Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 35 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 346
  1. #171
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72

    става с комп.захранване

    Става, в зависимост от вида рамки и дебелина на тела можеш да ползваш 5 волта или 12-те.
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  2. #172
    Наблюдател
    Регистриран
    26.11.2013
    Мнения
    4
    пробвах и с 5 и с 12 волта но в момента в който допра двата накрайника и захранването спира

  3. #173
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от jovani_vanko Виж публикацията
    пробвах и с 5 и с 12 волта но в момента в който допра двата накрайника и захранването спира
    Тока надвишава допустимия за захранването и сработва защитата от късо съединение.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #174
    Потребител
    Регистриран
    09.12.2011
    Мнения
    72
    Цитат Първоначално публикувано от jovani_vanko Виж публикацията
    пробвах и с 5 и с 12 волта но в момента в който допра двата накрайника и захранването спира
    Надявам се че не пробваш да лепиш директно от pc-то така може да изгориш и дъното!
    Намираш едно захранване колкото по-старо толкоз по добре, замостваш куплунга с кламер и си ти.
    Ето ти схема кои крачета да окъсиш: http://www.almus.net/dcc/ATX.gif
    Умният човек се учи от грешките си, а мъдрият - от грешките на другите

  5. #175
    Автор
    Регистриран
    09.01.2011
    Мнения
    126
    Пчеларски район
    Ябълково, обл. Хасково
    Аз опитах няколко корпуса с електрожена. Получава ми се.
    Ако вървиш след муха, ще стигнеш до лайно...

  6. #176
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Да споделя и аз една "иновация"/както е модерно/.
    За лепене използвам трансформатор 18V 100-тина W/ не знам от какво е, май от някакъв TV/. Идваше ми много като напрежение и бях сложил резистор в пъвичната намотка. Той горкия гря, гря и изгоря. Като затърси някакъв по мощен заместител се затрудних за стойноста и реших да видя коя е най-подходяща црез различни ел.лампи. Като сложих 100W лампа разбрах че тази конфигурация е много практична. Времето за лепене на различните рамки е добро.Режима на трансформатора е много добър /дори при късо на изхода/.Лампата светва при ток във вторичната намотка и показва че вразката я има. Пледполагам че на 12V няма да се получи но при наличие на по-големи напрежения може да се използва.Лампата ми е на фасунга и мога да я сменям с друга мощност/досега не се е налагало/.

  7. #177
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Странно нещо са хората. В тази тема аз най-подробно обясних на всички пчелари къде им е основния проблем при обтелването на рамките. Разказах им за генератора на ток и как с него могат да си разрешат всичките проблеми при лепенето на восъчните основи. Дадох схема и линкове откъде могат да се купят модули и как всичко може да излезе на цена под 20 или дори под 10 лева, ако се използва външен източник на захранване. Изписах 100 постинга и загубих 100 часа лично време. И всичкото това за ............... за нищо. Имам чувството, че някои хора изпитват удоволствие да правят нещата по грешния начин, и да пиляет пари и време ей-така - защото ги имат в излишък.

    По-нататъшното писане в темата е абсолютно излишно и безсмислено. Проблемът си има идеалното решение - лесно и евтино. Това решение е описано с най-големи подробности. Не знам какво повече може да се добави към него, освен поредното доказателство от някой, който доказва, че не е чел темата и че се опитва отново да открие колелото, мислейки си, че прави велико откритие, а всъщност доказва колко е назад с материала.

    Съжалявам за казаните думи, ама хора - имате си идеалното надеждно, работещо и евтино решение. Защо продължавате да си блъскате главата в стената?

    Ще взема да организирам производството на този генератор на ток и да го предложа за продан почти без пари, но дори и тогава имам чувството че все ще се намери някой, който да разказва как случайно е успял да намери верния работен режим с "някаква си лампа" и някакъв си "трансформатор" за някаква си дебелина и дължина на телта, които при него лично са се случили "някакви си". И ще си мисли, че дава велика идея за нещо, което случайно работи само при него и при никой друг................

  8. #178
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Още веднъж повтарям (за кой ли път):

    Количеството отделена топлина в телта на обтелената рамка зависи от количеството подадена ЕНЕРГИЯ, която е равна на МОЩНОСТ х ВРЕМЕ. И тъй като времето е предварително известно (3-4 секунди), то за нас остава само и единствено да регулираме МОЩНОСТТА.

    Мощноста, отделена в телта, се подчинява на Закона на Ом, и е равна на ТОКА х НАПРЕЖЕНИЕТО. Напрежението обикновенно е някаква даденост (акумулатор за кола, трансформатор и т.н.), така че при това положение важен за нас е само ТОКА.

    Течащия по телта ток съгласно закона на ОМ е равен на НАПРЕЖЕНИЕТО / СЪПРОТИВЛЕНИЕТО. Както обаче вече казахме, напрежението е някаква даденост, така че определящото за нас е СЪПРОТИВЛЕНИЕТО.

    Съпротивлението на телта зависи от три различни фактора:
    1. Материал (метал, сплав), от които е изготвена тази тел. В пчеларските магазини има телове от почти 10 различни метала (сплави).
    2. Дебелина на телта - колкото е по-дебела, толкова е по-малко съпротивлението. В пчеларските магазини се продават телове с почти 10 различни вида дебелини.
    3. Дължина на телта - колкото е по-дълга, толкова е по-голямо съпротивлението. В пчеларските рамки има много и най-различни дължини - ДБ, ЛР, Фарар, право обтелване, W обтелване, с един сегмент, с два, три, четири, пет......

    Като цяло вариантите с вашето лично съпротивление на вашите лични рамки с вашата лична тел с нейния материал, дебелина и дължина са поне 500 на брой!!! При това положение къде сте тръгнали да се хвалите и да препоръчвате това или онова, след като то си е ваше лично и едва ли ще проработи при друг пчелар ???????

    Освен това времето за залепване на основата зависи не само от съпротивлението, което може да бъде всякакво, а зависи и от това дали сте допрели електродите до цялата тел или до един единствен сегмент (хоризонтален, вертикален или W).

    Има ли някакъв начин да се разреши целия този хаос с различни съпротивления, обусловлени от различни материали на телта, дебелини и дължини?

    Даааа, имааааа.......... и това се нарича ГЕНЕРАТОР НА ТОК. Генератора на ток е нещото, което РЕГУЛИРА НАПРЕЖЕНИЕТО така, щото тока през телта да е ВИНАГИ ЕДИН И СЪЩИ, независимо какво е съпротивлението на телта. Тоест независимо какъв е нейния материал, дебелина или дължина. И ако се върнем назад по формулите, написани по-горе, бързо-бързо ще осъзнаем, че ако ползваме генератор на ток, то тогава ние ще си гарантираме КОНСТАНТНО ВРЕМЕ ЗА ЗАГРЯВАНЕ, независимо дали електродите са допрени до къс сегмент, дълъг сегмент или всички сегменти едновременно от цялата рамка. Генератора на ток ни позволява когато купим поредната нова тел с нови параметри да направим еднократна настройка, и от този момент нататък той гарантира, че загряването на телта и лепенето на основата ще е ВИНАГИ например 4 секунди, независимо дали с електродите сме допрели парченце от 3 сантиметра тел или 30 сантиметра или метър и половина, колкото е в цялата рамка.

    Ами това е теоретичната обосновка и тя работи ВИНАГИ и НАВСЯКЪДЕ, за разлика от постингите на един или друг пчелар от типа "при мене така се получи.........", които работят само при него и почти при никой друг.

    Разгледайте темата по-назад и ще видите моите препоръки как с готови компоненти за по лев-два да си сглобите този генератор на ток. Нещо повече - описал съм как това да го направите да работи с произволно захранващо напрежение от 3 до 30 волта. Това е буквално чудо с цена под 10 лева - подавате на входа каквото си искате, и получавате на изхода ИДЕАЛНОТО НАПРЕЖЕНИЕ с ИДЕАЛНИЯ ТОК, които автоматично се адаптират точно към вашата тел с нейната променлива дължина, сечение и материал (сплав). Ами повече от това няма какво да се каже или напише.........

  9. #179
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Да споделя и аз една "иновация"/както е модерно/.
    За лепене използвам трансформатор 18V 100-тина W/ не знам от какво е, май от някакъв TV/. Идваше ми много като напрежение и бях сложил резистор в пъвичната намотка. Той горкия гря, гря и изгоря. Като затърси някакъв по мощен заместител се затрудних за стойноста и реших да видя коя е най-подходяща црез различни ел.лампи. Като сложих 100W лампа разбрах че тази конфигурация е много практична. Времето за лепене на различните рамки е добро.Режима на трансформатора е много добър /дори при късо на изхода/.Лампата светва при ток във вторичната намотка и показва че вразката я има. Пледполагам че на 12V няма да се получи но при наличие на по-големи напрежения може да се използва.Лампата ми е на фасунга и мога да я сменям с друга мощност/досега не се е налагало/.

    Аз лично нищо не разбрах. Дали защото не разбирам половината от изреченията (думите ми са ясни, но не и значението им), но ми се струва че логическата връзка някъде се губи. Говори се нещо за някакъв си трансформатор който впоследствие изгаря, после за някакви си лампички, за някаква конфигурация (не става ясно каква), ... и от къде по дяволите се взема другия трансформатор и как си успял да го накараш да свети със крушка?
    Това ако не го снимаш, няма как да си гопредставя.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  10. #180
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Изгоря резистора а не трансформатора.Но няма значение.Явно не трябваше да влизам в такива подробности.
    Нещата са прости.Последователно на първичната намотка съм включил лампа с нажежаема жичка 220V 100W.

    С риск Матеев пак да ми се расърди искам да попитам - Някой направил ли си е генератор на ток по схемата която той препоръча с DC-DC конвертора и какви са му впечатленията. Не поставям под съмнение компетентноста на Матеев,напротив почти съм съгласен с него, но мисля че болшинството от хората предпочитат по простите неща. Това което описах е такова - изпробвано и практично.

 

 
Страница 18 от 35 ПърваПърва ... 8161718192028 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •