Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 12
  1. #1
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248

    ТЪРТЕЕВО ПИЛО

    Днес прегледах най-после и останалите кошери, които не можах да прегледам предишния път заради дъжда. В един стар кошер (който дойде при мен по неведоми пътища преди 1 месец) забелязах особено голямо количество търтиево пило.
    Нормално ли е да има половин пита търтиево пило на 6 от 12 рамки? И 3 рамки напълно покрити с търтиево пило, в средата на плодника (които вече извадих). На око търтиевото пило е равно или повече от работническото.
    Струва ми се нередно, за пръв път виждам подобна инвазия. Защо се получава това?

  2. #2
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350

    Re: Търтиево пило

    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Днес прегледах най-после и останалите кошери, които не можах да прегледам предишния път заради дъжда. В един стар кошер (който дойде при мен по неведоми пътища преди 1 месец) забелязах особено голямо количество търтиево пило.
    Нормално ли е да има половин пита търтиево пило на 6 от 12 рамки? И 3 рамки напълно покрити с търтиево пило, в средата на плодника (които вече извадих). На око търтиевото пило е равно или повече от работническото.
    Струва ми се нередно, за пръв път виждам подобна инвазия. Защо се получава това?
    Според мен майката е на 100 години. :D Сериозно. Този кошер е с много стара майка. А другия вариант е ако питите са изградени с търтиеви килийки. Това се получава когато не се поставят основи, а се оставят пчелите да градят на празни рамки. И най вече в началото на пашата както е сега, към края ги правят по нормално.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Хмм, ей сега рових из книгите.. няма конкретика. Ако майката разполага само с лоши за работническо пило пити, какво прави? Снася наред където свари? Мисля в насока лоши пити, понеже не бяха най-красивите и правилно изградени пити които съм виждал. И не, не са строителни рамки, явно не са поставени правилно и на места са изградени по-високо, на места не и така. Колкото до майката, не я открих но това което забелязах е, че работническото пило е правилно и плътно разположено. Друга подробност, имаше на една пита, работническо пило, търтеево пило, меден венец и прашец. Това ме навява на мисълта, че май се разполагат само в годни килийки и то там където има що годе добри. И пак, тази майка няма ли мярка, да спре да снася търтей след като не и се удава възможност да разположи работническо пило?

  4. #4
    Забранен
    Регистриран
    11.03.2011
    Мнения
    350
    Цитат Първоначално публикувано от advanced
    Хмм, ей сега рових из книгите.. няма конкретика. Ако майката разполага само с лоши за работническо пило пити, какво прави? Снася наред където свари? Мисля в насока лоши пити, понеже не бяха най-красивите и правилно изградени пити които съм виждал. И не, не са строителни рамки, явно не са поставени правилно и на места са изградени по-високо, на места не и така. Колкото до майката, не я открих но това което забелязах е, че работническото пило е правилно и плътно разположено. Друга подробност, имаше на една пита, работническо пило, търтеево пило, меден венец и прашец. Това ме навява на мисълта, че май се разполагат само в годни килийки и то там където има що годе добри. И пак, тази майка няма ли мярка, да спре да снася търтей след като не и се удава възможност да разположи работническо пило?
    Както казах ако има много търтиеви килийки ще снася и в тях-сега е сезона в който с удоволствие го правят. А и казах не строителни рамки, а рамки на които е нямало основи изобщо. Има пчелари които слагат само рамки и така работят. Кошера трябва да се поднови изцяло. Сложи му сега една основа да я изгради и ще видиш, че всичко ще се промени, а ако имаш готови изградени пити-нови и му замениш старите пак ми се обади след 3-4 дена да ми кажеш какво си видял и дали тази майка е онази която сега я имаш. Няма да я познаеш.

  5. #5
    ANIBAL
    Guest
    .......

  6. #6
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Следи го да не влезе в роево. Не е нормално да има толкова много търтиево пило.
    Направи пробата с основата на всяка цена.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    19.04.2011
    Мнения
    248
    Преди 2 седмици им сложих 3 нови пити с основи. Миналата седмица ги преместих в нов съндък (от 12ДБ в 10ЛР с 2 пити брак) и не бяха градили новите пити.
    Днес, ги проверих. На една от новите пити имаше запечатано пило, както и 2-3 големи запечатани маточника и(4-6) по-малки. Без да му мисля много много, махнах маточниците. Забелязах че има маточници САМО на 1 и то нова пита, единствената новоизградена със запечатано пило.
    Останалите нови пити отново не са изградени. Поразбърках гнездото, добавих нов корпус и качих 2 пити с пило ( нова и стара ). На долния корпус добавих още 2 нови пити (в свободните места от тези които качих горе). Преместих една пита с прашец и нектар по-навътре.
    Всичко това е прекрасно, обаче имам усещане че направих грешка. Дали не съм повредил майката при местенето и сега им прекъснах самосмяната? Изобщо не се опитвах да я търся, питите са безформени, с дупки, гъмжи от търтей. Благодаря за мененията ви!

  8. #8
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    146
    Не се притеснявай колега,
    дори да си повредил майката (в което силно се съмнявам), при толкова пило те ще си произведат нова. Успех.
    Вдъхновяват ме позитивните хора от които съм заобиколен.

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    19.08.2015
    Мнения
    6
    Пчеларски район
    гр. Аксаково, област Варна
    Здравейте колеги! Пиша тук, за да не отварям нова тема. Днес прегледах кошерите и забелязах, че единият има по половин рамка търтеево пило на 3-4 рамки. На една стара рамка имаше и два три маточника, но понеже беше свечеряване, не можах да видя дали има ларва вътре или са стари маточници. Майката е 2015 година и това семейство беше много силно този сезон. Кошерите са ЛР и са на два корпуса, като прегледах 5-6 рамки от горния корпус. Не знам какво се случва в долния. Възможно ли е да подготвят самосмяна през това време на годината? Или пък нещо да се е случило с майката и семейството да е станало търтовка? Трябва ли да придам нова майка сега или е по-добре това да стане на пролет? Ще се радвам да споделите мнения и опит.

  10. #10
    Потребител
    Регистриран
    02.01.2016
    Мнения
    58
    Възможно е да самосменят сега. Възможно е майката да е там и да снася само търтеево пило, въпреки че преди това е имала и работническо. Ако не сте отварял отдавна кошера, може и отдавна да е нямал майка и просто да се е отъртовчил.
    Днес унищожих самосменни маточници и некачествена майка в кошер, има и търтеи....

 

 
Страница 1 от 2 12 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •