Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 35 от 64 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 341 до 350 от общо 632
  1. #341
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    като гледам прогнозата за времето, другия Четвъртък или Петък им слагам Фурмитом и съм приключил с третиранията до към края на Август

  2. #342
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    @Silvia Мерси за инфото. Аз Ламонс си намерих. Разбрах за Hive Clean че вече е заменен от друг препарат от същия производител. Прегледах сайта на GoldenBee, които го предлагат. Има много инфо, но не и цена, казват Направете запитване. Направих. И нищо, нито дума от тях. Разочарована съм от отношението на фирмата. Реших да си остана на Апи Лайф Вар.

  3. #343
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    [QUOTE=Pero Melifero;142151]

    С МК не се третира пролетта. От средата на август до късна есен.

  4. #344
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    С МК не се третира пролетта. От средата на август до късна есен.
    Бихте ли споделили каква е причината колега?

  5. #345
    Наблюдател
    Регистриран
    01.05.2015
    Мнения
    33
    Пчеларски район
    Свищовски район
    Най-вероятно - пило.

  6. #346
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    пило има и на есен

  7. #347
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    С уточнението, че никога не съм използвала мравчена киселина, мога да ти кажа какво съм чела по въпроса.

    Има няколко фактора против третирането с нея в ранна пролет - има опасност майката да загине, а по това време на годината е трудно намиране на нова майка, ако нямаш собствени резервни; при третирането t° трябва да е 18-25°С - при по-ниски t° няма достатъчно изпарения и всъщност няма ефект, а при по-високи има опасност за семейството заради прекалени изпарения; сега в повечето кошери има доста пило и пчелите вдигат висока t° за да го топлят ( а доколкото знам плаките се слагат точно в средата, където е пилото), заради това също има опасност, в есента пилото е доста по-малко и съответно и t° e по-ниска.

    Това е за мравчената киселина. За Фурмитом нищо не знам, не съм го използвала.

    "Мравчената киселина винаги причинява поръжения върху пчелите (имунната система). Избягвай я ако акарите ВЕЧЕ са станали прекалено много в кошера -третирането вместо да им помогне, може да ги довърши." - Scutellator

  8. #348
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.08.2017
    Мнения
    891
    Пчеларски район
    планета Земя
    В общи линии така стоят нещата относно МК. Плочките се поставят в средата, но не в центъра, а в задната част на кошера възможно най-далеч от входа! t* и дозата правят разликата между отрова и лечение затова не се правя на химик и гявол разреждайки чиста МК , а използвам "Фурмитом", където количеството и концентрацията са такива каквито би трябвало да бъдат. И стига външната температура да е подходяща остават само плюсовете на МК, а те са доста!!!
    А относно загубата на майката, може и да бъркам понеже съм начинаещ, не си го пожелавам, но ако трябва да избирам кога да си затрия майката предпочитам да е края на Април-началото на Май отколкото края на Август-началото на Септември, затова ми стана интересно какво има предвид Г.Куров

    п.п. минималната t* може и да е по-ниска, мисля че над 10*С е ок!

  9. #349
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    545
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Трябва ми един час да обясня защо трябва да се третира с МК от средата на август нататък. Правя практическо обучение за работата с МК чрез изпарител Насенхайдер. Повече информация съм качил тук. http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=3197
    С едно изречение, МК потиска яйцеснасянето на майката и забавя развитието на семейството. Резонно е третирането с МК пролетта, само ако е заплашен живота на семейството.

  10. #350
    Заслужил Автор
    Регистриран
    24.03.2017
    Мнения
    226
    Аз таз есен реших да тествам новия препарат VarroMed® с който BeeVital замени Hive Clean.
    В събота вечерта свалих магазините и напръсках тестово 2 кошера. 24 часа по-късно, след като не забелязах нито един от негативните ефекти, напръсках и останалите кошери. Първите ми впечатления са добри. Препарата оказа много успокояващо въздействие върху пчелите. При отваряне на всеки кошер отвътре излитаха облаци пчели, но още с напръскването на 2-3 междурамия всички пчели се прибираха в кошера. Не беше нужна пушалка, спокойно затварях капака. Нямаше никакви нападения нито дразнене на пчелите.
    За ефекта от третирането ще знам в събота, тъй като според листовката броя на падналите акари се проверява 6 дни след третирането.
    Финансово е по-изгодно този препарат да се използва през пролетта, когато семействата са по-малки и е необходим по-малко препарат на семейство (15 - 30мл). Една бутилка е 555мл и струва 55лв, за едно силно семейство са необходими 45мл за 1 третиране.

    За повече инфо за препарата

    BeeVital

    GoldenBee

 

 
Страница 35 от 64 ПърваПърва ... 25333435363745 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •