Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    2

    Въпрос за пролетно стесняване.

    Здравейте.
    Миналата пролет си купих 5 кошера със семействата. Цяло лято се учих и правих грешки след грешки, въпреки това до есента направих още две отводки. Есента ги зазимих на два корпуса както пише по книгите (или аз колкото съм разбрал). Януари започнах да подхранвам, без да знам дали има достатъчно мед в кошера. Тези дни когато беше топло видях, че семействата са в долния корпус, а от всичко което до сега съм чел и говорил с колеги знам ,че би трябвало да са горе. Днес реших да ги стесня на един корпус и когато извадих горния се оказа, че питите са пълни с мед. Отнех горния и ги оставих на един корпус.
    Въпросът ми е правилно ли съм постъпил. Когато изпълнят долния корпус ще поставя втория , но дилемата е , че в питите има мед. Дали ще го изядат и ще има ли място за пило? Принципа на ротация на корпусите ми е ясна, обаче има толкова много различия от това което е писано в книгите.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Ами, като си им отнел корпуса с меда, центрофугирай го и им говърни за да го напълнят пак, и пак центрофужиш.
    Същевременно може да питаш Валентин, откъде да си купиш тенекии с безплатна доставка.

    Ако говориш сериозно, връщай им меда на пчелите и повече не ги барай до средата на април.

  3. #3
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Това на бг се казва ЛАКОМИА

    земи още да ги стесниш и от 1 корпус им земи меда

    връщай им меда на пчелите и повече не ги барай до средата на април.

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Ако семействата са добри на пчела и заемат 6-7 междини, след като се убедиш,че има достатъчно място за снасяне на майката върни медовия корпус отдолу. Ако не си стеснил прелката го направи. В зависимост от това кога ще настъпи първата ти паша може да предприемеш различни тактики. Също така действията които ще предприемеш зависят и от това дали целиш мед или увеличаване на бройките и така......
    Keep Walking...

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Ако в момента са на 4-5 междурамия, просто им върни корпуса, като надраскаш в долния край една от питите, които идват над кълбото и после продължавай да им разпечатваш по малко мед.

  6. #6
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от pavka07 Виж публикацията
    Здравейте.
    Миналата пролет си купих 5 кошера със семействата. Цяло лято се учих и правих грешки след грешки, въпреки това до есента направих още две отводки. Есента ги зазимих на два корпуса както пише по книгите (или аз колкото съм разбрал). Януари започнах да подхранвам, без да знам дали има достатъчно мед в кошера. Тези дни когато беше топло видях, че семействата са в долния корпус, а от всичко което до сега съм чел и говорил с колеги знам ,че би трябвало да са горе. Днес реших да ги стесня на един корпус и когато извадих горния се оказа, че питите са пълни с мед. Отнех горния и ги оставих на един корпус.
    Въпросът ми е правилно ли съм постъпил. Когато изпълнят долния корпус ще поставя втория , но дилемата е , че в питите има мед. Дали ще го изядат и ще има ли място за пило? Принципа на ротация на корпусите ми е ясна, обаче има толкова много различия от това което е писано в книгите.
    Прекалено оскъдна информация даваш за да получиш конкретни отговори/съвети/наставления, вземи си попълни информацията на профила като за начало.
    Какво е количеството на пчелите, къде ти е района? Какви паши имаш, каква и кога е първата.
    Едно от най-добрите неща е да им разпечатваш питите с мед и да им ги подаваш, от двете страни на питите с пило или на питите които покриват в момента, разпечатваш по една страна. След като имаш по цял корпус с мед, използвай го да развиеш пчелите.

  7. #7
    Наблюдател
    Регистриран
    23.01.2015
    Мнения
    2
    Благодаря за бързите отговори! Разбрах, че съм сгрешил с това стесняване. Целта в момента ми е да се уча и всяка грешка която правя е от незнание и липса на опит(честно, не е от ЛАКОМИА).
    Да обобщя някой мнения са, да върна горния корпус, като разпечатвам по малко мед. Когато майката напълни долния корпус(или реши, че горе е по-топло) ще се качи, а през това време пчеличките ще вземат мед и ще почистят горния.
    Моят район е Североизточния. Наблизо няма гори, основно са ниви.

  8. #8
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аз бих изхвърлил книгите, дето си чел до сега. И бих купил нови- белким помогнат повече от старите.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #9
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Като не знаят хората какви книги да четат?
    Бат тянко, ти знаеш. Вече си препоръчвал!

  10. #10
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Аз бих изхвърлил книгите, дето си чел до сега. И бих купил нови- белким помогнат повече от старите.
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Като не знаят хората какви книги да четат?
    Бат тянко, ти знаеш. Вече си препоръчвал!
    Книгите помагат що годе, но понякога човек малко греши, ако се води по тях. Защо? Защото условията при всеки са различни и много от нещата написани в книгата са неприложими. Та книгите служат само да се ориентираш, а най - важното е да ти работи ума за да разбереш какво му е необходимо на кошера в дадения момент. Ако не ти работи мозъка и се надяваш само на книгите или тоз казал това, онзи казал онова - просто ги запали тези кошери и хич не мисли за пчеларство.

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •