Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какво заплащане бихте желали да получите на стационарния си пчелин за опрашване?

Гласували
103. Не можете да гласувате в тази анкета
  • от 0 до 20лв.

    8 7.77%
  • от 20 до 40лв.

    26 25.24%
  • от 40 до 60лв.

    36 34.95%
  • от 60 до 80 лв.

    13 12.62%
  • от 80 до 100 лв.

    7 6.80%
  • от 100 до 120 лв.

    4 3.88%
  • от 120 до 140 лв.

    9 8.74%
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 87
  1. #71
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ... Така или иначе той ще получи от ДФЗ по 140лв за всеки 5 дка...
    По 140лв на всеки 10 дка, нали така?
    0899946746 Поздрави, Емо.

  2. #72
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от judas Виж публикацията
    По 140лв на всеки 10 дка, нали така?
    На 10 декара не са ли 280лв. Май идваше по 28лв.на декар. --140 евро на хектар.

  3. #73
    Заслужил Автор
    Регистриран
    17.02.2015
    Мнения
    275
    Пчеларски район
    София, Симеоново
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    На 10 декара не са ли 280лв. Май идваше по 28лв.на декар. --140 евро на хектар.
    О, да, ЕВРО! Извинявайте!
    0899946746 Поздрави, Емо.

  4. #74
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    То три километра си е най-логичното и е в полза на пчеларите. Явно някой ги светна горе, че 1км е глупаво.
    Един километър не е глупаво, един километър е оптимално ефективно(за пчелоопрашването)...

  5. #75
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Много ни вълнува тази тема, но според мен има много неясноти....................В това което прочетох последно (Пламен Керчев пост 54 от темата) черно на бяло е написано, тези пари се дават на АРЕНДАТОРА! Ще стане голяма бъркотия ако ние тръгнем да се пазарим. 143 евро, сумата е изчислена на база пропуснати ползи от намален добив поради ОГРАНИЧЕНИЯ В ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ПРЕПАРАТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗХОДИ ПО ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА В БЛИЗОСТ ДО ПОСЕВИТЕ. Оттук за мен следва: Ние трябва да се организираме (в лицето на КБП) и да ЗАЩИТАВАМЕ интересите си. В условията за кандидатстване е записано ДОГОВОР С ПЧЕЛАР оттук би трябвало да има и ясни клаузи. Ние искаме 20, 40, 60 и т.н. лева на кошер, на декар........... Сключвам договор и после какво, чакам да дойде "бързия влак". Това ми прилича повече на "има възможност да се вземат едни пари" и вие се сещайте нататък.
    Дали не може в условията да се запише, пчеларя да подписва договор, отделно при кандидатстването на арендатора. т.е. част от тези пари да се превеждат директно по наши сметки.
    По спомен в друга наредба, не си спомням коя, ставаше въпрос за това, че арендатора е длъжен да осигури път, площадка, охрана... това по спомени дано не бъркам много.
    Според мен, КБП да напомни на МЗХ, не може да решават неща без да се иска мнението на потенциалните (заинтересовани) по тази мярка "Агроекология и климат"
    Не съм много наясно, но може би Ferdy ще ни каже нещо. Господин Кожухаров също. Когато излезат условията по мярката ще бъде прекалено късно да "търсим под вола теле".

    Извинявам се за гл. букви. Поздрави, Г. Георгиев Не критикувам никого, просто така смятам.

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    05.01.2012
    Мнения
    267
    Пчеларски район
    Шумен
    Чудя се при това предполагаемо местене на кошери,което арендаторите ще изискват от нас( за което лично аз съм против), няма ли да се наложи регистрацията на временни пчелини на ново място,или ако някой реши да си мести кошерите от землището на едно населено място в друго да трябва да се искат разрешения от кметове, общини и т.н.По начина по който е замислена тази програма има голяма вероятност да се създаде един голям хаос.
    Според мен от тази програма могат да се възползват най вече колегите,които практикуват подвижно пчеларство и които на базата на общият брой пчелари в страната не бих казал че са много,които така и така си местят кошерите около масивите с медонос.Нищо не им пречи да си закарат семействата до някой блок за опрашване,понеже с това се занимават и имат възможността и опита.Тези със стационарните пчелини като мен надали за 20 или 30 лв на кошер ще тръгнат тепърва да си местят неколкократно кошерите по ниви и поля и да си създават излишни главоболия.Според мен радиуса на опрашване в програмата трябва да бъде поне 2 км за да могат стационарните пчелини в населените места да обхващат възможно по голяма площ на опрашване,и да могат и те да се възползват евентуално от тази програма.И тук идва момента как почваме да се чудим до колко километра било ефективното опрашване.Какво значение има това в момента ? Честно казано предвид идеята на програмата това въобще не ме интересува.Колкото повече толкова по добре,дори и 10 км да го напишат пък то да е 100 метра.Нали нашият интерес е повече пчелари да се възползват от това предполагаемо подпомагане.И да 1 км е глупаво и за мен в конкретния случай.

  7. #77
    Super Moderator
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,071
    Пчеларски район
    Добруджа
    Цитат Първоначално публикувано от Marko Виж публикацията
    Щото територията на САЩ и България е еднаква...затова тая система ще да е най-добра и най-подходяща.....
    Хора, престанете с това тунелно зрение !
    Може би съм кон с капаци, не споря...
    Но като цяло, това е една платформа чрез която пчелари и фермери правят бизнес, а държавата е видяла възможност също да направи малко пари чрез комисионни, освен това и да създаде специален фонд където от всяка сделка влизат средства и се използват за различни пчеларски програми или научни изследвания свързани с пчеларството...
    Дори мисля че е във възможностите и на Матеев да направи подобна платформа, и дори може да е малко по разширена не само за опрашване, а защо не парите от комисионна да отиват директно в КБП и да се използват било за издръжката му, било за отваряне на фонд за подпомагане, научни изследвания и т.н. ... аз лично не виждам нищо лошо в това....
    Аз винаги искам хората да ми обяснят с прости думи за какво става въпрос. Ако те не могат, значи или те не го разбират или нещо не е наред.

  8. #78
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от krasimir00 Виж публикацията
    ...Според мен радиуса на опрашване в програмата трябва да бъде поне 2 км за да могат стационарните пчелини в населените места да обхващат възможно по голяма площ на опрашване,и да могат и те да се възползват евентуално от тази програма.И тук идва момента как почваме да се чудим до колко километра било ефективното опрашване.Какво значение има това в момента ? Честно казано предвид идеята на програмата това въобще не ме интересува.Колкото повече толкова по добре,дори и 10 км да го напишат пък то да е 100 метра.Нали нашият интерес е повече пчелари да се възползват от това предполагаемо подпомагане.И да 1 км е глупаво и за мен в конкретния случай.
    Айде, сложихме вече, коня пред каруцата - дайте, да вземем там едни пари за нещо, пък дали е имало ефект или не от него - майната му...
    Както стана ясно тази програма не е направена за пчелари, в работната група по обсъжтането й няма нито един представител на сектор пчеларство, не че не сме засегната страна, и не че без пчели могат да се усвоят средствата, но просто така са решили тия дето я администрират, явно смятат че ще минат без пчелари(те ще си създадат пчелини и това отстояние - 2км, може би им е най-удобното), а иначе има сектори в земеделието които са осъзнали ползата от пчелоопрашването и си плащат за това, но си искат и спазване на някаква схема за покритие на насажденията - ярък пример за това е черешопроизводството.

    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    За съжаление КБП не е поканена в работната група по тази наредба. Не е поканена и нито една друга пчеларска организация. Причината за това е, че наредбата е под контрола на друга дирекция в МЗХ, а не на дирекция "Животновъдство", на която ние сме подчинени и с която ние работим. Дори не е под контрола на Зам. Министър Цветан Димитров, който е запознат с нашия сектор. Това е тъжната истина - всичко се движи от Зам. Министър Васил Грудев, който хал-хабер си няма, че в България съществува и пчеларски сектор.

    Ако МЗХ наистина се интересуваше от мнението на пчеларите, щеше да намери начин да се допита до пчеларските организации. Да, ама това не се случи. Склонен съм да виня МЗХ, Защото по наредба 15 извикаха в работната група арендатори и авиатори, въпреки че те не са от дирекция "Животновъдство". Обявиха, че те са заинтересована страна, и ги поканиха в работната група. Сега имаме обратния случай - друга дирекция се занимава с наредбата за опрашването, но нас не ни канят. Явно не ни считат за "Заинтересована страна".

    При това положение сме безсилни да направим каквото и да било по въпроса. Бих казал, че един протест може да реши нещата в наша полза, но като знам колко са активни пчеларите, по-добре да си замълча.

  9. #79
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Съгласен съм с Искрен.В началото писах,че арендаторите ще ни дадат каквото решат/засега 10 лв/на кошер за една паша.Ще стане както с продажбите на мед.Някой ще пишат да се държи висока цена,а други ще подпишат за по-малко пари и след това ще пишат колко глупави са били тези който не са вземали нищо.Ние сме никой и на никой не му пука за нас.Всеки ще се оправя както може и който успее ще осмива неуспелите/тази великолепна българска черта/.

  10. #80
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    http://www.dailypress.bg/%D0%BC%D0%B...%D0%B8-%D0%B4/

    Май, тука се крие истината към някой неща, как и защо се правят...?!?

 

 
Страница 8 от 9 ПърваПърва ... 6789 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •