Цитат Първоначално публикувано от goshko3 Виж публикацията
все пак 150кв.м склад не е като 1000кв.м склад. Както виждаш има стая за обратботка на мед-там ще се пълнат тенекиите и после се съхраняват в съседната стая. Никаде не съм писал че това ще е индустриално помещение. Според мен инд. помещение започва от 500кв.м нагоре. Мисля, че като заначало 150кв.м ще ми вършат добра работа за първите 100-200 кошера. Немога да се изхвърлям с помещения от по 400-500кв.м още от самото начало при условие че нямам неободимата бройка кошери и пчели. Няма да купувам никакви разпечатващи машини засега- поне от това дето Бормалийски казва- той има около 800 кошера и не използва разп. машина., аз ли да имам
Размерът няма значение - важното е да е удобно като разпределение и достатъчно просторно за да работиш свободно. Разбира се всеки има свой представи за удобно/просторно....
Ако говорим за основен бизнес (а и за хоби също е добре) колегата ако има възможност да прочети примерно Наръчник за добри пчеларски практики - там има описано изисквания за помещения. Може да прехвърли и примерно Наредба 9 за преработвателните предприятия (ако един ден се развие достатъчно и иска примерно някаква сертификация на помещенията) то може да "крадне" някой от по-лесните неща за изпълнение.

Примерно изискването да има предверие където пелите да излизат и да се извеждат навън и едва тогава рамките с мед да влизат в помещението за разпечатване и центрофужене, да няма застъпване на "пътя на меда", склада за готовата продукция не бива да служи и за нещо друго, вътре в самото помещение да има мивка с течаща топла/студена вода, помещение за отдих/офис, WC (евентуално). Може дори и да няма прегради но трябва да има ясно изразени зони. Всичко това са добри пчеларски практики гарантиращи качеството на продукцията. И по принцип би трябвало всеки според възможностите си да се стреми да ги покрива и не са без значение, ако се замислите ако може да гарантирате чистотата и качеството на продукцията си и да докажете на клиента си това то защо това да не повлияе и на цената на вашия мед в посока нагоре...