Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 73
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от ivchobmw Виж публикацията
    Дай снимка на дъното да се види колко пчели са умрели,но според мен са малко пчелите и са умрели от глад.
    От глад и студ.
    Стигнали са горната летва на рамката .
    Подобно на първият случай на колегата със седемте кошера.

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Зимно време меда може да кристализира вътре в килийките. Такъв мед може да бъде изяден от пчелите, но преди това трябва да бъде декристализиран. Това се случва от самосебе си, когато кълбото е силно и вдига висока температура. При слабо кълбо (малко пчели) отделената топлинна енергия е недостатъчна за декристализиране на меда по периферията на кълбото, и тогава се получава подобна ситуация - има запечатан мед, а пчелите са умрели от глад (студ).

    Та според мене причината е СЛАБО СЕМЕЙСТВО. От самата пита се вижда, че КЪЛБОТО Е БИЛО МАЛКО. Слабите семейства могат да оцелеят през зимата САМО ПРИ БЛАГОПРИЯТНО СТЕЧЕНИЕ НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА.

    Силните семейства оцеляват дори и когато има едно или повече неблагоприятни обстоятелства.

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    От тези снимки не виждам какво може да се разбере.
    Но все пак, моето мнение е калпава майка която е зазимила кошера с малко и то стари пчели. Септември смених няколко такива майки които поддържаха пило на 1 пита.

  4. #14
    Наблюдател
    Регистриран
    21.12.2014
    Мнения
    39
    сиропа на коя фирма е били аз имам5 броя умрели и мисля че от сироп

  5. #15
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Цитат Първоначално публикувано от olepi4 Виж публикацията
    сиропа на коя фирма е били аз имам5 броя умрели и мисля че от сироп

    Не е вината вав сиропа ВАВ ТЕБ Е ВИНАТА

  6. #16
    Наблюдател
    Регистриран
    21.12.2014
    Мнения
    39
    само че беше останалооколо 8 килограма и се захароса една известна фирма не искам да споменавам фирма

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ако споменаваш, че се е взахарил АПИИНВЕРТА - да, той също се взахарява. Взахарява се и всеки един друг мед, различен от акацията. Дори и акацията може да се взахари при много ниски температури. Но това е нормално - просто такава е химията на меда.

    Пчелните семейства не ги бърка взахаряването. Те могат обратно да декристализират взахарения мед, като просто го държат на температура около 30 градуса за 2-3 денонощия. Но това може да го прави само СИЛНОТО СЕМЕЙСТВО.

  8. #18
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Добър ден Матеев !

  9. #19
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Ами снимките не дават много информация но:
    Многокорпусен кошер;
    Липса на надграждане на килийките с мед, най-отгоре Под летвите медът е равен, без надграждане, което не е добре за зимуването;
    Подреждане на питите, както го пише в учебниците извършено от пчеларя;
    Слабо семейство или отводка. Умрели са от глад. Вижте го зимуването в рамкови кошери. Типичен пример на наличие на мед и смърт от глад в рамков кошер.
    Но аз си мисля, че причината за умирането на семейството е подреждането на гнездото от пчеларя, но нека колегата да каже, дали е подреждал гнездото през късна есен. Това е само мое предположение.
    Семейството не е умряло от болест, така аз си мисля. Това го виждам за втори път в този форум за тази година.


  10. #20
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Ами снимките не дават много информация но:
    Многокорпусен кошер;
    Липса на надграждане на килийките с мед, най-отгоре Под летвите медът е равен, без надграждане, което не е добре за зимуването;
    Подреждане на питите, както го пише в учебниците извършено от пчеларя;
    Слабо семейство или отводка. Умрели са от глад. Вижте го зимуването в рамкови кошери. Типичен пример на наличие на мед и смърт от глад в рамков кошер.
    Но аз си мисля, че причината за умирането на семейството е подреждането на гнездото от пчеларя, но нека колегата да каже, дали е подреждал гнездото през късна есен. Това е само мое предположение.
    Семейството не е умряло от болест, така аз си мисля. Това го виждам за втори път в този форум за тази година.
    Според теб половината пчелари в България не могат да си подреждат питите в кошерите. Ха, ха...Манол Тодоров пък изобщо не може да си ги подрежда. На него му измряха на 100%.

 

 
Страница 2 от 8 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •