Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 6 от 23 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 51 до 60 от общо 225
  1. #51
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от AlSab Виж публикацията
    ......Аз също си мислех че голямата смъртност на пчелните семейства е следствие от недобри гижи и познания на пчеларя. Това беше докато нямах никаква смъртност. После и на мен ми дойде до главата.

    Ето че си успял да опровергаеш това твърдение - може един пчелар знае всичко, но когато му умрат семействата, той пак да не знае защо.



    Надявам се сегашния неуспех да ти послужи и да те мотивира. А за вбъдеще да знаеш как да поддържаш по-добро здравословно състояние на семействата си.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #52
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Слънчо, много добре знаеш че нямах предвид това! Но колегата надали е свикнал на хумора ни. Добре е, че се включи и Дони. Защото моя начин за грижа донякъде се припокрива с неговото виждане. А именно- снижаване на нивата на патогените вътре в кошера, не в пчелите. Като това на първо място се постига чрез превенция с акара. Другото е увеличаване на жизнеспособноста на всяка пчела. Това с помощта на качествена диета- имам предвид използване на правилните и необходими добавки. За това помага Дамянов. Смъртност нямам, не съм Странджански пчелар. Но съм солидарен с колегите си от там. Не на последно място, както Дони твърди и аз го споделям напълно. Повечето на брой пчели, облекчават работата на отделния индивид в семейството. Има още много...
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  3. #53
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    След като уточни с какво си третирал за акара, аз имам обяснение за смъртността на този пчелин. Проблема на всички пчелари с висока смъртност е, че се доверяват на тимола за борба срещу акара, а после реват. Разберете най-после, че тимола е слаб акарицид, а когато концентрацията му е голяма вреди на пчелите. Качил съм един доклад на Йерусалимския университет и там си го пише, в резултат на 30 годишни изследвания. При теб пролетта екостопа не е свалил акара от семействата. До август е станало бъкано от акар, който е докарал бързо и голямо разпространение на вируси и нозема. В това състояние какъвто и препарат да сложиш, в твоя случай варостоп, само той , колкото и да е добър не може да ти спаси семействата. Трябвало е след Варостопа да третираш с друг препарат. След като си извадил Варостопа, а даже и да са стояли повече от посочения срок, акара продължава да се размножава. Майките не спират да снасят до късна есен, а семействата отслабват прогресивно. Разликата на другите ти пчелини е, че там ноземата и вирусите не са обзели в голяма степен семействата ти и ще оцелеят.
    л
    е
    д

  4. #54
    Автор
    Регистриран
    12.03.2014
    Мнения
    128
    Пчеларски район
    Асеновград
    Аз немога да разбера какво има толкова да се коментира те оплодните ми сандачета имат доста повече пчели в момента .Научете се да си зазимявате кошерите както трябва

  5. #55
    Потребител
    Регистриран
    27.02.2011
    Мнения
    50
    Варостопа е пълен боклук!!! След него задължително трябваше да третираш с оксалова.

  6. #56
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от бат тянко Виж публикацията
    Слънчо, много добре знаеш че нямах предвид това! Но колегата надали е свикнал на хумора ни..
    Нищо не съм казал лошо. Просто използвах поста ти за да кажа за смъртността на пчелите, че се получава епизодично. Мисля, че това се получава от други причини. И не са виновни препаратите, че не са силни или обратно. Лекува се това, което не трябва.

  7. #57
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Ако през зимата, някой зложелател е пръснал по малко мухозол във входовете на кошерите, резултатите биха били абсолютно същите - 100% зимна смъртност на пчелина. Това разбира се, е само една от възможните версии.

  8. #58
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Че то този няма да е зложелател, а направо терорист! Неговата ...
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  9. #59
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Колегата споменава че предишната зима има 60% смрътност някаде бях чел че един от признаците на Нозема церане е че първата година умират 50-60% после другата 90-100% лятото по силните устискват. Есента е топла заразените пчели умират навън.Професор Вълчовски изслдва за вирусулочични заболявания. Но ноземата може само микроскопски.При ветеринарите е проблем че понякога едно животно едновременно е болно от няколко болести.

  10. #60
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Има две възможни първопричини, които са предпоставка за 99% от зимната смъртност - НОЗЕМА или АКАР. И за двете си има профилактични мероприятия, но кой ли ги спазва. Особенно акара - той е по-значимата причина от двете.

    Аз 10 пъти се опитах да кажа във форума, че препаратите за третиране на акар са НЕНАДЕЖДНИ и че всеки един пчелар трябва да направи ТЕСТ ЗА ОПАРАЗИТЕНОСТ след третирането. Не може да се вярва на антивароатозните препарати, още повече че РЕЗИСТЕНСТНОСТ се получава много лесно към всеки един от тях.

    Също така 100 пъти обясних във форума, че подложната табла не се явява НИКАКЪВ ИНДИКАТОР. Тя показва колко акари са умрели, но не показва КОЛКО АКАРИ СА ОСТАНАЛИ В КОШЕРА. Това е елементарна истина, която може да бъде разбрана от всеки един първокласник, но по неведоми причини много от пчеларите не я разбират. В резултат на това темите за тестовете за опаразитеност бяха оплюти от "големите разбирачи" във форума, логиката на които беше на елементарно първобитно ниво. Резултата от дейноста на "разбирачите" го виждате сега - на хората им мрат семействата от много акар, и те се чудят как това е възможно.

    Ситуацията ще се подобри само тогава, когато големите "разбирачи" си извадят главата от пясъка и се опитат да си поразмърдат малко сивото вещество. И ако едно нещо не го разбират, поне да престанат да плещят глупости из форума, защото от техните глупости страдат техните колеги.

    Съжалявам за грубите думи, но това го мисля наистина. Докато простотията вилнее в този форим, много хора има да страдат не само сега, но и за в бъдеще.

    А сега по-конкретно:
    Единственият начин да се разбере дали третирането за акар е успешно е да се направи ТЕСТ ЗА ОПАРАЗИТЕНОСТ. Този тест представлява вземане на проба от 100-200 пчели, упояването им с азот или с диетилов етер, и след това преброяване на акарите. Ако този тест не си го направил, можеш да се сърдиш само на себе си или на "разбирачите" от форума, логическите функции на които са на нивото на деца от детската градина.

 

 
Страница 6 от 23 ПърваПърва ... 4567816 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •