Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 74
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски

    Смъртноста в Странджа

    Нека тук да обсъждаме тази много голяма смъртност в тази област.


    На мен лично ме интересува какви са били заключенията на раследващите органи.Също така дали тези пчелини с голямата смъртнос имат нещо общо по между си, например да съ купували майки от един производител или пък лекарства?
    Прави ми впечетление като гледам репортажите че говорят само за пари а нищо не се говори за болести, причини или недай си боже за инсценировка.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Добра идея.Мисля ,че ако не се включат повече хора от района ,няма да се получи.Незнам какво показват пробите ,но Манол говори за три болести.Интересно ми е защо в Царевско всички са минали на многокорпусен модел.Ако има ДБ -какво ли е положението при тях.

  3. #3
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Цитат Първоначално публикувано от Максим Тодоров Виж публикацията
    Нека тук да обсъждаме тази много голяма смъртност в тази област.


    На мен лично ме интересува какви са били заключенията на раследващите органи.Също така дали тези пчелини с голямата смъртнос имат нещо общо по между си, например да съ купували майки от един производител или пък лекарства?
    Прави ми впечетление като гледам репортажите че говорят само за пари а нищо не се говори за болести, причини или недай си боже за инсценировка.
    Поне доколкото е ясно общото между всички е:
    - Нулева година и не са взели капка мед
    - Всичките са в един район

    Ти за какво искаш да говорят, ако не за пари. Те да не са като нас пчелари за слава.
    - Голяма част са био-пчелари или кандидати и чакаха по 25-35 ЕВРО/кошер
    - Де минимиса не е интересен, но пък кой ти ги дава.
    - Сега настояват за 70-80лв/кошер обезщетение
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  4. #4
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Максим Тодоров Виж публикацията
    ...или недай си боже за инсценировка.
    Как може на някого въобще да му минава такава мисъл през главата...?!? - или всеки говори, както самият той би постъпил?!?
    Това си е голяма трагедия!

    http://btvnovinite.bg/video/videos/n...vo-umirat.html

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    02.12.2010
    Мнения
    20
    От всички репортажи в нито един кошер невидях да имат мед. А освен това бях чул че миналата година още от м.май бяха здраво опаразитени с акар.

  6. #6
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от Максим Тодоров Виж публикацията
    Нека тук да обсъждаме тази много голяма смъртност в тази област.


    На мен лично ме интересува какви са били заключенията на раследващите органи.Също така дали тези пчелини с голямата смъртнос имат нещо общо по между си, например да съ купували майки от един производител или пък лекарства?
    Прави ми впечетление като гледам репортажите че говорят само за пари а нищо не се говори за болести, причини или недай си боже за инсценировка.
    Висока зимна смъртност има всяка година с един или с друг пчелар. Всяка една зима на стотици пчелари им измират цели пчелини или регистрират 30-50% смъртност, каквато никога досега не са виждали. Тази година по нищо не се различава от другите. Освен случая в Странджа аз знам и за десетки други случаи в цялата страна. Знаем го и във форума - нали направихме анкета и обсъждахме.

    Какво е по-различното при Манол?
    1. Вдигна се голям медиен шум на популистки принцип "Проблема е само при нас".
    2. Посланието е "Дайте пари на нас, а не на всички засегнати в цяла България".

    Какво не научихме?
    1. Колко масово се наблюдава тази зимна смъртност. Няма точна информация, само мъгляви подмятания. От клиповете оставам с впечатление, че са само няколко човека.
    2. Каква е причината за тази зимна смъртност? Епидемия ли има или нещо друго. Причините може да са хиляди, включая и пчеларска грешка. Държавата обаче не може да носи отговорност за всеки един гаф на всеки един пчелар.

    Като цяло е редно държавата да решава проблемите НА ВСИЧКИ ПЧЕЛАРИ, а не на определени богопомазани техни представители. Зимната смъртност е именно такъв проблем, и ако приемем че напоследък е зачестила, трябва да се направи НАЦИОНАЛНО РАЗСЛЕДВАНЕ от следствените органи. Дали наистина има виновници за масовите зарази с нозема церане? Дали наистина има избухващи епидемии, които унищожават семествата в цели региони, или просто някой иска да усвои "едни пари". Ако държавата ще помага при определен тип пчеларски бедствия, то това трябва да се регламентира ЗА ВСИЧКИ БЪЛГАРСКИ ПЧЕЛАРИ, а не за малка групичка хора с връзки в медиите.

    В странджанската група ме дразни подхода - "Аз пострадах, дайте пари на мене, другите не ме интересуват". Това което клиповете ми набиват в главата, е пари, пари и пак пари. Ами честно да ви кажа и друг път сме наблюдавали по телевизията клипове на всякакви бедствия, но в тези клипове основно се цитират данни какво се е случило, къде, как, кой е засегнат, кой е помогнал, как е ограничено бедствието, какво ще се направи, за да не се повтори и т.н. и т.н. За пари, които трябва да даде държавата, почти не се говори.

  7. #7
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето на мене буря ми унищожи над 50 кошера. Трябваше ли да повикам медиите, и после един месец да занимавам цялата държава с клипове от типа "Дайте пари, ама само на мене, че бюджета за бедствия да не се изчерпи, и да има и за догодина пак да ми дадете"?

    Ето в ловешкия регион имаме познати пчелари с 30 до 50% зимна смъртност. Дългогодишни пчелари - ясно е, че не са сбъркали нещо със зазимяването. Общия брой на умрелите семейства може би е по-голям от тези на Манол. И това вероятно е в цялата страна. Пчелари с 30-50% смъртност има във всеки един регион. Има дори и със 100%, но причината не е ПАНДЕМИЯ, която засяга всички пчелини в даден регион на 100%. Между тези пчелари с голяма смъртност има и други, с нулева или с нищожна смъртност. Така е в Ловеч, така е и навсякъде другаде в България, включая и в Странджанския край. Някои са пострадали, други - не. При това положение трябва да се направи разследване какво е различното при пострадалите спрямо непострадалите. Третиране, пръскане, покупка на майки или отводки, паша, арендатори наоколо, дефектни лентички против акар или грешна технология на третиране - причините може да са стотици. И е най-лесно да се опитаме да излъжем държавата да ни плати, прикривайки истинската причина, но нали знаете приказката за лъжливото овчарче - утре наистина ще дойде ЕПИДЕМИЯ ИЛИ ПАНДЕМИЯ, и държавата тогава няма да ни повярва.

    Та въпросите, които ме интересуват са следните:
    1. Какво точно се е случило в пчелините на Манол - точна и вярна информация, получена от безпристрастно лице
    2. Защо държавата трябва да го плати това нещо, и ако го плати на Манол, ще го плати ли и на всички останали засегнати български пчелари?

  8. #8
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    В един от клиповете, които изгледах, по този случай, ясно се казва че семействата са лекувани против акар 7 /седем/ пъти през миналата година. Това е много. Например:
    Оксалова киселина - не трябва да се превишава дозата когато се лекува с оксалова киселина. Високите дози нанасят вреда на зимуващите пчели, когато се третира през есента.
    С оксалова киселина може да се третира само веднъж в късна есен, когато в семейството няма пило. Ако семейството се третира втори път, това се отразява на продължителността на живота на зимуващите пчели и те умират, не веднага а след няколко седмици. Оксаловата киселина скъсява живота на зимуващите пчели, и на пчелите през лятото.
    Втори пример - Токсичността на флувалината се усилва, ако бъде използван в семейства, в които има остатъци от кумафос (Johnson 2009). Смесването на двата препарата води до голяма токсичност.

    Мога да дам още примери, но спирам до тук.

    Според мен е пчеларска грешка. Няма как да загине цял пчелин в който има повече от 100 семейства, без пчеларска грешка. Пчелите са много жилави създания, доказват го всяка година, и оцеляват въпреки нашите грижи.

  9. #9
    Колега Матеев. Веднага ще ти кажа защо е така без да се засягаш като председател на дружество. Защото каквото и да стане в даден район или с даден колега дружествата никакви ги няма, вместо да застанат зад колегата и те да вдигнат този медиен шум се оставят колегите сами да се борят. Ще ти кажа какво се случи на мен пръскаха рапицата преди 2 години никой не ме информира едвам си спасих пчелина, годината ми бе нулева, колко дружества застанаха зад мен николко така е и с колегите. Сега ще ми кажеш член ли си на някой дружество аз ще ти кажа не не съм и ти ще кажеш е тогава не се сърди, точно по тази причина не съм член ходил съм на поне 20 пчелина изтровени и колегите са членове на някой дружества и кел файда никой не застава зад тях, а трябва да е точно обратното Започнете от там и минете през това да се борите не ние да доказваме как сме пострадали дали сме изтровени или нещо друго а самите институции трябва да го доказват, не да си плащаме ние за пробите и толкоз. Нали си платих пробите и какво стана нищо искаха да взимат проби на растителността нямах пари и ме писаха че съм отказъл да вземат а аз казах пишете че вие сте отказали да вземете. От тук трябва да започнат промените. За това и няма обединение там е разковничето. Съжалявам ако съм засегнал някого! Леко е извън темата ако сметнете може да ми изтриете коментара
    Si sapis, sis apis. (Ако си умен, бъди трудолюбив като пчела.) Луций Аней Сенека

  10. #10
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    В един от клиповете, които изгледах, по този случай, ясно се казва че семействата са лекувани против акар 7 /седем/ пъти през миналата година. Това е много. Например:
    Оксалова киселина - не трябва да се превишава дозата когато се лекува с оксалова киселина. Високите дози нанасят вреда на зимуващите пчели, когато се третира през есента.
    С оксалова киселина може да се третира само веднъж в късна есен, когато в семейството няма пило. Ако семейството се третира втори път, това се отразява на продължителността на живота на зимуващите пчели и те умират, не веднага а след няколко седмици. Оксаловата киселина скъсява живота на зимуващите пчели, и на пчелите през лятото.
    Втори пример - Токсичността на флувалината се усилва, ако бъде използван в семейства, в които има остатъци от кумафос (Johnson 2009). Смесването на двата препарата води до голяма токсичност.

    Мога да дам още примери, но спирам до тук.

    Според мен е пчеларска грешка. Няма как да загине цял пчелин в който има повече от 100 семейства, без пчеларска грешка. Пчелите са много жилави създания, доказват го всяка година, и оцеляват въпреки нашите грижи.
    Също така става въпрос за пчелни семейства по програмите - закупени нови майки и отводки от майкопроизводител, имащ правото да подтиска собствената си нозема с антибиотици. Това според мене е най-голямата афера, която се развива в България в момента. Заради това искам да се направи НАЦИОНАЛНО РАЗСЛЕДВАНЕ - защото се безпокоя, че нещата с майкопроизводителите и разпространяваните от тях болести ще се влошават все повече и повече. Майкопроизводствената асоциация на доцента е на път ДА ЗАТРИЕ ЦЯЛОТО ПЧЕЛАРСТВО В БЪЛГАРИЯ, и всичко това се прикрива, за да не придобие публичност.

 

 
Страница 1 от 8 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •