Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 73
  1. #51
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    блокиран плодник..... Август майката трябва да има място да осеменява...... Ама някой хранят...щотот чули, че пчелите се подхранват......

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Има няколко вида подхранване периода всеки сам преценява:
    Цитат извадка от руски пчелар:
    Често обвиняват във фалшификация пчеларите, които подхранват пчелите със захарен сироп. Това доведе до явлението, че много пчелари, особено начинаещите започнаха да се боят да подхранват пчелите със захарен сироп през трудното за тях време без паша. Резултатът е системна гибел на пчелните семейства през есента и зимата. Това загиване се обяснява в пчеларската преса с най-различни причини, само не и с последствията на гладуването в периодите без паша.
    Под “фалшификация” на меда разбират въобще добавянето в пчелния мед на различни примеси или подмяната му с други медоподобни продукти. Медът действително се фалшифицира и то в големи мащаби. Пчеларите обаче тук нямат никаква вина. На тях пчеларската съвест не им позволява да правят това – в болшинството си пчеларите са порядъчни хора. Постоянният брой клиенти представлява най-добрата визитна картичка за всеки пчелар. Освен това храненето на пчелите със захарен сироп с цел изработване от тях на захарен мед за следваща реализация не е икономически изгодно за пчеларя и отнема много време.

  3. #53
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Именно подхранването може да включи "червената лампа",естествено,ако пчеларя си има такава .Семействата,които не свалят бързо сиропа (1 литър за денонощие)са проблемните семейства........

  4. #54
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Август месец подхранването трябва да е често и с малки количества, за стимулиране на майката да снася. Най-добре е с твърда храна , за да се взима по бавно. Поне аз така правя. Септември месец се храни за дозапълване на запасите, но след преглед на всички семейства и да се хранят само нуждаещите се, а не всички наред, както правят повечето пчелари. Края на септември , най-късно до средата на октомври аз сипвам инвертиран сироп по хранилка-две за да го складират в рамките на кълбото, където е било последното пило. И задължително късен преглед, за да има пчеларя информация колко са дебели венците и какви са запасите и да се водят записки, за да се помогне на тези с по-малки запаси още през януари или най-късно средата на февруари. До тогава консумацията на мед е много малка. Силните семейства консумират много. И борбата с вароатозата е много важна.
    Само да добавя, че слабото семейство и с много мед да го зазимиш в страни, ако няма дебел венец над кълбото, стига до горната летва и загива, защото кълбото е малко и не е в досег със страничните запаси, при големи застудявания.Затова на слабите семейства трябва да се сложат питки още в началото на януари. Голямото кълбо контактува с много мед и там ситуацията е друга. При него проблема е че консумира много и тръгне ли пилото, трябва да се помага и на него. Средните семейства, за тях аз съм по-спокоен за момента.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  5. #55
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    блокиран плодник..... Август майката трябва да има място да осеменява...... Ама някой хранят...щотот чули, че пчелите се подхранват......
    Много добро предположение колега. Неправилното подхранване в късна есен особено може да доведе до това.

  6. #56
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Аз понеже, нали.....не мога да мисля. Когато ми е блокиран плодника НЕ ПОДХРАНВАМ.

  7. #57
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Евгени, не че нещо, ама Август ако има някакъв принос от нещо цъфтящо в природата нужно ли е да се подхранва. Мисля, че то не е само да се гледа у кошера, ами да се гледа и какво става у природата...... Чеки забравих, че не мога да мисля.СОРИ.
    П.П. А и не трябва ли да се погледне у плодника ........има ли място за снасяне.......Август е малко късно за такова гледане.
    П.П. Ти като слагаш питки се застраховаш с тях, един вид. А и действително сухата храна се взема много по-бавно.
    П.П. Евгени Филимонов го е написал.......само нуждаещите се.........

  8. #58
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Да не обяснявам и споделям, ама преди години имах случай ДБ10 в края на Юли в плодника 8 пити ПЪЛНИ, ПЪЛНИ с мед. На другите 2 пити пилото беше колкото пепелник....... НЕ ПОДХРАНИХ.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мисля че всичките говорим за едно и също нещо на различен език. Разбира се че има две положения в кошера или много пчели или мед.
    Всеки район всяка година е различен и подържащата паша е различна . Няма какво да го умувам август се прави пило подпомогнато от пчеларя ако няма необходимите условия (комплекс от мерки) и септември ги запасяваме (по собствена преценка с какво и как в зависимост пак от различните условия)
    Всяка година е различно както в всеки кошер така и в микрорайна на пчелина.

  10. #60
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Много добро предположение колега. Неправилното подхранване в късна есен особено може да доведе до това.
    Може ли да обясниш как правиш правилното подхранване през декември /в късната есен/?

 

 
Страница 6 от 8 ПърваПърва ... 45678 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •