Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 43 от 47 ПърваПърва ... 334142434445 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 421 до 430 от общо 463
  1. #421
    Заслужил Автор
    Регистриран
    11.11.2012
    Мнения
    241
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    ...Давайте други предложения, за да можем съвместно да си изясним какво може и какво е правилно да прави един пчелар.
    Всичко кое не забранено с закона - разрешено. (ако искаме да нарушаваме - приготвяме пари и плащаме глоби) - това е за *правилно/не правилно*

    Мое мнение - КОНКУРЕНЦИЯ най ефективен регулатор за всеки бизнес и занаят (като пчеларство). Само тя е основа за ПРОФЕСИОНАЛИЗМА! Ако пчелар всяка година търся виновни в свои *нули* (няма субсидии, прекупвачи вземат мед за жълти стотинки, напръскали рапица, завали на акация, хибриден слънчоглед не отделя нектар, откраднали кошери, комшия заразих пчелина с гнилец...и т.н.т.) - по добре да отглежда кокошки. По евтино излезе.

    На първо: такъв подход на работа изобщо не конструктивен и освен нервиране и разочарование - нищо не дава.
    На второ: от общуване със свои земляци/колеги, кои работят в такива държави като Канада, САЩ, Израел, мога да кажа - при тях МНОГО по трудно да се гледаш пчели, от колко то в България.

    ГОЛЯМА конкуренция - стартуват от 500 кошера (с пълен комплект на оборудване за тях), ако искат да печелят сериозни пари. И мед на едро не повече от 3 Долара, и кошери открадват, и хибридни сортове, и болести, и майки на пролет от Нова Зеландия купуват, а дума *субсидии* - изобщо не чували. И намерят начин (а не търсят оправдания) развиват сериозен бизнес - в бригади по 3-4 човека. Всеки от тях има от 500 до 1500 кошера. Помагат един на другия и вършат цялата работа. Наемат хора само кога свалят магазини и центрифугират. Нямат време нито за протести, нито за пчеларски организации.

    Извод - "Пусть победит сильнейший!" :-)

  2. #422
    Наблюдател
    Регистриран
    30.08.2013
    Мнения
    45
    Знаете ли,
    преди доста години бях на работа в една фирма и през обедната почивка ходих да си купувам пица от близката пицария.
    Сприятелихме се с продавача и той ми сподели,че преди години имал няколко работници.С времето обаче,нещата ставали от зле по-зле.Така се принудил един след друг да ги съкрати.И така накрая - сам.Та той ми каза следното:
    Не може да гледаш как хората обедняват - и ти да си добре.Винаги идва време в което и ти затъваш.Това е като закон.
    Вероятно,към днешна дата пицарията не съществува.

    Знам,че тук има хора,които мислено ще си кажат:Да бе!или: Тоя пък какви ги пише? Спокойно...времето ще го потвърждава с всеки изминал ден.
    За да е добре всеки един от нас,трябва първо да се промени към по-добро(не другите,а себе си).Да бъде съпричастен към нещастието на хората,а не да злорадства.Да си помагаме един на друг,кой с каквото може.С пари,с труд,с интелект и т.н и т.н.
    Едва тогава нещата ще тръгнат напред.

    След като по новините дават масови мелета по пътищата,насилие,безхабери е и безотговорност в почти всяка една сфера и в бита,това значи,че един голям процент от живущите тук - си е отишъл от тях и последната човещина и живец.От това по-страшно няма.
    Даже за мен и смърттта не е толкова страшна,колкото това.

    А това,че тук има хора,които гледат пчели и си нямат и идея за какво иде реч е повече от ясно.Това става,защото хората са притиснати и се чудят от къде да я подкарат за да оцелеят.Всеки трябва да върши това в което го е надарила природата и хората покрай него да му се радват на таланта,да бъде подкрепян,а не обратното.Няма да забравя думите на един стар пчелар.
    Той казваше,че за да станеш пчелар ти трябва една сериозна теоретична подготовка,практически познания и минимум 7 години за да се добие съответния опит.
    А сега каква е ?Разни програми за начинаещи...с неясен краен резултат...всъщност за "вътрешните" резултата е доизточване на държавни пари.Ако това не се спази...,следва американската мисъл,че може всеки да си легне беден и да се събуди богат!Сиреч масова експлоатация...до дупка.
    Е така няма да я бъде...и вероятно до 30;40 години няма да има хора не само тук ами и на доста места по света.

    [Запомнете какво съм написал и тези,които устоят на "напъна" дано си спомнят написаното от мен един ден.]
    Цитат Първоначално публикувано от Бърз Виж публикацията
    Мое мнение - КОНКУРЕНЦИЯ най ефективен регулатор за всеки бизнес и занаят (като пчеларство)
    То хубаво ама практиката показва,че голямата конкуренция води до ниско качество (на труд,на продукция) и най-важното корумпирани чиновници...а оттам психично болна нация.

  3. #423
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Аз все си мислех, че законите в България ТРЯБВА ДА СЕ СПАЗВАТ ОТ ВСИЧКИ, но явно много съм грешал. И затова за да ви угодя, искам да ви предложа за обсъждане един ПРИМЕРЕН ПЧЕЛАРСКИ ЕТИЧЕН КОДЕКС. Точките в него съм ги извлякъл от обсъжданията и настроенията във форума:

    1. Пчеларя има право ДА НЕ СИ РЕГИСТРИРА ПЧЕЛИНА. Така спокойно ще може да си отглежда американски гнилец, без никой да му пречи.
    2. Пчеларя има право ДА ВНАСЯ ЧУЖДИ РАСИ ПЧЕЛИ. Ако са жълти - още по-добре. Най-добре ще е ако са от най-агресивната СРЕДНО-РУСКА ПОРОДА или дори ако са АМЕРИКАНСКИ ПЧЕЛИ-УБИЙЦИ.
    3. Пчеларя има право ДА ВНЕСЕ В СТРАНАТА МАЛЪК КОШЕРЕН БРЪМБАР и след това да го пусне на свобода.
    4. Пчеларя има право ДА КРИЕ ОТ ВЕТЕРИНАРНИТЕ СЛУЖБИ, ако пчелите му се заразят с АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ.
    5. Пчеларя има право ДА ЛЪЖЕ И ДА МАМИ ДЪРЖАВАТА. Ебал съм я тази държава .......
    6. Пчеларя има право ДА НЕ ПЛАЩА ДАНЪЦИ и ОСИГУРОВКИ.
    7. Пчеларя има право ДА НЕ ЧЛЕНУВА В НИТО ЕДНА ПЧЕЛАРСКА ОРГАНИЗАЦИЯ.
    8. Пчеларя има право ДА НЕ ХОДИ ПО ПРОТЕСТИ. На тях ходят само глупаците.
    9. Пчеларя има право ДА КРАДЕ КОШЕРИ ОТ ДРУГИ ПЧЕЛАРИ.
    10. Пчеларя има право ДА СЛОЖИ АГРЕСИВНИ СЕМЕЙСТВА В ЦЕНТЪРА НА НАСЕЛЕНОТО МЯСТО и да ги дразни всеки ден, ако е облечен като космонавт. А това, че пчелите жилят всичко живо в радиус от 100 метра, него не го интересува. Нека и другите хора да се облекат като космонавти или да се изнесат да живеят на палатки извън населените места.


    Давайте други предложения, за да можем съвместно да си изясним какво може и какво е правилно да прави един пчелар.
    Темата е за времето през 2016 г.
    Кажи нещо за сланите, за ранната паша, и за ранното изрояването на пчелите след 10-20 дни.
    А що се отнася до болестите и законите - 12 години отглеждах един болен кошер, хранех го, поих го, давах му пило и пити с мед. Лекувах го с всички възможни лекарства. И не се излекува. Болният кошер беше на 1 метър от силен кошер в пчелина, и не предаде болестта си на никой от кошерите в пчелина.
    Ето моите отговори на твоите точки:
    1. Пчеларя има право ДА НЕ СИ РЕГИСТРИРА ПЧЕЛИНА. Така спокойно ще може да си отглежда американски гнилец, без никой да му пречи.
    Отговор от Слави: Имам право да си отглеждам пчели без да се регистрирам! Не ми трябват субсидии от държавата! И си отглеждам пчелите по-добре от тези които се субсидират от държавата! И им отделям много по-голямо внимание и грижи!
    2. Пчеларя има право ДА ВНАСЯ ЧУЖДИ РАСИ ПЧЕЛИ. Ако са жълти - още по-добре. Най-добре ще е ако са от най-агресивната СРЕДНО-РУСКА ПОРОДА или дори ако са АМЕРИКАНСКИ ПЧЕЛИ-УБИЙЦИ.
    Отговор от Слави: Не е вярно, че средноруската раса е най-агресивна. По-важното в случая е че, средноруска пчела, малко е изнасяна, напротив, в нейния регион са внасяни много „по-добри“ други раси, които стават агресивни във второ и трето поколение, когато се омешат със средноруската пчела. Но това вече не е средноруска пчела. А какво ще кажеш за немските или за полските пчели, те агресивни ли са? И някога виждал ли си ги, защото аз съм ги виждал!
    3. Пчеларя има право ДА ВНЕСЕ В СТРАНАТА МАЛЪК КОШЕРЕН БРЪМБАР и след това да го пусне на свобода.
    Отговор от Слави: Не го очаквах от теб Матеев, това е в сферата на световните конспирации! А може би си прав, от къде ли идва този странен, гаден, малък кошерен бръмбар?

    4. Пчеларя има право ДА КРИЕ ОТ ВЕТЕРИНАРНИТЕ СЛУЖБИ, ако пчелите му се заразят с АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ.
    Отговор от Слави: Тук гласувам с палците на ръцете и на краката - за твоето мнение. Само че се появи едно съмнение,…. къде ли са тези ветеринарни служби?

    5. Пчеларя има право ДА ЛЪЖЕ И ДА МАМИ ДЪРЖАВАТА. Ебал съм я тази държава .......
    Слави написа…. Напротив, пчеларят иска от държавата, да не му се отравят пчелите. Пчеларят иска от държавата закон за опрашване и заплащане. А държавата казва…. ебал съм ги тези пчели и пчелари…. Има и земни пчели – те ще опрашват! Кой лъже и мами в случая? И кои интереси защитава „държавата“?

    6. Пчеларя има право ДА НЕ ПЛАЩА ДАНЪЦИ и ОСИГУРОВКИ.
    Отговор от Слави: Който има работници да си плаща осигуровките и данъците! Ти как ги плащаш?

    7. Пчеларя има право ДА НЕ ЧЛЕНУВА В НИТО ЕДНА ПЧЕЛАРСКА ОРГАНИЗАЦИЯ.
    Отговор от Слави: Правото да членуваш или не, е лично решение, и в повечето случаи е стимулирано от финансови изгоди. Какви са моите финансови стимули да членувам в твоята организация например?
    Ето на това ако ми отговориш, ще е много добре за всички пчелари в България. Ако има добри стимули, гарантирам ти, че всички ще се запишем при теб.

    8. Пчеларя има право ДА НЕ ХОДИ ПО ПРОТЕСТИ. На тях ходят само глупаците.
    Отговор от Слави: Напротив, според медиите на протестите присъстват само най-хубавите, най-умните, най-образованите, най-прогресивните, най-ЕС, и най-НАТО, предимно млади, умни и щастливи хора. Къде си видял млад пчелар сега? Колко са? Ето това е много сериозна тема. Кой печели от протестите, и как се организират?

    9. Пчеларя има право ДА КРАДЕ КОШЕРИ ОТ ДРУГИ ПЧЕЛАРИ.
    Отговор от Слави: Това наистина е безобразие, но какво стана с онзи „пчелар на годината“, „как му беше името?“, преди две-три години, който го хванаха в запис как краде кошер? Японската тръвна и да ми я откраднат, само може да си я набутат в задника!

    10. Пчеларя има право ДА СЛОЖИ АГРЕСИВНИ СЕМЕЙСТВА В ЦЕНТЪРА НА НАСЕЛЕНОТО МЯСТО и да ги дразни всеки ден, ако е облечен като космонавт. А това, че пчелите жилят всичко живо в радиус от 100 метра, него не го интересува. Нека и другите хора да се облекат като космонавти или да се изнесат да живеят на палатки извън населените места.
    Отговор от Слави: Никой не се оплаква от моите пчели, които са в центъра на селото, напротив, наблюдават ми пчелите, и ги пазят, и ми се обаждат ако има проблем. Въпросът е в прегледите, колко бързо се правят, как са организирани предварително, и каква е пашата и времето.

    С най-добри пожелания от Слави!

  4. #424
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    В момента в Монтана вали слаба град, днес се редува топло-студено, слънце-дъжд отвратително.

  5. #425
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от Nik_m Виж публикацията
    В момента в Монтана вали слаба град, днес се редува топло-студено, слънце-дъжд отвратително.
    Това е поносимо. Добре, че не е като в Ловеч.
    https://news.bg/regions/gradushka-iz...na-lovech.html
    Матеев дано сподели има ли последствия по пчелините му.

  6. #426
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Това е поносимо. Добре, че не е като в Ловеч.
    https://news.bg/regions/gradushka-iz...na-lovech.html
    Матеев дано сподели има ли последствия по пчелините му.
    Ами днес се учихме да плуваме, мъчейки се да не се удавим. Това в Габрово. А в Ловеч пълна парализа на хора и коли - все едно Апокалипсиса вече е дошъл. Колкото до пчелините - ами утре ще броим жертвите.

    Иначе въпреки отвратителната МТО обстановка днес правихме отводки както в Габровско, така и в Ловешко. Пчеларите ми проявиха чудеса от героизъм, и то не само днес, но и в последните около 10 дена.

    За хубаво или за лошо - тази 2016-та година ще влезе в историята. Това е ГОДИНАТА НА АНОМАЛИИТЕ във всяко едно отношение. Лошото е, че края на годината е много далече и ние все още не знаем какви други сюрпризи ни е приготвила.

  7. #427
    Почетен Автор
    Регистриран
    30.11.2014
    Мнения
    972
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от Preslav Виж публикацията
    За да е добре всеки един от нас,трябва първо да се промени към по-добро(не другите,а себе си).Да бъде съпричастен към нещастието на хората,а не да злорадства.Да си помагаме един на друг,кой с каквото може.С пари,с труд,с интелект и т.н и т.н.
    Едва тогава нещата ще тръгнат напред.

    След като по новините дават масови мелета по пътищата,насилие,безхабери е и безотговорност в почти всяка една сфера и в бита,това значи,че един голям процент от живущите тук - си е отишъл от тях и последната човещина и живец.От това по-страшно няма.
    Даже за мен и смърттта не е толкова страшна,колкото това.

    А това,че тук има хора,които гледат пчели и си нямат и идея за какво иде реч е повече от ясно.
    Той казваше,че за да станеш пчелар ти трябва една сериозна теоретична подготовка,практически познания и минимум 7 години за да се добие съответния опит.
    А сега каква е ?Разни програми за начинаещи...с неясен краен резултат...всъщност за "вътрешните" резултата е доизточване на държавни пари.Ако това не се спази...,следва американската мисъл,че може всеки да си легне беден и да се събуди богат!Сиреч масова експлоатация...до дупка.
    Е така няма да я бъде...и вероятно до 30;40 години няма да има хора не само тук ами и на доста места по света.

    [Запомнете какво съм написал и тези,които устоят на "напъна" дано си спомнят написаното от мен един ден.]

    То хубаво ама практиката показва,че голямата конкуренция води до ниско качество (на труд,на продукция) и най-важното корумпирани чиновници...а оттам психично болна нация.
    Преславе , точни ,ама много точни думи .В целия пост ,макар да съм изрязал доста от него .Направих го за да намаля обема на моя и акцентувам на това което съм оставил.Обърни внимание на гладиаторския символ –палеца ,под твоя пост .Най –много да станат 15–на палци споделящи твоето виждане т.е. трезво мислещите .Всичко друго тук е с комерсиално промит мозък . Мъни,мъни и пак мъни .Основен движещ лайтмотив на всички новоизлюпени .А къде остана човешкото в Човека ? Помията тепърва предстои .Пък може и да не се излее ,за да не изляза прав в съжденията си .Радвам се ,че има все още мислещи хора.Всичко добро .

  8. #428
    Наблюдател
    Регистриран
    30.08.2013
    Мнения
    45
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    ...
    Благодаря ти за мнението и дано е било искрено.


    Когато бях буден форумен потребител...в ранните версии на този софтуер за форуми,нямаше "статистика на харесванията" и не съм свикнал с нея.Има и форуми,които са лишени от тази възможност - вероятно
    съвсем умишлено.Според мен,тази опция дава право на хората да се сформират на отделни групички...за мен лично идеята на тази статистика не е добра,но това си е лично мое мнение.Фактите обаче говорят друго:
    http://pchelari.com/forum/thanks.php?do=statistics

    Има интерес,има използване - значи е хубаво.

    Аз палци не гледам...дали сочат нагоре,надолу,наляво или надясно.Да - радва окото,усмихваш се задоволително,но нищо повече.Все пак това е един виртуален свят,който няма нищо общо с реалността.
    Както каза един известен наш сънародник:"Гледам телевизора,всеки ден ми говори как с всеки изминал ден живота ми се подобрява,когато обаче отворя хладилника виждам,че е празен - значи телевизора лъже!"
    Та така.Това важи за телевизори за компютри за смартфони.Те имат за цел да ти покажат един различен свят,както да речем всички видове наркотици,че и алкохола ако щете.Всичко започва с малко,като че ли на шега...
    Защо се стига до тук......нека всеки се замисли и да работи по този проблем.
    Всичко зависи от дадената епоха в която човек живее и модата към която се стреми.Днес е една-утре е друга ,но всички те са дадени от природата и за нейна сметка.
    Справедливост в света не знам дали има,но баланс би трябвало да има и вероятно ще се компенсира рано или късно.
    За кого ще бъдат лихвите...?(отговорът в пост N:422)

    И последно...хората,които се занимават истински с пчели... вземат пример от тея малки,дребни и нищожни(на пръв поглед) насекоми...и успеят да вникнат в същността на живота им - не би трябвало да има палци надолу и кавги.
    Дали би се случило...всеки да си помисли.

    Edit:
    Цитат Първоначално публикувано от Гогол Виж публикацията
    Най –много да станат 15–на палци споделящи твоето виждане т.е. трезво мислещите .
    И 200 да станат за мен не са мерило.По скоро аз го тълкувам като...един вид кампания..."абе дайте да направим тоя пост харесван над 15 пъти,че ще излезе че съм еди какъв...Истинските неща се случват без насилие т.е насила.


    Дано да няма засегнати от написаното по-горе.Ако има - моля да бъда извинен.
    Лека вечер на Гогол и всички прочели написаното от мен.

  9. #429
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Така хубаво печеше слънце... Топло и тихо.
    Щях да пренасям личинки, ама май-май ще пренасям кофи с вода.
    За 20 мин се изсипа такъв дъжд, че една се върнах.
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #430
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Кофти работа. Тъкмо възстановиха медените запаси в плодниците от ливадата и липата и а-ха да започнат да пълнят магазините и пак температури 21-22 градуса макс. Дъждовете ще ги преживеем, горе долу 1/6 от светлата част на деня са, но ниските температури ...
    При пчелите има мед, защото има ред!

 

 
Страница 43 от 47 ПърваПърва ... 334142434445 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •