Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 26 от 126 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 251 до 260 от общо 1251
  1. #251
    Наблюдател
    Регистриран
    27.01.2016
    Мнения
    26
    Пчеларски район
    Югозападен
    Извода от всичко това е, че трябва да се зазимяват силни семейства.

  2. #252
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Аз нямам толкова богат опит, също не съм запознат с болести и нямам териотични знания. Но от практиката виждам, че -10 градуса не са никакъв проблем за пчелите. Тази зима имах запсни майки с по една шепа пчели и всчки млади майки оцеляха. Бяха оставени буквално на вън като кълбото беше на едно междурамие 15/15 см.
    Според мойте разбирания накапването с ОК ноември и витамините в есенното стимулиране на майките имат много добър ефект. За варостопа нямам мнго добро мнение средно качество продукт. Всеки си знае нещо и прави каквото е правилно спотед него, за съжаление не винаги е прав. Общо взето като се обърне каруцата всеки знае, но дефакто може да се случи на всеки.

  3. #253
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Това не е вярно за силните семейства ! На есен зазимих семейство на две междурамия пчели и преди два дни реших да го видя дали е живо , изненадата беше изключително голяма . Семейството се е развило много добре и е покрило 6 рамки , а две много силни зазимени семейства са мъртви. Хайде кажете ми по кое правило да се водим . Слабото семейство е на 1250 м. н. в. !

  4. #254
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.10.2014
    Мнения
    727
    Пчеларски район
    Община Драгоман, Софийска област, 615м. надм.вис.
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    Колеги винаги чета, следя и прилагам добри практики от пчеларството. Наистина може и аз да греша, който не работи, той не греши. Но защо имам смъртност само през зимите, когато температурите са - 20 градуса и повече. Сега ще ви кажа. При понижаване на температурата около пчелата да 3 градуса С, захарите от храносмилателната система не могат да преминат в кръвта. Тогава жизнените процеси продължават, използвайки резервните хранителни вещества, които се намират в тъканите /мастното тяло/. Установено е, че при температура до 0 градуса С, в пчелното кълбо вцепенените пчели могат да живеят от 4 до 9 дни, при -2 градуса С те живеят до два дни, а при -15 градуса С умират след 20 минути. Спомнете си колко дни през януари беше -20 градуса, т. е. целият месец. Когато семейството е силно, то поддържа необходимата температура в центъра на кълбото, за да оцелеят, но когато е средно или слабо, пчелите се изтощават, външните се вцепеняват и не могат да се разменят с тези от центъра на кълбото и така семейството си отива.
    Добра информация. Някъде имаше въпрос от колега, с колко пчели може да презимува запасна майка? Млада майка, пчели - междурамие и половина към 06.11.2016г. и достатъчно мед, стеснени със стена от фибран на три рамки, при такава хубава зима, може да издържи до началото на март. Тази майка преди няколко дни отиде в едно осиротяло семейство. Имам друга, която към същата дата е имала 2.5 междурамия пчели. Тя няма да има проблеми ако не оплескам аз нещо. Това се случва на практика, въпреки теорията. Ннямаше време за облитане повече от два месеца. Знаейки прогнозите, на 04.01.2017 им сложих храна над главите и оцеляха. Моето мнение е, че студа не ни е виновен. Знаеме, че идва зима и знаем, че трябва да се подготвим. Методите, въпреки знанията са въпрос на избор.

  5. #255
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    Цитат Първоначално публикувано от Христакиев Виж публикацията
    Това не е вярно за силните семейства ! На есен зазимих семейство на две междурамия пчели и преди два дни реших да го видя дали е живо , изненадата беше изключително голяма . Семейството се е развило много добре и е покрило 6 рамки , а две много силни зазимени семейства са мъртви. Хайде кажете ми по кое правило да се водим . Слабото семейство е на 1250 м. н. в. !
    Няма значение силата на семейството, важно е да е зазимено на млади пчели и да не е задушено. Защото масовата грешка е опаковането на по слабите семейства като буби, кото ги убива.

  6. #256
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Моите зимуват на мрежесто дъно изцяло отворено .

  7. #257
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от Христакиев Виж публикацията
    Това не е вярно за силните семейства ! На есен зазимих семейство на две междурамия пчели и преди два дни реших да го видя дали е живо , изненадата беше изключително голяма . Семейството се е развило много добре и е покрило 6 рамки , а две много силни зазимени семейства са мъртви. Хайде кажете ми по кое правило да се водим . Слабото семейство е на 1250 м. н. в. !
    Както споменах в един пост загубите са ми 75%, но какво е интересното. Измряха всички силни, а останаха само мършите. Куриоза е, че зазимих едно с две рамки - една шепа пчели с ясната мисъл, че ще загине, но уви. Изкара си зимата и си вкарва вече прашец. Изумен съм от това което се получава.

  8. #258
    Автор
    Регистриран
    13.12.2014
    Мнения
    175
    Цитат Първоначално публикувано от zelha Виж публикацията
    Колеги винаги чета, следя и прилагам добри практики от пчеларството...
    Не мисля, че използването на Варостоп се вписва в добрите практики от пчеларството.

  9. #259
    Потребител
    Регистриран
    16.09.2013
    Мнения
    67
    Значи си говорим за едно и също нещо .

  10. #260
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Както споменах в един пост загубите са ми 75%, но какво е интересното. Измряха всички силни, а останаха само мършите. Куриоза е, че зазимих едно с две рамки - една шепа пчели с ясната мисъл, че ще загине, но уви. Изкара си зимата и си вкарва вече прашец. Изумен съм от това което се получава.
    При мен ситуацията е същата ( без тези 75%) и ако за мърши взема резервите на 4-5 рамки( при зазимяване). Да не ровя, би ли писал с какво мориш акара.

 

 
Страница 26 от 126 ПърваПърва ... 1624252627283676 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •