Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 135
  1. #31
    Потребител
    Регистриран
    02.06.2016
    Мнения
    69
    Има, имаааа ама не търсите, все чакате някои да ви я продаде

  2. #32
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от valaz Виж публикацията
    Пропускаш, че трябва да е устойчива на болести, да е добре приспособена за нашия климат, да е кротка и т.н.
    Тези неща се донагласят.
    По правило, ако една линия е идеална за мед, не става за маточници.
    Ако е идеална за пчелно млечице, е безполезна за мед.
    Ако е подходяща за производство на маточници, то няма да е неройлива..... И т.н.
    Все взаимоизключващи се неща.

    Шанса да се създаде овца с мека вълна, вкусно месо, голям млеконадой, добър прираст и висок приплод е в пъти по- голям. Казвали са ми че в Австралия никой не яде овче месо (понеже овцете са тънкорунни)
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #33

  4. #34
    Наблюдател
    Регистриран
    15.09.2016
    Мнения
    28
    За мен Apis mellifera carnica е най-доброто, което един пчелар може да има в своя пчелин. От личен опит съм правил сравнение с Италианка и Бъкфаст и т. нар. от Закона за пчеларството "местни отродия пчели" и най-отговорно заявявам, че разликата е огромна. Породата е устойчива, тъй като се развива много рано и съответно рано залага търтиево пило. Много често младите майки се оплождат още на пчелина. Всяка година "опреснявам кръвта". Внасял съм от Словения-18 евро и от Австрия 37 евро. Майките, които ще ползвате за разплод трябва да са две годишни, т.е. да са закупени предната година. Австрийските са по скъпи, но пък за сметка на това са уникални от към качества. Аз и няколко колеги с близки пчелини сме решили, че друго освен карника няма да отглеждаме.

  5. #35
    Цитат Първоначално публикувано от azazelo Виж публикацията
    За мен Apis mellifera carnica е най-доброто, което един пчелар може да има в своя пчелин. От личен опит съм правил сравнение с Италианка и Бъкфаст и т. нар. от Закона за пчеларството "местни отродия пчели" и най-отговорно заявявам, че разликата е огромна. Породата е устойчива, тъй като се развива много рано и съответно рано залага търтиево пило. Много често младите майки се оплождат още на пчелина. Всяка година "опреснявам кръвта". Внасял съм от Словения-18 евро и от Австрия 37 евро. Майките, които ще ползвате за разплод трябва да са две годишни, т.е. да са закупени предната година. Австрийските са по скъпи, но пък за сметка на това са уникални от към качества. Аз и няколко колеги с близки пчелини сме решили, че друго освен карника няма да отглеждаме.
    Какъв процент от тези австрийки изпадат в роево? Може ли да кажеш и какво и колко добиваш от тях?

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от azazelo Виж публикацията
    Аз и няколко колеги с близки пчелини сме решили, че друго освен карника няма да отглеждаме.
    Да не сте решили и на въпроси да не отговаряте. Я да пробвам : пишеш стаж -3 г., как успя за толкова кратко време да изпиташ тези раси и да дадеш заключение ?

  7. #37
    Наблюдател
    Регистриран
    15.09.2016
    Мнения
    28
    Решил съм да отговарям. По отношение на стажа тъщата е с 35 години пчеларски стаж, но ме остави аз да ръководя пчелините. Нали знаете някой гледат 30 години пчели, а други ги отглеждат и постигат някакви резултати. Разбира се трябва да съм благодарен на моя комшия (професионален пчелар от 20 г.), от който за три години научих доста неща на професионално ниво. И въпреки, че съм изчел над 120 пчеларски книги мога да кажа, че за пчелите нищо не знам. По отношение на роевото настроение за три години такова не съм допускал, тъй като съм правил ранни отводки и съм прилагал противроеви методи. От тази година всичките ми кошери са Лангстрот-Рут и няколко Фарар (за проба). До май месец имах и Дадан Блат, но скъсих рамките и ги преселих в Лангстрот Рут. Така, че поне за моя район ранните отводки са идеално решение. Искам да кажа и още нещо, карниката е най-устойчивата и издържлива пчела. Тази зима имах 1 кошер загуба, на който не смених предната година младата роева майка с карника. Също така всяка година сменям майките, като оставям само тези който съм купил за разплод.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Ти ако не вадиш пило не можеш да ги удържиш до липата карниките, изпадат в роево, а като отнемеш пило става един среден кошер. Ако не бяха толкоз ройливи целия свят щеше да работи с карника. Нямат по-добри качества от нашата местна сиво-черна пчела, не говоря за жълтите мелези.

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Куров Виж публикацията
    Ти ако не вадиш пило не можеш да ги удържиш до липата карниките, изпадат в роево, а като отнемеш пило става един среден кошер. Ако не бяха толкоз ройливи целия свят щеше да работи с карника. Нямат по-добри качества от нашата местна сиво-черна пчела, не говоря за жълтите мелези.
    Все пак уточни, че става въпрос за един и същи район на пчеларстване, с най-голяма и разновидна паша.

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Все пак уточни, че става въпрос за един и същи район на пчеларстване, с най-голяма и разновидна паша.
    Да, виждам че колегата пчеларства в Русенско, значи е като при мен. Ще ги приема карниките ако изкарат сезон на рапица, акация и основната паша без да им се отнема пило и не изпаднат в роево, като добива им е 50 + кг.

 

 
Страница 4 от 14 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •