Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 87
  1. #31
    Наблюдател
    Регистриран
    12.10.2010
    Мнения
    11
    Стар пчелар-стимулиране-йод???

  2. #32
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Cecitotham1 Виж публикацията
    .....не знам кое действа най-добре.....
    Купуваш си Стартовит - не е скъпо. Пет семейства храни с него, пет семейства по останалите методи - и ще узнаеш.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kando Виж публикацията
    Купуваш си Стартовит - не е скъпо. Пет семейства храни с него, пет семейства по останалите методи - и ще узнаеш.
    Аз съм за стартовита и подхранване по една хранилка сироп 1:1 през 4-5дни + ротация на питите (да се внимава за майката) и може би но нямам наблюдения само теоретични витамин Б.

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    12.03.2016
    Мнения
    20
    А пчелите не се ли изтощават много когато се подхранва със захарен сироп.

  5. #35
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Cecitotham1 Виж публикацията
    А пчелите не се ли изтощават много когато се подхранва със захарен сироп.
    Теза която напоследък възприех не казвам че е вярна е следната даваш мед респективно (инверт) пчелите го ядът и складират. Даваш захарен сироп 1:1 пчелите не правят разлика пак ( спорна тема ) между него и пашата почват да го преработват имитира се паша и семейството се стимулира.Пчелите когато са в паша толко се изтощават че чак козината им пада и стават черни и излъскани явно че от работата не се хубавее а доколкото знам летните пчели живеят дни в сравнение с зимните който са в месеци.
    А и зависи от дозата на сиропа дали е подбудителна или ударна (за запас за зимата). Обаче имам съмнения за друг проблем с захарата тъста ми помага че едно ходене до пчелите ми е близо 300км. и до преди 2г. не бяхме давали захар а сега ми помага обаче като се обадих и го питам как са пчелите ми отговари:
    Ебах тия моулузи качили се у хранилката и зинали като лами само мене чекат на готово оти не одат по полето ще се измулузат - не е работа това.

  6. #36
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    .... и може би но нямам наблюдения само теоретични витамин Б.
    По мое мнение няма смисъл при наличието на Стартовит - даже лично за мен, дори и Стартовита е въз прекалено силен, спомням си първия път, когато го ползвах, спазвах по предписание и после се хванах за главата. След него случай, винаги когато съм подавал Стартовит съм прилагал двойно по- ниска доза и количество - за мен пак е достатъчно, щом плодника е пълен с пило, когато посрещам рапицата и имам пчели, които да покрият един магазин.
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    08.02.2015
    Мнения
    6
    Разбира се че силничък

  8. #38
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Аз подхранвах с Апифонда през втората половина на декември,януари и началото на февруари.Слагах го в хранилките и пчеличките се качваха и си го хапваха.Съм 5-6 март започнах да подхранвам със захарен сироп 1:1 и започнах да слагам и Стартовит в него.Доволен съм от действието на Стартовита и го препоръчвам.Бързо се размножават и засилват.Вече съм поставил магазините понеже рапицата започна да цъфти.Дано времето бъде благоприятно-рапицата е на не-повече от 600 метра от пчелина.
    Стартовита го препоръчвам като отлично средство за подхранване и стимулиране на майката.

  9. #39
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    Колеги , с какво е по-добре да се стимулират пролетно време семействата? захарен неинвентиран сироп 1:1 или меден сироп 1:1. Също искам да попитам: може ли да се храни примерно с количество от 500 600 мл наведнъж на семейство,тъй като нямам възможност да ходя през ден? Възможно ли е да вкисне сиропа ако е меден и да направя някоя беля? Благодаря предварително !

  10. #40
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от Vertex Виж публикацията
    Колеги , с какво е по-добре да се стимулират пролетно време семействата? захарен неинвентиран сироп 1:1 или меден сироп 1:1. Също искам да попитам: може ли да се храни примерно с количество от 500 600 мл наведнъж на семейство,тъй като нямам възможност да ходя през ден? Възможно ли е да вкисне сиропа ако е меден и да направя някоя беля? Благодаря предварително !
    Слагаш в кипнала вода захар 1:1 сипваш по една хранилка 600-700мл. на 4-5 дни (като нямаш възможност да ходиш през ден да сипваш по 200-300мл) според мен няма проблем с тази доза е абсурд да задръстиш майката.
    Но е хубаво да се види как е положението с плодника ако има повече мед и в средата няма място можеш да ротираш някоя рамка, също можеш да вземеш крайна пита с дебел венец мед да я разпечатиш и да я сложиш по средата между пилото или до него (по преценка).
    Според мен е по добре да се подхранва с захар но от друга страна ако имаш много мед трябва да го използваш да не се задръсти плодника в последствие.
    меден сироп 1:1 (това 1:1 не ми е понятно и не давам мнение) но Меден сироп в това време само когато няма летеж възможност от кражби.

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •