Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 28
  1. #1
    Nic 59
    Guest

    ПРИДАВАНЕ НА МАЙКА


    Колеги, имам нужда от помощ за придаване на майка на осиротяло семейство. Отводката е от роеви пчели отделени по метода на Таранов. Плзва ли се тоя метод или си създадох само проблеми ? Майката е от роевото семейство излюпена в нуклеус и оплодена но не е пронесла. Отвотката е сиротна от 9 дни. Днес я придадох на отвотката чрез клетка която престоя около един час. Според мен я приеха много радушно за това я освободих за да не я стресирам. Отворих кошера за съжаление след около час. Не знаех за защитата на пчелите при изплашена майка. Бяха я обвили в кълбо което разбутах и я върнах в нуклеуса. Не мога да преценя дали има вече търтовка и бяха я сборирли или беше уплашена. Майката веднага се хвана за клечката със която разбутвах пчелите и я занесох на дланта си до нуклеуса и сама влезе в него. Това е първата ми майка /нямам друга/ и не искам да рискувам. Ще се радвам на всеки съвет за възможно най безопасния начин за придаването и.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Непронесла майка - защо се мъчите така бре хора не мога да разбера?

    В клетка при пчелите,затворени входове,и на тъмно и хладно,най-малко 24 часа - намисли начин как ще им сложиш медена питка (дори и вода).Друг по-сигурен метод не знам - ама по думи,ситуацията е пред тотален провал (дано да бъркам!!!).

    п.п.но ми стана интересно да разкажеш - какъв е този метод на Таранов.

  3. #3
    Nic 59
    Guest

    kando, бързам защото осиротялото семейство не чака и навсякъде четох че приема охотно дори неоплодени майки. За какво им е питка те имат мед който до голяма степен сами са си донесли. За вода няма проблем. Обясни защо да е провал.
    Тука има всичко за Таранов.
    http://www.pchelovod.info/index.php?showtopic=14610

  4. #4
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Не е провал,а е пред него - оплодена майка,без да и е даден шанса да пронесе,стрес,мъкнене,напа ение,времето тече,а майката все още живее без възможноста да пронесе ...... няколкото майки,които съм виждал да минават през този ад така и не успяха да създадат силни семейства.

    А това за осиротялото семейство е заблуда и не помага със нищо - така рискуваш за нищо,няма да има никаква разлика ако си получи майката малко по-късно,но ще има огромна разлика ако я получи проснесла!!!
    "Най-мързеливата система е най-печеливша." - Димитър Павлов

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Може ли някой да опише как и по какъв начин е придавал майка и кой начин и защо ви се струва по успешен?
    Правя си нови отводки, но планувам да направя няколко и през Юни и бих искал да им придам закупени и оплодени майки от производител, за да имат време да се развият до зимата, но до сега не съм придавал. Бих искал да се подготвя за този процес. Също така, до сега не съм се интересувал от къде да ги поръчам, та ако помогнете и с това, ще съм много благодарен.

  6. #6
    Миналата година се наложи да придам няколко /6-7/ майки на отводки по различни причини. Две бяха с много стари майки, една беше новосъздадена без майка и т. н. Поръчах си майките по телефона от един сайт /ако модератора реши че не е реклама ще го спомена сдобро в следващ пост/. Не бях правил упражнението и следвах телефонните инструкции които получих с майките.На двете със старите майки направих следното. Премахнах старите майки и оставих пчеличките два дни без майки. На третия ден им придадох новите в пластмасовата клетка която получих с куриер. В клетката освен майките имаше и по десетина пчели от старото и семейство, а входовете на клетката бяха запечатани с тесто /храна/. Пуснах клетките между рамките с пило на канап, налях сиропец и ги оставих на спокойствие 5 дни. Нямате си на представа как ми копкаше да ги отворя и проверя, но инструкцията беше "спокойствие 5-6 дни", На петия ден ги отворих и установих че клетката е празна, а майката спокойно се разхожда със своята свита.
    Е голем кеф !
    По същия начин придадох и на новосъздадени отводки. Всичко мина без проблемно. Търпение и вяра !

    Модератор. Не само че няма проблем, но е желателно нещата да се казват с истинските им имена. Независимо дали е за похвала или критика. А ние ще се надяваме, че потребителите са откровени и не лъжат колегите си, с цел лична облага.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  7. #7
    И аз го правя по същия начин само че оставам майката сама в клетката пчелите който са с нея в клетката предварително ги отстранявам и придавам майката. А и старата майка е натърквам в клетката на новата. След което им наливам сироп след 4 дни от 6 майки 6 приети
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  8. #8
    август 2011 поръчах и за един приятел 13 майки по същия метод и същия производител. И 13те бяха приети.
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  9. #9
    Потребител
    Регистриран
    12.01.2012
    Мнения
    62
    Влад, ако си доволен от този производител и майките от него са излезнали добри, би ли ми написал телефона му на лична?
    И да попитам... майките са си дошли с клетките за придаване и отворите им са си били запушени с това тесто (храна) и ти само си ги вързал на канапа или ти си подготвил тези неща?
    Много ви благодаря за отговорите и помощта.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    14.04.2011
    Мнения
    29
    Пчеларски район
    Русенски
    Влад, напиши ми на лични, координати на производителя, условия на доставка и ако сметнеш за важно други подрибности! Благодаря!

 

 
Страница 1 от 3 123 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Потребители, които са прочели тази тема: 0

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •