Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567
Резултати от 61 до 66 от общо 66
  1. #61
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    На ромски, може ли?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  2. #62
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    На ромски, може ли?
    Цигански - Мачо гиби

  3. #63
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Между другото направих търсене във форума и из интернет - оказва се, че и двете понятия се ползват (Дадан и Дадант), само че второто се ползва доста по рядко. Явно не съм единствения, на когото това е направило впечатление.

    Иначе след като прецених всички тези и доводи на двете страни в спора, аз лично съм склонен за в бъдеще да си го пиша Дадант, защото си е по-вярно. Всички по целия свят го пишат така пък и така си е редно от гледна точка на уважението към човека - все пак това си е неговото име. Можете да го произнасяте както си искате, но от гледна точка на правописа трябва да се пише Дадант.

    Специално в случая нямаме основание да прекръстваме човека. Името си е негово лично и той сам си го е измислил. Транскрипцията на това име от латински букви към кирилица е пределно ясна - трябва на кирилица да се пише Дадант !!!
    И до ден днешен пишещите на латиница не латински народи се чудят какви маймунджулуци да измислят за да си разбират написаното. Да опростим нещата. Париж само за превеждащите с "книжка" написаното е Париж. За французите си е Пари. А те не са от хората, които не могат да произнесат "Ж". Та, карайте си Ренаулт-ите и Пеугеот-ите с удоволствие.
    Господ, с делото на Светите братя Кирил и Методий ни е благословил да пишем и четем това, което чуваме и произнасяме. Не съм склонен да се отказвам от Божията благодат, за да съм интересен комуто и да било.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  4. #64
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    В английския език за това как се изписва и изговаря една дума се определя от нейния произход. Например, думите с латински корен се изписват и изговарят спрямо латинската фонетика, немските - спрямо немската, а френските -спрямо френската. ОСВЕН АКО например латинска или гръцка дума, преминава във френски (или друг ) език И СЛЕД ТОВА - в английски. В тези случаи се изписва и изговаря според езика от който е била приета. По тази причина децата от "spelling bee" са длъжни да научат произхода на всяка дума и когато чуят непозната такава, се ориентират как се изписва спрямо нейния произход на корена.

    Например, chameleon (хамелеон), на английски звучи сякаш има нещо общо с животното камила. Или пък думи със звукосъчетание "ph" като например pharmaceutical, phoenix и т.н., в които според латинското правило продължава да се изписва по същия начин.



    А иначе за кошера - най-често го чувам да го изговарят като Дадам-Блат и явно за някои това е правилното.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #65
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Аман от тоя Дадант! Хич да не се беше раждал!Щеше да му казваме само Блат. А, ако имаше проблем с правописа и специално Т-то щеше да звучи така: - Един кошер Бла, Бла ...Специално аз нямам нищо против да го пиша Дадант, а да го изговарям и пиша ДБ?
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  6. #66
    Автор
    Регистриран
    22.10.2015
    Мнения
    116
    Пчеларски район
    Кнежа
    да са пълни с мед и здрави семейства пък и от кашони да са!

 

 
Страница 7 от 7 ПърваПърва ... 567

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •