Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 25 от 126 ПърваПърва ... 1523242526273575125 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 241 до 250 от общо 1251
  1. #241
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.
    Това няма как да е пречината. При мен трмпературата на пчелина е винаги - 5 градуса по студено от Монтана и 2 месеца не се облитаха и нямам загинал, въпреки че съм с мрежести дъна.

  2. #242
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.


    И аз подкрепям колегите за задължителни изследвания.Особено ,че не е само при вас ,а и колегите около вас!

  3. #243
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.05.2016
    Мнения
    313
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.
    Причината не е в зимата.Имам кошери с изцяло мрежести дъна и съм на 1000м.

  4. #244
    VIP Автор
    Регистриран
    31.12.2010
    Мнения
    1,885
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.
    Какво й беше тежкото на зимата??
    Може би януари трябваше да бъде с плюсови температури?
    Никога не предпочитай личната си глупост пред полезния съвет. Сократ
    Всеки трябва да извърви своя пчеларски път... Доктора от Павликени

  5. #245
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от jordanov Виж публикацията
    Какво й беше тежкото на зимата??
    Може би януари трябваше да бъде с плюсови температури?
    Помня когато бях дете слагах кънките на обувките октомври и ги свалях март, тогава имаше зими а сега се оплакваме за няма и 2 месеца студ.

  6. #246
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.04.2013
    Мнения
    774
    Пчеларски район
    Варна
    Нормална зима, но я подценихме.

    Свикнахме на топли зими и започнахме да зазимяваме през пръсти и с малко мед над кълбото (тук колегите с ЛР са в по-изгодно положение). Това комбинирано с непоставяне на спасителна храна, когато вече сме разбрали, че зимата няма да е топла, води до смърт от глад.

    Но има и колеги, на които смъртността е точно заради зимата. Кошери затрупани догоре от сняг, който се е заледил и пчелите са се задушили. Тук проблемът е в невъзможността да се стигне до пчелина дълго време, защото е извън населено място с много труден достъп.

  7. #247
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    За 16-годишния си опит като пчелар, все пак имам някаква представа от болни пчелни семейства. Минала съм през вароатозата, нозематоза, аскосфероза, гнилец и т.н. Причината за смъртността е комплексна. 1. Лоша 2016 г. пролетта попари орехи, ябълки, джанки и т.н. 2. Лятото сухо, есента също, младите пчели не можаха да натрупат мастно тяло, за да издържат на три месеца необлитане - ноември,декември и януари. Макар че по питите на загиналите няма диарични изпражнения. Оцеляха най-силните. Средните и слабите си заминаха. Третирам. срещу вароатозата с ленти Варостоп и цяло лято са на строителна рамка. Пробвала съм всичко, което е на пазара срещу Вароатозата, но съм най-доволна от Варостопа. Органични киселини не ползвам. Радвам се, че при вас няма смъртност. Успешна 2017 г. на всички.

  8. #248
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    За 16-годишния си опит като пчелар, все пак имам някаква представа от болни пчелни семейства. Минала съм през вароатозата, нозематоза, аскосфероза, гнилец и т.н. Причината за смъртността е комплексна. 1. Лоша 2016 г. пролетта попари орехи, ябълки, джанки и т.н. 2. Лятото сухо, есента също, младите пчели не можаха да натрупат мастно тяло, за да издържат на три месеца необлитане - ноември,декември и януари. Макар че по питите на загиналите няма диарични изпражнения. Оцеляха най-силните. Средните и слабите си заминаха. Третирам. срещу вароатозата с ленти Варостоп и цяло лято са на строителна рамка. Пробвала съм всичко, което е на пазара срещу Вароатозата, но съм най-доволна от Варостопа. Органични киселини не ползвам. Радвам се, че при вас няма смъртност. Успешна 2017 г. на всички.

    Ако правите изследване, ще е интересно да споделите резултата. Най вече заради варостопа.

  9. #249
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    722
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    От 19 оцелели 4. Причината тежката зима.
    Колежке, от този пост се разбира, че си избрала причина. Удобно извинение, нещо не зависещо от нас. Тежка зима(спрямо нашите разбирания) има в Норвегия, Финландия, голяма част от Русия, Беларус,..... Канада.... На твое място бих се замислил върху метода си на подготовка и зазимяване на семействата(според поста отхвърляш варианта болест). Извини ме, но не е серьозно да приключиш проблема с ”тежката зима”. Със сигурност ти е неприятна загубата и не ти се иска да се повтори.
    При мен, от плодните дървета оцеляха само дренките! На Варостопа не се предоверявай. След третиране направи тест на две-три семейства и виж какво ще се получи. Щом в района ти се случват безпрашецови периоди,аз бих отделил прашецови пити тогава, когато го има в изобилие. Може да се коригират и други практики, но това си зависи от теб. Ако останеш на 16годишната си практика, рискуваш пак да страдаш.

  10. #250
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Колеги винаги чета, следя и прилагам добри практики от пчеларството. Наистина може и аз да греша, който не работи, той не греши. Но защо имам смъртност само през зимите, когато температурите са - 20 градуса и повече. Сега ще ви кажа. При понижаване на температурата около пчелата да 3 градуса С, захарите от храносмилателната система не могат да преминат в кръвта. Тогава жизнените процеси продължават, използвайки резервните хранителни вещества, които се намират в тъканите /мастното тяло/. Установено е, че при температура до 0 градуса С, в пчелното кълбо вцепенените пчели могат да живеят от 4 до 9 дни, при -2 градуса С те живеят до два дни, а при -15 градуса С умират след 20 минути. Спомнете си колко дни през януари беше -20 градуса, т. е. целият месец. Когато семейството е силно, то поддържа необходимата температура в центъра на кълбото, за да оцелеят, но когато е средно или слабо, пчелите се изтощават, външните се вцепеняват и не могат да се разменят с тези от центъра на кълбото и така семейството си отива.

 

 
Страница 25 от 126 ПърваПърва ... 1523242526273575125 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •