Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 11 от 35 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 101 до 110 от общо 346
  1. #101
    Наблюдател
    Регистриран
    21.08.2013
    Мнения
    4
    Имам познат, който ползва зарядното за акамулатор за лепене на ВО.Лично аз не съм го пробвал тоя метод.

  2. #102
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Аз също имам няколко + едно нещо с подобни функции (токоизправител?, адаптер?).

    Понеже знам какво става, когато теловете на рамката се пресичат (при хоризонтално+вертикално или при зигзаговидно обтелване), би било интересно да се разбере дали със генератора на ток също има проблем при лепенето на основи на такива рамки.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  3. #103
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз също имам няколко + едно нещо с подобни функции (токоизправител?, адаптер?).

    Понеже знам какво става, когато теловете на рамката се пресичат (при хоризонтално+вертикално или при зигзаговидно обтелване), би било интересно да се разбере дали със генератора на ток също има проблем при лепенето на основи на такива рамки.
    Правиш го на два етапа - първо пускаш ток само по хоризонталните, после по вертикалните.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  4. #104
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Изтрих си поста.

  5. #105
    Потребител
    Регистриран
    24.10.2013
    Мнения
    69
    Ако стане с генератора, да не провираме ВО между теловете ще ни спести доста работа. Тогава може би си струва да се бръкнем едни 200 лв. То и сега сме намерили начин но няма гаранция, че е лесният.
    Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.

  6. #106
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от srg Виж публикацията
    Това за генератора на ток смее го коментирали и друг път и аз съм съгласен със всичко което казва Матеев.Но човека питаше дали може да използва тези 12В за лепене на основи. Дали сме му помогнали с целия дебат и дано не сме го объркали. Готовите генератори са малко скъпички.Разработката на такава елекроника за наши нужди е идея, но се покачват изискванията към захранващия трансфарматор.Може някой колега да прояви инициатива.
    Аз му отговорих на човека точно и ясно, а именно:
    Никой не може да му каже дали с 12V ще се получи при него, защото ние не знаем каква сплав е неговата тел, колко е дебела, колко ома на метър е нейното съпротивление, за каква рамка става въпрос, колко са вертикалните и хоризонталните телове и каква е тяхната обща дължина. С две думи - НИКОЙ НИЩО НЕ МОЖЕ ДА МУ КАЖЕ ПО ВЪПРОСА С ПОДХОДЯЩОТО НАПРЕЖЕНИЕ !!!. Може 12V да се окажат много, а може и 24V да се окажат малко.

    И го посъветвах за най-правилното нещо в неговата ситуация - ЗАПОЧНИ С ПРОБИ И ГРЕШКИ ДА СИ ОТКРИЕШ ВЯРНОТО ЗА ТЕБЕ НАПРЕЖЕНИЕ !!!

    И най-накрая допълних - НЕ СЕ ХВАЛИ ПО ФОРУМА КАКВО НАПРЕЖЕНИЕ СИ ОТКРИЛ, ЗАЩОТО ЩЕ ИЗЛЪЖЕШ ОСТАНАЛИТЕ !!! Тяхната комбинация от фактори (сплав на телта, дебелина, дължина, омично съпротивление) е друга, и тяхното напрежение ще бъде друго.

    Това два пъти съм го писал в този форум точно и ясно. Сега го пиша за трети път. Колко пъти още трябва да го напиша, за да го разберете? Каквото и да се е случило при вас, то това си е само ВАШЕ ЛИЧНО и зависи от вашите лични фактори. При другите ще е друго. Не се хвалете и НЕ ЛЪЖЕТЕ начинаещите, че видите ли с еди какво си напрежение ще стане. Бъдете сигурни, че НЯМА ДА СТАНЕ !!! И всеки път, когато си купите нова тел, ще трябва наново да търсите вярното напрежение по метода ПРОБА/ГРЕШКА. И всеки път, когато смените метода на обтелване, ще трябва отново да търсите вярното напрежение. И всеки път, когато смените типа на рамката, пак ще трябва да търсите вярното напрежение.

    По метода с напрежение се губи много време в търсене на верния изправител или трансформатор. След това се губи много време във всяка една рамка, защото често се налага да работите с неоптимално време и да изчаквате по много секунди или да лепите сегмент по сегмент, което отнема още повече секунди. И ако имате над 100 кошера и си сметнете загубените секунди през живота, в един момент ще откриете, че сте похарчили много-много повече пари, отколкото струва верния уред - генератор на ток.

  7. #107
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.01.2011
    Мнения
    209
    Пчеларски район
    Свищов
    Чета темата, и не мога да схвана какво точно не може да се изясни. Каквото и да е трафчето, все ще загрява телта, не и трябва много за да влезе в основата, просто трябва да се прецени колко време да се държи. Ползвал съм каквото ми е паднало под ръка, понякога и акумулатор и всичко ми е вършило работа.

  8. #108
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от вълк дивак Виж публикацията
    Ако стане с генератора, да не провираме ВО между теловете ще ни спести доста работа. Тогава може би си струва да се бръкнем едни 200 лв. То и сега сме намерили начин но няма гаранция, че е лесният.
    Да, ще стане. Не трябва да се притеснявате, когато има къси съединения между жиците на хоризонталното и вертикалното обтелване. Просто трябва да лепите рамката ред по ред и стълб по стълб, и всичко ще е наред. Основния ток ще тече по сегмента, към който сте се включили. По всички останали сегменти също ще тече ток, но той ще е от 9-10 пъти по-малък, което означава, че те ще се затоплят от 9-10 пъти ПО-БАВНО. Тоест когато основния сегмент вече достигне температурата на топене на восъка и жицата се вреже в основата, температурите на другите сегменти ще са ниски и восъка под/над тях въобще няма да се разтопи. Единственото, което трябва да направите при тази ситуация, е да увеличите тока с около 15%, за да компенсирате страничните токове по другите сегменти. С две думи - настройте уреда на 3.5А и всичко ще заработи без проблеми.

    Този номер не може да бъде направен ако работите с напрежение, защото всеки един сегмент от рамката ще изисква различно напрежение, понеже към него има свързани в паралел различни паразитни съпротивления от другите сегменти.

    Някой може да попита защо другите сегменти ще се нагряват 9-10 пъти помалко, въпреки факта, че са свързани накъсо с основния сегмент. Ами всичко е много просто, ако погледнем Закона на Ом. Количеството топлина, отделяно от нагряваната жица, е равно на мощността по времето. Самата мощност P е равна на U * I, a U = I * R, и като заместим се получава, че P = I на квадрат * R. Или при три пъти по-малък ток ще имаме 9 пъти по-малка мощност.

    А сега си представете един квадрат, направен от пчеларска тел. Пускаме ток X по един от сегментите му. Част от този ток се отклонява и по другите 3 сегмента, но там той е с 3 пъти по-малка стойност, защото те имат 3 пъти по-голямо съпротивление от основния сегмент. Напрежението върху всеки един от сегментите също е 1/3 от напрежението върху основния сегмент. Следователно мощността е 1/3 * 1/3 = 1/9 от мощността на основния сегмент, а от там и температурата и или времето на нагряване са 9 ПЪТИ ПО-МАЛКИ и ПО-БАВНИ.

    Както виждате по 2 различни начина ви доказах, че ако се работи с ГЕНЕРАТОР НА ТОК, могат да се загряват единични сегменти дори и тогава, когато те правят къси съединения с други сегменти от рамката. По другите сегменти тече само 10-15% от енергията, но тя е недостатъчна да ги загрее до ниво да се предизвика разтопяване на восъка под тях.

  9. #109
    Потребител
    Регистриран
    24.10.2013
    Мнения
    69
    Точно където се получава късо е проблем. ВО се пробиват от голямата топлина и пчелите на тези места ги прогризват.
    Едно е да искаш, второ е да можеш, а трето и четвърто е да го направиш.

  10. #110
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    С генератор на ток ли го правиш или със стабилизатор на напрежение? Сегмент по сегмент ли го правиш, или нагряваш цялата мрежа?

    Моля да давате по точна информация какъв точно експеримент сте направили, защото иначе излиза че ЛЪЖЕТЕ ХОРАТА, като ГЕНЕРАЛИЗИРАТЕ вашата грешка и я обобщавате за всички възможни случаи на работа.

    Аз написах че ако се ползва ГЕНЕРАТОР НА ТОК и се работи СЕГМЕНТ ПО СЕГМЕНТ, няма никакви проблеми с каквото и да било прогаряне, и продължавам да го твърдя този факт !!!

 

 
Страница 11 от 35 ПърваПърва ... 91011121321 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •