Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 35
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    13.03.2016
    Мнения
    6

    Със колко кошера да започна

    Здравейте колеги. Въпросът ми е по точно с колко кошера да започна отглеждането пчели. Насочиха ме кам кошери Дадан. Блат с корпусен магазин искам да замочна с отводки. И какъв инветар ми е нужен за започна. Като за начсло си мисля за 3 кошера. Като ми казаха да отида на Пчелараския панаир в Добрич.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Тук всеки ще посъветва какво ли не... Къде правилно къде не!. Зависи какви са ти целите, финансите и свободното време....
    Ако си свободен събота неделя, искаш това да ти е хоби. Заложи на -3-4 отводки дб. Като задължително кошерите да са ти с отделни мрежести дъна. За да ти зимуват магазините от долу, за да няма на есен ... как да се избавя от мулеца, как се ползва мк, нафталин, сяра и тнт и тнт и после меда не е мед а отрова!

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Аз започнах з 6 ДБ + магазини. Препоръчвам - за 4-ри МК, само с корпуси (по 3 корпуса/кошер за тази година). Ако вземеш отводки (на 4-5 пити) в края на май и подхранваш - изградят по 3 корпуса нови восъчни основи (твои!!! - без болести) , бракуваш купени, третираш и подбудително захранваш на есен, по не 30-35 кила на кошер (да остане 20-25 кила за пролетно развитие). Зимуваш с 3 МК корпуса (3-ти и 2-ри корпуси медени) на мрежесто отворено дъно, таван без вентилации, прелка в долни празен корпус. Следващата календарна година ще имаш силни и здрави семейства за най рана паша.
    Успех.

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Тук всеки ще посъветва какво ли не... Къде правилно къде не!. Зависи какви са ти целите, финансите и свободното време....
    Ако си свободен събота неделя, искаш това да ти е хоби. Заложи на -3-4 отводки дб. Като задължително кошерите да са ти с отделни мрежести дъна. За да ти зимуват магазините от долу, за да няма на есен ... как да се избавя от мулеца, как се ползва мк, нафталин, сяра и тнт и тнт и после меда не е мед а отрова!
    Мда. Не лош съвет. А за такива неща, че съм си бил сложил магазините под плодниците ме направиха на парцал още на втория ми пост лани........ Че даже ме изкараха че не мога да мисля и съм ощипана мома......... Мда. Къде правилно, къде не. Иначе към колегата дето започва, може например 2 отводки и 2 развити кошера..... Все пак да се облажиш с някой буркан мед до наесен......

  5. #5
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Инвентара който на първо време ще ти трябва долу горе е :
    Предпазно облекло ( много ще кажат че не трябва ама докато свикнеш много жила ще отнесеш )
    Кошери и хранилки за тях , поилка ( нея и сам можеш да си направиш ( потърси из форума ) и стойки за кошерите ( също можеш сам )
    Пушалка , рамкоповдигач и четка ( пера от голяма птица също стават )
    Центрофуга и вилица/нож за разпечатване - най-добре потърси на старо някоя 6 рамкова ( божа работа дали ще ти трябва на първо време )
    Много консумативи - рамки , восъчни основи , храна и т.н.
    Провери дали си алергичен ( алергичен или не , ако се захванеш да гледаш пчели , гледай да имаш под ръка медикаменти )
    Удоволствието , да вземеш пет 10 рамкови Дадан-Блат и да ги заредиш с всичко , ще ти струва най-малко 1200 лв ( ако няма кой да ти помага ) и това без излишните покупки от мерак .
    Успех каквото и да си решиш .

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    13.03.2016
    Мнения
    6
    Да ми препоръчате от кого да си взема отводки рсйона на Варна и какви книги или Pdf файл. Какъв цвят да са кошерите.

  7. #7
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Отводки, само от БПРА ! За книгите, вече ще стана банален- намери си чичко пчеличко! Кошерите и цвят каки може, по- важно е какво има около тях и в тях! Поздрави и успех!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Книги , Календарният справочник на Радоев задължително , другите по-скоро недей . Много книги не ти трябват докато не си стъпиш на краката , по-добре намери някой около теб да те съветва ( опитен пчелар имам предвид ) - че не знаеш какви чудеса стават заради печатни грешки

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    13.03.2016
    Мнения
    6
    Колеги някой от вас ще ходи ли на панаира в Дорич. Да ми препорачате от кого да взема кошери Звънях сега в Билайн искам Дадн-блат

  10. #10
    Автор
    Регистриран
    19.02.2016
    Мнения
    146
    Пчеларски район
    Добруджа
    Доколкото разбирам сте от Варна или близо до града - сещам се за 3 пчеларски магазина - 1 на пазарчето до ХЕИ , 1 срещу Райфайзен банк на Владислав ( тракия ) и на Лега ( виж го в нета , от синия пазар към димчо дебелянов като тръгнеш ) - изложението в Добрич е скоро и не е далеч от Варна ( града на евтините горива ) та има време и опции , едва ли ще намерите отводки преди края на април .

 

 
Страница 1 от 4 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •