Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 21
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    05.12.2013
    Мнения
    100
    Пчеларски район
    Стара Загора
    Здравей,
    Първо трябва да кажеш каква е целта на отглеждането на пчелите(от любопитство, за добив на мед и пчелни продукти за лична консумация, с цел бизнес). Колко време ще можеш да отделиш за това начинание(всеки ден, веднъж в месеца или всеки уикенд).
    В замунда има няколко филма както и в youtube. От тях трябва да се запознаеш с терминологията.
    И както каза Евгени Филимонов прочети книгата на Любен Родоев. Някои неща ще ти се изеснят други не...
    Намери някой пчелар да ти покаже това онова. И чак тогава може да вземеш решение с каква система кошери да пчеларстваш.
    След това си купи 2 кошера със семейства и си в играта.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Адаш, всяка система има предимства и недостатъци! Разбери каква е преобладаващата за твоя район и действай! Сложи на кантара плюсовете и минусите, на твоя избор и ако положителните аспекти те кефят, скачай в дълбокото! Започни с толкова бройки, колкото можеш да си позволиш. Аз се отпуших с десет отводки, които развих ама на другата пролет оцеляха само 4? Така че пак бих започнал с толкова, ама сега от 10 ще ми оцелеят 20!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Все още има време, нека първо намери пчелар, който да му покаже какво е кошер, рамка, хранилка, пило открито, пило запечатано, запечатан мед, венец, пчела, търтей и майка. После като чете ще разбира за какво става на въпрос. Теорията и практиката вървят ръка за ръка. Макар, че в нета има снимки и клипове за всичко. И да започне първо с две пчелни семейства, за да може ако едното закъса, да помага от другото. В действителност ДБ е по-лесен за обслужване. Ако се ориентира към модулния кошер на Младен Котларски, винаги може да промени системата.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #14
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.08.2015
    Мнения
    306
    Пчеларски район
    град Белово - Пазарджик
    Тъй като аз не намерих нито опитен, нито начинаещ пчелар, който да ми показва, ми се наложи сам да се оправям. Започнах да чета книги, но само суха теория не става. Започнах да гледам клипове и филми, и ми се видя, че не е толкова трудно, но това беше докато не отидох да отворя кошерите ( бяха ми подарили два ). Започна се едно притеснение, едно потене и пчелите само това чакат, нападнаха ме като чакали. На няколко пъти мислех да се откажа от пчеларството, но не го направих, за което не съжалявам.
    Та ако може наистина да намериш някой опитен пчелар, както те съветват колегите, това ще е голям плюс.

    Мисля, че поредицата - НАСАМЕ С ПЧЕЛИТЕ ще ти бъде от полза. Успех!

    http://www.vbox7.com/play:04d2a2b7
    "Десет грама практика са повече от тонове теория".

  5. #15
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.06.2014
    Мнения
    293
    Пчеларски район
    Русе
    И според мен е добре да наблегнеш на четене, след което да намериш пчелар, който да то покаже в действителност как стоят нещата. Преди да си казал твърдо, че ще се занимаваш с пчеларство, трябва да си сигурен, че ще издържиш близо до отворен кошер. Това не го казвам случайно - тази година един познат се е амбицирал да става пчелар и вече 2 пъти идва с мен на пчелина. Оказа се, че изпитва голям страх от пчелите и ..... вече се чудя, дали ще успее да се справи.
    "Не вярвайте на мнения, а на факти!" Р. Кийосаки

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    30.01.2011
    Мнения
    12
    Пчеларски район
    с.Желен общ. Своге
    Избора на тип кошер е доста специфично нещо. Всичко зависи от региона, пашата и т.н...още куп фактори. Ако ще пчеларстваш в планински район ДБ не е лош избор, но ако си под 500 м. надморска височина по-подходящи ще са многокорпусни кошери, както казах всичко е много специфично. Поинтересувай се в региона в който си решил да пчеларстваш, каква система кошери използват колегите.....

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Цитат Първоначално публикувано от distedi Виж публикацията
    И според мен е добре да наблегнеш на четене, след което да намериш пчелар, който да то покаже в действителност как стоят нещата. Преди да си казал твърдо, че ще се занимаваш с пчеларство, трябва да си сигурен, че ще издържиш близо до отворен кошер. Това не го казвам случайно - тази година един познат се е амбицирал да става пчелар и вече 2 пъти идва с мен на пчелина. Оказа се, че изпитва голям страх от пчелите и ..... вече се чудя, дали ще успее да се справи.
    Ако е мераклия, ще се справи. Дядо ми беше пчелар, баща ми също, до 2008 година много се страхувах от пчелите, че и 2-3 години след като се захванах, също се страхувах.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #18
    Заслужил Автор
    Регистриран
    21.03.2015
    Мнения
    442
    Пчеларски район
    общ.Левски,обл.Плевен
    Моето мнение започни да се занимаваш с ДБ докъто се научиш,по лесни са за обслужване.След това може да смениш системата.Хубаво е да има някой да ти помага и показва,защото само с четене и гледане не става.Ако ставаше само с гледане кучето щеше да бъде най добрият касапин.Важното е око да види и ръка да пипне.Докъто не започнеш няма да се научиш.Успех!

  9. #19
    Наблюдател
    Регистриран
    01.03.2016
    Мнения
    3
    Здравейте може ли да ми кажете кое е най-доброто телене за рамки ДБ които сте изпробвали

  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Адаш, най- доброто обтелване е купешкото! А още по- добро от него е безтелното!
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

 

 
Страница 2 от 3 ПърваПърва 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •