Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 120
  1. #41
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    Според закона не е така. Ама знае ли човек? Според "указания, съгласно писмо с рег. индекс 91-1537/07.07.2016 г. на министъра на земеделието" по въпроса, има набор от документи, които, ако ги представиш, трябва от съответното държавно горско предприятие едва ли не същия ден да ти дадат разрешение. Явно обаче са се усетили, че режима е прекалено либерален и сигурно има нови указания. Друг е въпроса, че набора от документи в цитираното указание е проблематичен. Два от документите са от местното кметство, с единия то трябва да удостовери, че в радиус от 2,5 км няма друг пчелин с над 50 кошера, съгласно закона за пчеларството. Да, ама кмета се дърпа и казва, че при него няма такава информация и той няма как да даде такъв документ. Няма и как да има такава информация, защото регистрирането на пчелин става в БАБХ и там се намира информацията, а не в кметството. Изобщо, бъркотията е пълна.
    По принцип всеки собственик на животновъден обект преди да стигне до БАБХ първо трябва да декларира пред кмета какво ще има в този животновъден обект!
    Друг е въпроса колко са регистрирани и колко не, но за регистрация легалните са важни.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Написаното по-горе не е съвсем вярно. След като събереш документите, местния шеф на горското дава становище може ли да се даде право на ползване, според лесотехническите планове за парцела (ако е планувана сеч - парцел нанай). Държавата в лицето на ИАГ дава разрешението, затова документите + становището се изпращат там и те подготвят договора. И мен се опитаха да ме разходят до София за четири подписа, ама някак ги склоних да свършим работата с куриери (за моя сметка естествено). Не знам кое му е либерално на режима, след като процедурата отнема 6 месеца. За таксите, на мен не ми взеха нищо. Какви са тези такси за обслужване? Според кой ценоразпис и коя наредба?
    Относно кметството. Кметовете на малки населени места са длъжни да водят регистър на пчелните семейства не само в рамките на самото село, но и на цялото землище на селото - та затова трябва да знае кой пчелин къде се намира. Кмета следи за спазване на закона за пчеларство (както и за всички други закони), като например отстояния на кошерите от оградата на комшията, отстояния от обществени сгради и т.н.
    Относно документите които се искат от кмета - те са пълен оксиморон (безмислица). Единият е точно, че са спазени отстоянията от по-горе, а ти искаш парцел в гората. Там комшиите и училищата са "на всеки метър", явно. Вторият документ е наистина, че няма друг пчелин на разстояние еди колко си километра, НО в случаите, че няма достатъчно налична паша. А кмета от къде да знае какво е паша за пчелите и колко ще им е достатъчно?
    Всичко написано по-горе е от опит.

    А иначе самата процедура е изсмукана от пръстите на някое невежо бюрократче, което има мислене от типа "ей ся ши ти покажа как няма да стане..." Добре, че по местните администрации и служби, където хората се виждат очи в очи, все по-често служителите гледат да ти свършат работа, дори с компромиси. Ако не им влезеш с рогата, разбира се.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #43
    Получава се следното : И аз имам пробелм с "горското" . Искам терен от горският фонд за постоянен пчелин като правното основание за ползавнето да е съобразно Закона за пчеларството УЧРЕДЕНО ППРАВО НА ПОЛЗВАНЕ и то безвъзмездно . Те ми предлагат да подписваме някъкъв договор в който една от многото тъпи клаузи е че не мога да слагам заграждение . Е как ще си регистрирам пчелина който трябва да има ограда ? Аз не искам договор !!! Искам учредено право на ползване . И те така . Не става . Писъл съм по въпроса и до обуцмана никъкъв отговор и от там . Не знам . Явно си трябва жалба до съда .
    Ето ме във Фейса ! https://www.facebook.com/Ivo.Beekeeper

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Ивайло Георгиев - ingivo Виж публикацията
    Получава се следното : И аз имам пробелм с "горското" . Искам терен от горският фонд за постоянен пчелин като правното основание за ползавнето да е съобразно Закона за пчеларството УЧРЕДЕНО ППРАВО НА ПОЛЗВАНЕ и то безвъзмездно . Те ми предлагат да подписваме някъкъв договор в който една от многото тъпи клаузи е че не мога да слагам заграждение . Е как ще си регистрирам пчелина който трябва да има ограда ? Аз не искам договор !!! Искам учредено право на ползване . И те така . Не става . Писъл съм по въпроса и до обуцмана никъкъв отговор и от там . Не знам . Явно си трябва жалба до съда .
    Моят съвет е "недей с рогите". Обясни им че знаеш колко е гадна процедурата, но че "тяхното" министерство ти иска въпросния документ. Покажи им примерен такъв документ и ги питай защо не искат да ти съдействат. После пиши до прекия им началник и т.н.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Кметството, където съм, не е и чувало, че трябва да води регистър на постоянните, че и на временните пчелини съгласно закона за пчеларството. Казвам им аз, че го пише в закона, показвам го, ама глас в пустиня. Документите ще си ги подам в главното управление на съответното държавно горско предприятие, пък те да ги пращат на местното по служебен път, ако искат. В указанията пише: "акта за учредяване правото на ползване се издава в деня на подаване на заявлението", съдържа и: "текст, съгласно който актът се съобщава и подлежи на обжалване по реда на АПК". След този срок на обжалване акта влиза в сила и отива в ИАГ за подписване на договор. Прилага се и "скица-проект на площта от кадастралната карта". Тръгнал съм по пътеката, ще пиша за резултата.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  6. #46
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    УКАЗАНИЯ
    съгласно писмо с рег. индекс 91-1537/07.07.2016 г. на министъра на земеделието и храните за учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии – държавна собственост, за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството

    1. За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии – държавна собственост, за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството, собственикът на пчелина подава заявление до директора на съответното държавното предприятие по чл. 163 от Закона за горите или до оправомощено от него длъжностно лице.
    2. Заявлението трябва да съдържа информация за:
    - собственика на пчелните семейства (трите имена на физическото лице или наименование на ЮЛ; ЕГН/ ЕИК; постоянен адрес; адрес за кореспонденция и телефон за връзка);
    - горската територия, за която се иска учредяване право на ползване (землището на населеното място, местност, отдел и подотдел и при възможност номер на имота);
    - размера на площта, върху която се иска да се учреди право на ползване (точна площ в кв.м.);
    - срока, за който се иска учредяване на правото на ползване.
    - регистрационния номер на пчелина и на животновъдния обект;
    - броя на пчелните семейства.
    3. Към заявлението по т. 2 следва да се прилагат:
    - доказателства за регистрацията на пчелина по чл. 8 от Закона за пчеларството;
    - доказателства, че заявителят е собственик на постоянен пчелин с над десет пчелни семейства;
    - документ, издаден от кметството по местонахождението на пчелина, удостоверяващ, че не е налице обстоятелството по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за пчеларството, с изключение на случаите по чл. 13, ал. 2 от същия закон;
    - документ, издаден от БАБХ, удостоверяващ, че не е налице обстоятелството по чл. 13, ал. 1, т. 3 от Закона за пчеларството;
    - документ, издаден от кметството по местонахождението на пчелина, удостоверяващ, че са изпълнени изискванията на чл. 13, ал. 1, т. 2 от Закона за пчеларството.
    4. Заявления, които не съдържат информацията по т. 2 и документите по т. 3 се връщат в цялост, с указания за отстраняване на пропуските.
    5. Преди издаване на акта за учредяване н правото на ползване, лицето по чл. 69, ал. 3, т. 1 от Закона за горите извършва служебна проверка за липсата на обстоятелствата по чл. 15 от Закона за пчеларството, както и дали за заявения имот има учредени вещни права или започната процедура за промяна на предназначението му, или за промяна на собствеността.
    6. Актът за учредяване правото на ползване се издава в деня на подаване на заявлението и следва да съдържа най-малко следното:
    - наименование на органа, който го издава;
    - номер и дата на издаване;
    - индивидуализация на лицето - носител на правата по акта;
    - номер на регистрирания пчелин и номер на животновъдния обект;
    - срокът, за който се учредява правото на ползване;
    - индивидуализация на имота;
    - текст, съгласно който върху площта не се разрешава извършването на дейности, представляващи строителство по смисъла на ЗУТ;
    - текст, съгласно който актът се съобщава и подлежи на обжалване по реда на АПК.
    7. Индивидуализацията на имота може да се направи като се определи площта, местоположението в имота, граници, съседи и т.н., чрез извадка от горскостопанската карта с нанесено местоположение на пчелина или скица на имота, или скица-проект на площта от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, извадка от кадастралния регистър или от картата на възстановената собственост с данни за имота, върху който ще се учредява право на ползване и партида.
    8. След влизане в сила на акта за учредяване правото на ползване, съответното държавно предприятие го изпраща в Изпълнителна агенция по горите за сключване на договор. Към акта за учредяване се прилагат копия на заявлението за учредяване и приложените към него документи, документ за собственост на имота, както и скица на имота или скица-проект на площта от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, извадка от кадастралния регистър или от картата на възстановената собственост с данни за имота, върху който ще се учредява право на ползване и партида.
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Аз го закъсах ей тука:
    "3. Към заявлението по т. 2 следва да се прилагат:
    - доказателства за регистрацията на пчелина по чл. 8 от Закона за пчеларството;"
    Това означава удостоверяване, че пчелина е вписан в регистъра на кметството. Такъв регистър в кметството нямат и нямат намерение да го създават. Това го разбрах още като ходих миналата година да регистрирам пчелин. Така че подадох без такъв документ, взех входящия номер и мисля да почвам да звъня по телефона, като минат десетина дни.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Аз се сдобих с такова удостоверение по следния начин:
    Написах си го на компютъра, занесох го в кметството, кмета му тури подпис, печат и естествено рег. номер.

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Аз се сдобих с такова удостоверение по следния начин:
    Написах си го на компютъра, занесох го в кметството, кмета му тури подпис, печат и естествено рег. номер.
    ДОКУМЕНТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

    Чл. 308. (1) Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или поправителен труд.Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или препрати съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва с лишаване от свобода до две години.(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години.(3) (Изм. - ДВ, бр. 10/93 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е поправителен труд или глоба до хиляда лева.Чл. 310. (1) Ако престъплението по чл. 308, ал. 1, и чл. 309, ал. 1 и 2 е извършено от длъжностно лице в кръга на службата му, наказанието е лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправи телен труд.Чл. 311. (1) Длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостоверени неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използуван тоя документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) В маловажни слуаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправителен труд.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Цитат Първоначално публикувано от agro Виж публикацията
    ДОКУМЕНТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

    Чл. 308. (1) Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или поправителен труд.Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или препрати съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва с лишаване от свобода до две години.(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години.(3) (Изм. - ДВ, бр. 10/93 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е поправителен труд или глоба до хиляда лева.Чл. 310. (1) Ако престъплението по чл. 308, ал. 1, и чл. 309, ал. 1 и 2 е извършено от длъжностно лице в кръга на службата му, наказанието е лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправи телен труд.Чл. 311. (1) Длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостоверени неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използуван тоя документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) В маловажни слуаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправителен труд.
    Хайде сега - юридически тълкувания.
    Както се казва каквото повикало - такова се обадило. С тия абсурди в нашето законодателство, се налага да се прибягва до подобни действия. Аз съм получил документ, а колко е достоверен - незнам.

 

 
Страница 5 от 12 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •