Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 14 от 23 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 131 до 140 от общо 225
  1. #131
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Като ви чета се сещам какво ми каза един приятел пчелар
    -Хем много знаеш хем си гола вода.
    Имам чувството че още съм в 1 клас а кога ли ще се дипломирам.
    Не можеш да си представиш колко е бил прав този твой приятел. След знаеш има запетайка.

  2. #132
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Нозематоза се появява предимно в години със студена и продължителна зима, когато пчелите са били възпрепятствани да се облитат. Причинява се от "вътрешноклетъчен паразит, локализиран в епителните клетки на стената на средното черво и по-рядко в тези на отделителната система на пчелите, майката и търтеите. Извън организма на пчелата паразитът съществува само под формата на спора, която не може да се размножава.

    Спорите на паразита са много устойчиви във външната среда. В изсъхнали диарични субстрати те се запазват жизнеспособни до две години, а в пчелен мед - до 460 дни. При температура 100°С умират за 1-2 минути."
    Лошите метеорологични условия през зимата способстват за разпространението на болестта, тъй като пчелите са принудени да изхвърлят изпражненията си в кошера - по рамките, восъка, стените на кошера. С изпражненията на болните пчели се изхвърлят и спорите на нозематозата, които, ако са попаднали в храна или вода могат да бъдат погълнати от други пчели.
    Особено тежко протича болестта, ако семействата са зазимени с манов мед.
    Появата и разпространението на болестта зависят в голяма степен от темпратурата, при която живеят пчелите. Най-благоприятни за размножаване на паразита са температури от 30 - 35 градуса. Поради това болестта се наблюдава най-често в началото на пролетта, когато се появява първото пило и пчелите повишават температурата в гнездата за затопляне на пилото. Развитието на ноземния паразит спира напълно при температура под 0 и над 37 градуса.
    Заразените с нозематоза пчели умират в продължение на 1 до 3 месеца от заразяването им.
    Пилото не боледува от нозематоза.
    Вальо, ето василевса го намери точното обяснение. Виждаш ли?

  3. #133
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Както казах по - горе нямаш условията и затова не си пострадал още. Ето тук си си отговорил малко на въпроса.
    За условията не знам, но при мен лично меда 80% е слънчоглед. Това по моя преценка.....може и да не е точна. Август въртя и плодникови пити щото блокират и т.н..... и да ти кажа честно не знам на какъв мед зимуват. А вече втора зима и сега второ лято няма да ползвам захар. Така, че ако храната има нещо общо (несмлени остатъци и т.н.) не съм много съгласен. А и попадам в един от най-студените раьони на България. Знам ли вече.

  4. #134
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Нозематоза се появява предимно в години със студена и продължителна зима, когато пчелите са били възпрепятствани да се облитат. Причинява се от "вътрешноклетъчен паразит, локализиран в епителните клетки на стената на средното черво и по-рядко в тези на отделителната система на пчелите, майката и търтеите. Извън организма на пчелата паразитът съществува само под формата на спора, която не може да се размножава.

    Спорите на паразита са много устойчиви във външната среда. В изсъхнали диарични субстрати те се запазват жизнеспособни до две години, а в пчелен мед - до 460 дни. При температура 100°С умират за 1-2 минути."
    Лошите метеорологични условия през зимата способстват за разпространението на болестта, тъй като пчелите са принудени да изхвърлят изпражненията си в кошера - по рамките, восъка, стените на кошера. С изпражненията на болните пчели се изхвърлят и спорите на нозематозата, които, ако са попаднали в храна или вода могат да бъдат погълнати от други пчели.
    Особено тежко протича болестта, ако семействата са зазимени с манов мед.
    Появата и разпространението на болестта зависят в голяма степен от темпратурата, при която живеят пчелите. Най-благоприятни за размножаване на паразита са температури от 30 - 35 градуса. Поради това болестта се наблюдава най-често в началото на пролетта, когато се появява първото пило и пчелите повишават температурата в гнездата за затопляне на пилото. Развитието на ноземния паразит спира напълно при температура под 0 и над 37 градуса.
    Заразените с нозематоза пчели умират в продължение на 1 до 3 месеца от заразяването им.
    Пилото не боледува от нозематоза.
    ризнаци на заболяването:
    - диария - изпражненията са с кафяв до тъмно кафяв цвят и се виждат по всички части на кошера, вкл. по прилетната дъска. (Забележка: Диарията може да има и друг произход напр. манова токсикоза и да не е свързана с наличност на нозематоза). Нозематозната диария се появява ранно пролетния сезон, когато се появява първото пило в кошера, респ. пчелите започват да поддържат температура около 35 градуса.
    - наблюдават се единични пчели, които са отпуснати и слабо подвижни, не летят а само лазят по прелката
    - подуто коремче - ако се натисне, съдържанието на червата се изпръсква надалече, има кафяв цвят и неприятна кисела миризма
    - голям подмор в иоколо кошера
    - силен шум и разпускане на кълбото през зимата
    Диагностициране:
    При наличие на голяма смъртност се изпращат проби (20 до 50 пчели, както мъртви, така и връщащи се с прашец) за микробиологично изследване.
    Със затопляне на времето признаците у заболелите кошери изчезват, но останалите живи пчели са слаби, а новоизлюпените също не се развиват добре. Това е така, защото болестта не изчезва със затопляне на времето, а преминава в латентна форма, заразата се разпространява, и при настъпване на подходящи условия отново се проявява. Семействата заразени с нозематоза са слаби и не дават добра стокова продукция.
    Профилактика:
    - правилно зазимяване на семействата - без манов мед и стесняване на гнездата според заетия брой пити
    - вземане на мерки за елиминиране на състояния, които карат пчелите да консумират голямо количество храна през зимата - шум, влага, гризачи
    - редовна подмяна на питите
    - редовна дезинафекция на използваните инструменти и внасяните пити, хранилки и др.
    - дезинфекцияна кошерите
    - смяна на майките
    Василевсе, това трябваше да го пуснеш без да ме цитираш. Аз това го знам. Виж аз как ти изкарах без да искам и останалата част от текста. Ха, ха, ха.

  5. #135
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Че не са умрели от глад, не са, няма пчели набити в килийките. Всичко е от това че е пропуснал есенното третиране, особено при последната дълга и топла есен. Проблем е и зазимяването със слънчогледов мед. Акара и вирусите вървят ръка за ръка, които пречат на пчелите да зимуват нормално и спокойно. Пчелите са постоянно възбудени от безпокойството и тормоза на акарите, вдигат температурата в гнездото, гнездото не е компактно и при тежък зимен и по-дълъг период, отпадат малко по малко и затова са толкова много по дъното, а горе вече остават по малко пчели, които не могат да поддържат живота на кълбото и загиват.
    А като се замисля че има и пчелари, които изобщо не третират, а си мислят че всичко ще се регулира от естествения подбор, направо ми се плаче и вдигам и двете си ръце в знак на съгласие, всички пчелни семейства да бъдат регистрирани и проверявани.
    Тука май видях някаква "бомба" за А Г. Къде отиде.Язък, то на ноземата и минава времето.

  6. #136
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Ами има го явно АГ , но пчеларите ги е страх да си признаят. Така е като е пълно с нерегистрирани пчелини... липса на ветеринарен контрол и тн.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  7. #137
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Ами има го явно АГ , но пчеларите ги е страх да си признаят. Така е като е пълно с нерегистрирани пчелини...
    Твоя нерегистриран ли е?

  8. #138
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Ами има го явно АГ , но пчеларите ги е страх да си признаят. Така е като е пълно с нерегистрирани пчелини...
    Тема " табу" , за това се впечатлих.

  9. #139
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от evgeni.filimonov Виж публикацията
    Че не са умрели от глад, не са, няма пчели набити в килийките. Всичко е от това че е пропуснал есенното третиране, особено при последната дълга и топла есен. Проблем е и зазимяването със слънчогледов мед. Акара и вирусите вървят ръка за ръка, които пречат на пчелите да зимуват нормално и спокойно. Пчелите са постоянно възбудени от безпокойството и тормоза на акарите, вдигат температурата в гнездото, гнездото не е компактно и при тежък зимен и по-дълъг период, отпадат малко по малко и затова са толкова много по дъното, а горе вече остават по малко пчели, които не могат да поддържат живота на кълбото и загиват.
    А като се замисля че има и пчелари, които изобщо не третират, а си мислят че всичко ще се регулира от естествения подбор, направо ми се плаче и вдигам и двете си ръце в знак на съгласие, всички пчелни семейства да бъдат регистрирани и проверявани.
    А как си обясняваш намирането им над меда? Под кълбото има мед вижда се на снимката. 100 процентов мор от акар ми се види прекалено.

  10. #140
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Василевсе, това трябваше да го пуснеш без да ме цитираш. Аз това го знам. Виж аз как ти изкарах без да искам и останалата част от текста. Ха, ха, ха.
    То май няма нещо дето да го незнаеш ми се струва.

 

 
Страница 14 от 23 ПърваПърва ... 41213141516 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •