Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 39
  1. #21
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Валентин. Виж публикацията
    Точно младите се бият, особенно когато роят и се люпят батарейно..........виждал съм го.
    Не трябваше да цитираш мен, а друг.

  2. #22
    Забранен
    Регистриран
    22.12.2015
    Мнения
    2,122
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Не трябваше да цитираш мен, а друг.
    Прощавай. Прав си.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Така. Въпросите ги задавам просто да се раздвижи темата. Аз още отдавна съм задавал въпроси във форумите - защо се режат мандибулите на майките? Ето най - после излезе и отговора. Но да приемем, че съм прочел доста по въпроса и ще кажа, че това са временни явления и в крайна сметка кошера ще остане с една майка. Това, че са отрязани мандибулите на майките и те не могат да се елеминират една друга, то пчелите рано или късно ще оправят нещата чрез феромоните на майките. Това няма да може да се случи в случая когато китаеца постоянно рови в кошера и му натиква постоянно по 5-6 майки с които пчелите трябва да се справят.
    Ами те китайците и кокошките им сигурно не са щастливи. Както писах за мен въпроса е повече хуманен а не икономически. Може би затова, това е китайска а не европейска практика.
    Винаги може по-добре.

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Преди две години късно есента обединих две семейства поради това, че бяха слаби. При пролетния преглед установих, че двете майки осеменяват заедно, без да си налитат една на друга. През последната седмица на месец май когато правех отводки видях, че двете продължават да съжителствуват мирно и заедно. Същата година това семейство бе едно от отличниците в пчелина като даде много мед. Не знам до кога двете майки са били заедно понеже имах други грижи на главата, като облагородяване на пчелина и бързото качване на броя на семействата в него. По отношение на майките и търпимостта между тях има много изписано. Последната книга която прочетох по въпроса и може да ти е полезна и не само е "Майката - уникално творения" на Йозеф Кантар, в която има доста споделено от различни пчелари.
    В този случай аз смятам така. За да са ти слаби късно есента тия семейства то значи, че майките са били стари. Феромоните слаби и просто една друга са се приемали като пчели, а не като майки и затова са съжителствали. Като са обединили силите са засилили кошера, но ти в най - важния момент си ги изоставил и опита пропада. Жалко.

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Ами те китайците и кокошките им сигурно не са щастливи. Както писах за мен въпроса е повече хуманен а не икономически. Може би затова, това е китайска а не европейска практика.
    И ще си остане само китайска, като че ли?

  6. #26
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    В този случай аз смятам така. За да са ти слаби късно есента тия семейства то значи, че майките са били стари. Феромоните слаби и просто една друга са се приемали като пчели, а не като майки и затова са съжителствали. Като са обединили силите са засилили кошера, но ти в най - важния момент си ги изоставил и опита пропада. Жалко.
    Наистина не мога да посоча на каква възраст са били майките, но факт е, че същите презимуваха заедно и бяха в числото на семействата, които дадоха най-много мед през годината. След направата на отводки нямах възможността да наблюдавам въпросното семейство през годината.
    Тази година, ако нещата ми се развиват нормално и достигна желания брой на пчелните семейства ще имам възможността да опитам да заселя на няколко пъти по няколко стари майки в едно семейство, както и да опитам с двусемейни и двумайчини семейства. Попрехвърлил съм по темата, та ми остава да опитам
    Keep Walking...

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от zayo Виж публикацията
    Наистина не мога да посоча на каква възраст са били майките, но факт е, че същите презимуваха заедно и бяха в числото на семействата, които дадоха най-много мед през годината. След направата на отводки нямах възможността да наблюдавам въпросното семейство през годината.
    Тази година, ако нещата ми се развиват нормално и достигна желания брой на пчелните семейства ще имам възможността да опитам да заселя на няколко пъти по няколко стари майки в едно семейство, както и да опитам с двусемейни и двумайчини семейства. Попрехвърлил съм по темата, та ми остава да опитам
    Действай да видим какво ще се получи. Ти какво ще им режеш?

  8. #28
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от n_markov Виж публикацията
    Колеги възможно ли е да съжителстват две майки в изолаторни клетки от по 2,3 пити в един сандък. Т.е. да се образува едно пчелно кълбо което да се грижи за двете майки изолирани една от друга с обща площ от 5,6 пити.
    https://www.youtube.com/watch?v=F2WA...X54VV27B1QjVhc

  9. #29

  10. #30
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Юрий Цветков Виж публикацията
    На първия клип майките бяха повече от пчелите. На втория клип - този направо ме срази. На всяка пита майка, на някоя и по две. Добре, че не прегледа и долния корпус, че наистина щеше да избие рибата. На толкова майки, кошера му беше по сила колкото мой среден с една майка. Тоя ако му покажа един 14-так и ще хване къра и то с една майка.

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •