Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678
Резултати от 71 до 73 от общо 73
  1. #71
    Наблюдател
    Регистриран
    26.02.2016
    Мнения
    5
    Колега coragroup , регистрирах се в този форум не за да си "почешем клавиатурите" както се изразихте, а защото реших, че тук има много опитни пчелари, които биха дали съвет и предполагам за това е създаден форумът- да се подкрепят пчеларите и да обменят информация. А може би греша!?
    Част от нещата ,които Вие конкретно ме питате съм ги написала по-горе, като това, че кошерът беше на два корпуса зазимен, и че се намират до гр. Сливен. Подхранвани са септември месец с инвертна захар, тъй като в района в периода от средата на август вече няма никаква паша. Останалото ако би било полезно : В момента имаме 25 кошера и се грижим за тях със съпругът ми 4-та година(започнахме с 10). Конкретно това загинало семейство беше с двугодишна майка. Пчелите зимуваха в долния корпус и бяха разположени в средата имам предвид ок. 4-6 рамка,три от тях ги видяхте на снимките, а от двете страни крайните пити бяха целите с мед. В горния корпус медът беше значително по-малко. Ние също правихме "анализ" на ситуацията и ако бяхме намерили причината, нямаше да се обърна към вас колеги. Благодаря за отделеното време още веднъж!

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Eternal_flame Виж публикацията
    Колега coragroup , регистрирах се в този форум не за да си "почешем клавиатурите" както се изразихте, а защото реших, че тук има много опитни пчелари, които биха дали съвет и предполагам за това е създаден форумът- да се подкрепят пчеларите и да обменят информация. А може би греша!?
    Част от нещата ,които Вие конкретно ме питате съм ги написала по-горе, като това, че кошерът беше на два корпуса зазимен, и че се намират до гр. Сливен. Подхранвани са септември месец с инвертна захар, тъй като в района в периода от средата на август вече няма никаква паша. Останалото ако би било полезно : В момента имаме 25 кошера и се грижим за тях със съпругът ми 4-та година(започнахме с 10). Конкретно това загинало семейство беше с двугодишна майка. Пчелите зимуваха в долния корпус и бяха разположени в средата имам предвид ок. 4-6 рамка,три от тях ги видяхте на снимките, а от двете страни крайните пити бяха целите с мед. В горния корпус медът беше значително по-малко. Ние също правихме "анализ" на ситуацията и ако бяхме намерили причината, нямаше да се обърна към вас колеги. Благодаря за отделеното време още веднъж!
    Колежке, не му забелязвайте на колегата coragroup. Той си е малко спонтанен. Като не може да гръмне някое диво прасе, дойде, накара ни се тук из форума и задуе в неизвестна посока. Иначе е готин пич. А сега сериозно. Имате 25 кошера. Загинал ви е един. Това се случва на всеки пчелар, всяка зима. Семейството ви е зазимено със стара майка, не много, но все пак. Било е слабо още при зазимяването. Майката не е снасяла до по - късно и семейството е останало с малко пчели. Това семейство е трябвало да се постави при по особени грижи при зазимяването, най - вече стеснено и по - затоплено. Мед както гледам има и можеше да избута при тази сравнително лека зима, макар, че имаше няколко застудявания които разредиха малко кошерите ни. И аз имам един точно по същия начин загинал. Вадите питите, центрофугирате ги, меда го слагате на палачинки и си ги ядете със здраве. Питите за всеки случай ги претопявате или унищожавате, обгаряте рамките, кошера също и при първа възможност заселвате ново семейство в него. Живота отново започва да си тече нормално. Надявам се бях изчерпателен в отговора си който трябваше да го даде колегата, но той както казах е зает с неотложни дела. Шегувам се.

  3. #73
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Eternal_flame Виж публикацията
    Колега coragroup , регистрирах се в този форум не за да си "почешем клавиатурите" както се изразихте, а защото реших, че тук има много опитни пчелари, които биха дали съвет и предполагам за това е създаден форумът- да се подкрепят пчеларите и да обменят информация. А може би греша!?
    Част от нещата ,които Вие конкретно ме питате съм ги написала по-горе, като това, че кошерът беше на два корпуса зазимен, и че се намират до гр. Сливен. Подхранвани са септември месец с инвертна захар, тъй като в района в периода от средата на август вече няма никаква паша. Останалото ако би било полезно : В момента имаме 25 кошера и се грижим за тях със съпругът ми 4-та година(започнахме с 10). Конкретно това загинало семейство беше с двугодишна майка. Пчелите зимуваха в долния корпус и бяха разположени в средата имам предвид ок. 4-6 рамка,три от тях ги видяхте на снимките, а от двете страни крайните пити бяха целите с мед. В горния корпус медът беше значително по-малко. Ние също правихме "анализ" на ситуацията и ако бяхме намерили причината, нямаше да се обърна към вас колеги. Благодаря за отделеното време още веднъж!
    Колежке Eternal_flame, предполагам, че на мен си писала, въпреки, че не ми е това "името". Точно за това говоря. ВАЖЕН Е ДЕТАЙЛЪТ! Една буква в името, един ден за роевото настроение, няколко часа за приемане на майката, по колко сироп им наливаш на ден през есента и т.н. Казваш на 2 корпуса били. Аз също имам няколко ЛР семейства. Повечето от тях в момента са така: корпус с празни пити, корпус с малко мед при зазимяването, корпус с достатъчно мед за изкарване на зимата. Това значи ли че съм ги зазимил на 3 корпуса? Както доописа ситуацията, аз имам същата жертва. Моят отговор за мене си е: моя грешка - стара майка, която не е "направила" достатъчно пчели за зимата, неправилно подреждане на запасите за зимата. Ако оставиш полупразен корпус над слабо семейство, колкото и мед да има в страни от кълбото, вероятността за гибел е голяма. Защо? Защото кълбото се движи само нагоре и назад по рамките. Но ти би трябвало да знаеш това, защото 4-та година не е малко. Би трябвало да знаеш и че един от малкото недостатъци на ЛР е преминаването на кълбото от долния в горния корпус през зимата. А пити само с венци от мед никаква работа не вършат в корпус над кълбото - напротив пречат. Защото добавят празен обем, който пчелите топлят, съответно за това ядат повече и храната им свършва по бързо. И хоп пада на 24 бройката. Ако и другите си ги зазимила така и не си ги отваряла още, моят съвет е бързо да го направиш, като си подготвиш достатъчно варианти за подхранване (питки или мед или друго).

    Ето, че 5 приказки повече от твоя страна разгадаха (поне за мен) загадката. Ако ги беше споделила в първия пост, вероятно някой колега щеше да даде правилен съвет и нямаше да има 9 страници с неориентирана и пръсната информация, която на някой ако му потрябва едва ли ще намери. А ето за това е създаден форумът. Не за да се задават едни и същи въпроси по 100 пъти, а за да можеш да намериш информацията, която ти е нужна.

    Гледам регистрирала си се преди 3 дни. Не знам от колко време четеш тук, но бих те посъветвал - първо почети малко, за да си съставиш мнение на кого колко да вярваш. Защото в целия форум има 10 - 15 човека, които могат да ти дадат смислен отговор. За съжаление повечето от тях вече почти не пишат (за разлика от мен, което автоматично поставя под съмнение написаното по-горе). За съжаление, напоследък нивото на форума доста падна и за това не са виновни неопитните или ново регистрираните тук пчелари...

    Успех през пчеларския сезон ти пожелавам!
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

 

 
Страница 8 от 8 ПърваПърва ... 678

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •