Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123
Резултати от 21 до 28 от общо 28
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Аз пък съм чувал за такова придаване.
    1. Правиш "отводка" без майка. По-добре от 1-2-3 семейства по 1-2 пити, в нов кошер, на ново място в пчелина.
    2. След 3 до 5 часа (ни повече ни по-малко) вземаш една майка за предпочитане по млада, може и не оплодена. В разказа майката беше от кошер в роево настроение с 5-6 новоизлюпени майки. Вероятно ще да е било след рапица или акация...
    3. Та "гепаш" значи майката внимателно и полееека..... я пускаш на прелката на отводката, така че да влезе в кошера. Изчакваш минута-две, ако не излезе, след седмица проверяваш за пило. Туй-то!

    Не съм го пробвал. Не твърдя, че е най-верния начин. Само споделям чуто.

    Иии колеги, моля, нека бъдем малко по-толерантни в изказванията и оценките си. Коледа е все пак.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Аз пък съм чувал за такова придаване.
    1. Правиш "отводка" без майка. По-добре от 1-2-3 семейства по 1-2 пити, в нов кошер, на ново място в пчелина.
    2. След 3 до 5 часа (ни повече ни по-малко) вземаш една майка за предпочитане по млада, може и не оплодена. В разказа майката беше от кошер в роево настроение с 5-6 новоизлюпени майки. Вероятно ще да е било след рапица или акация...
    3. Та "гепаш" значи майката внимателно и полееека..... я пускаш на прелката на отводката, така че да влезе в кошера. Изчакваш минута-две, ако не излезе, след седмица проверяваш за пило. Туй-то!

    Не съм го пробвал. Не твърдя, че е най-верния начин. Само споделям чуто.

    Иии колеги, моля, нека бъдем малко по-толерантни в изказванията и оценките си. Коледа е все пак.
    Имаше някъде клип. Ако го намеря ще го пусна, за да се види точно това.

  3. #23
    Наблюдател
    Регистриран
    15.02.2015
    Мнения
    12
    Аз предавам по др начин майката.Нз дали е по лесен но засега има ефект.На отводка без майка слагам рамка от др кошер кадето е майката.Преди да я сложа слагам весник върху рамката кадето е майката весникът да е мокар със сироп напримерно и затварям след седмица вече е снесла.Нз дали е грешен но при мен работи.

  4. #24
    Автор
    Регистриран
    19.02.2013
    Мнения
    182
    Пчеларски район
    Петрич
    Цитат Първоначално публикувано от koragroup Виж публикацията
    Аз пък съм чувал за такова придаване.
    1. Правиш "отводка" без майка. По-добре от 1-2-3 семейства по 1-2 пити, в нов кошер, на ново място в пчелина.
    2. След 3 до 5 часа (ни повече ни по-малко) вземаш една майка за предпочитане по млада, може и не оплодена. В разказа майката беше от кошер в роево настроение с 5-6 новоизлюпени майки. Вероятно ще да е било след рапица или акация...
    3. Та "гепаш" значи майката внимателно и полееека..... я пускаш на прелката на отводката, така че да влезе в кошера. Изчакваш минута-две, ако не излезе, след седмица проверяваш за пило. Туй-то!

    Не съм го пробвал. Не твърдя, че е най-верния начин. Само споделям чуто.

    Иии колеги, моля, нека бъдем малко по-толерантни в изказванията и оценките си. Коледа е все пак.
    Аз пробвах тоя метод миналата година. Пуснах три майки неоплодени през прелката и при трите се получи.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.07.2013
    Мнения
    225
    Как проверявате дали майката е приета? Аз след седмица гледам за яйца. Ако има яйца не търся да видя майката. Днес при проверка се натъкнах на следното. В едно семейство видях яйца и си помислих, че всичко е наред.

    1. Преди да върна питата реших да я погледна от двете страни от любопитство. Видях немаркирана майка и си помислих, че са убили придадената. Взех лупата и гледам майката няма два крака и очевидно е стара.
    2. Преди 6 дена извадих една майка от този кошер и сложих купена. Тази която извадих ми се видя, хубава, жизнена и в семейството имаше доста пило. Това ме накара да не я убивам, а я придадох на една отводка с лоша майка. Напоследък това семейсто се развиваше добре, но лятото беше слабичко.
    3. Явно въпросния кошер си е сменил майката и е имал две майки и аз случайно съм махнал новата, а старата е останала. Поради наличие на майка са убили придадената и са останали само с дефектната.

    Аз не маркирам майките. Ако ги маркирах щях да разбера, че съм хванал новата. Но и да ги маркирах пак е проблем, ако бях хванал маркираната. Примерно старата е зелена, махам я, а те имат и нова от самосмяна (немаркирана) и пак става фал.

    Та при проверка за приемане е най-сигурно май да се види новата майката, но аз го намирам за много стресиращо за семейстото да се търси майката. Гледаме за яйца и това е. Е понякога ще има неприятни моменти като при мене. Какво мислите?

  6. #26
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Тази година имах подобна случка,като тази която описва Жорката.Направих отводки с люпещо се пило и им придадох оплодени майки.След десетина дена ги проверих.В едната молеца беше натворил голяма гадост-беше унищожил всички рамки.Пчели нямаше.Майката беше единствената оцеляла .Тъй като имах един кошер без майка,но не беше търтовка не се чудих много.Отворих кошера за да проверя как е и пуснах майката направо отгоре върху рамките.След една седмица пчелите бяха много по-спокойни,а след още една видях майката да си върши работата спокойно.Най-интересно е,че майката беше ВВ,а моите някакви мелези.Така ,че още се чудя как се харесаха.

  7. #27
    Наблюдател
    Регистриран
    30.09.2013
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    Северозападен
    Здравейте!
    Ако в кошера има неоплодена майка, при поставяне на пита с прясно снесени яйца дали пчелите ще заложат маточници?

  8. #28
    Наблюдател
    Регистриран
    17.03.2016
    Мнения
    34
    Пчеларски район
    общ.Невестино
    няма да заложат при наличие на майка,но ако тази майка излети на брачен полет и не се върне, със сигурност ще заложат.

 

 
Страница 3 от 3 ПърваПърва 123

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Потребители, които са прочели тази тема: 0

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •