място по питите.Какво да направя в случая.Да сложа ли Ханиманова решетка и магазин и да ги подсиля със сироп или да ги оставя така.Благодаря предварително.
    Женя ,вече им е станало тясно .Предполагам че и майката е блокирана .Можеш да сложиш ХР ,ако не искаш майката да се качи горе.Затова провери в плодника колко пити има с запечатано пило.Ако преобладават пити с яйца и открито пило ,не слагай ХР /мое мнение и практика,неангажиращо никого/ ,да се качва и да работи .В зависимост от първата паша /кога тръгва/,тези пчели ще ти дойдат дюшеш .Разшири ги с магазин с основи.Ако имаш пити с мед в плодника–разпечатай ги и ги мушни м/у прясното пило.Ще освободиш място за снасяне на майката.

  7. #27
    Потребител
    Регистриран
    20.03.2016
    Мнения
    55
    Ако мога да те нарека колега от Ямболско. Единствено от Вас получих отговор за което Ви Благодаря.И това което разбрах ще го приложа.За напред ако ми разрешиш ще търся съвет от Вас.Имам желание за кореспонденция но в момента се уча и ми е трудно в бързото писане. ПОЗДРАВИ ОТ БАЛКАНА ПОЛЕТО И МОРЕТО.

  8. #28
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от jenia Виж публикацията
    Ако мога да те нарека колега от Ямболско. Единствено от Вас получих отговор за което Ви Благодаря.И това което разбрах ще го приложа.За напред ако ми разрешиш ще търся съвет от Вас.Имам желание за кореспонденция но в момента се уча и ми е трудно в бързото писане. ПОЗДРАВИ ОТ БАЛКАНА ПОЛЕТО И МОРЕТО.
    Да, Женя .Ние сме колеги ,кой с 1 , кой с 10 ,друг с 50–100 бр. Свързва ни обичта към това насекомо ,а хомо сапиенс няма да оцелее ако то изчезне. Другите колеги не са ви отговорили ,защото сега е усилно време ,работа много по подготовката на семействата за първа главна .Аз се ошетах набързо защото моите са мъничко и сега чакам 5–8 април .Винаги можеш да попиташ .И остави настрана официалностите .Колеги сме .На Вие се обръщам само към по–специални колеги ,''компетентни '' абсолютно във всичко .Поздрави и на теб ,от поречието на Тунджа и Бакаджиците .Успех !!!

  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,560
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Искам да благодаря на адаша Гогол за отговора му към Женя (днес се възползвах от него). Днес прегледах 16 семейства 6 от тях имаха същия проблем докато умувах по въпроса се сетих (че Гогол дава мнение различно от класическото Т.Т.Т.) и че бях задавал решение на този въпрос тук и други умни хора ме посъветваха да не правя както досега (досега отслабвах силните с пило към слабаците). Резултата ще го споделя след рапицата днес ходих до блоковете започнала е да цъфти (в самото начало е дано се затопли)

  10. #30
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Да, Женя .Ние сме колеги ,кой с 1 , кой с 10 ,друг с 50–100 бр. Свързва ни обичта към това насекомо ,а хомо сапиенс няма да оцелее ако то изчезне. Другите колеги не са ви отговорили ,защото сега е усилно време ,работа много по подготовката на семействата за първа главна .Аз се ошетах набързо защото моите са мъничко и сега чакам 5–8 април .Винаги можеш да попиташ .И остави настрана официалностите .Колеги сме .На Вие се обръщам само към по–специални колеги ,''компетентни '' абсолютно във всичко .Поздрави и на теб ,от поречието на Тунджа и Бакаджиците .Успех !!!
    Съгласен съм със земляка сега навлизаме в сезона вече. При нас рапицата взе да жълтее. Всеки да е малко свободен бяга на пчелина. Затова колегите не са писали. Можеш да разчиташ на всички нас тук! Кой с каквото може ще помага още повече, че си жена, а жените пчеларки са рядкост.
    Земляк ти какво чакаш април месец?

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •