Здравейте, колеги.Сигурно вече са пускани доста такива теми, но се извинявам за неудобството и въпросите, на който трябва да отговаряте.Първо да разкажа малко за мен и моята идея. Занимавам се с геодезия в сектор строителство, което е доста изтощаваща и динамична работа(но нека да не ви отегчавам с моите проблеми).От може би година ми е влезнало в главата да се занимавам с пчеларство (колкото и общо да звучи това), но все нямам време да седна да попрочета малко за отглеждането на пчелите. Живея на 20 километра от Пловдив в доста голям земеделски район (в този район се отглеждат зеленчуци, доста житни култури, слънчогледи, рапица и т.н.) и искам да си направя пчелин, който първоначално мисля да е от 30-на кошера. Но преди това мисля да си взема 2-4 кошера тази година за да разбера повече за пчелите и тяхното отглеждане, и да натрупам все пак някакъв практически опит (колкото и малък да е). В тази връзка искам да ви задам много въпроси относно това. Първо дали районът в който искам да ги отглеждам е благоприятен, и тъй като постоянно се пръска с хербициди до каква степен това е вредно за пчелите. Второто нещо е какъв вид кошери трябва да си взема, защото според мен това е доста спорен въпрос.След това веднага идва въпросът каква ще е горе долу инвестицията за кошерите, оборудването и като цяло дали вече не съм закъснял с покупката на въпросните 4 кошера, защото до колкото знам работата с пчелите започва от февруари.Въпросите ми са общо взето безкрайни защото е явно че не съм се занимавал с това.....Просто бих искал да ми дадете някой първоначални съвети. Другото важно за мен нещо в този момент е да ме ориентирате с какво време трябва да разполагам за да се занимавам с тях (баща ми е пенсионер и той също ще ми помага) , но все пак основна действаща фигура ще съм аз.
Благодаря предварително.!!!