Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какво заплащане бихте желали да получите на стационарния си пчелин за опрашване?

Гласували
103. Не можете да гласувате в тази анкета
  • от 0 до 20лв.

    8 7.77%
  • от 20 до 40лв.

    26 25.24%
  • от 40 до 60лв.

    36 34.95%
  • от 60 до 80 лв.

    13 12.62%
  • от 80 до 100 лв.

    7 6.80%
  • от 100 до 120 лв.

    4 3.88%
  • от 120 до 140 лв.

    9 8.74%
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 87
  1. #31
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето ви и още един проблем - най-малкия блок е 264 декара, който изисква 53 пчелни семейства. Аз обаче на този пчелин имам 180. Ще мога ли една част от семействата за една единствена паша да сключа договор с един арендатор, а за другата част - с други? И това само за първата паша. За втората паша разпределението на площите е съвсем друго. Да приемем, че това е блока с 442 декара, за който са необходими 89 семейства. Ами ако аз имах само 80 семейства, откъде арендатора ще намери другите 9? Ами няма ли арендатор номер 1 да се разсърди, че за едната паша съм му дал семейства и сме сключили договор, но за другата съм избрал другия арендатор, защото е усвоил повече мои семейства и ще получа повече пари.

    Осъзнавате ли КАКЪВ ХАОС СЕ ПОДГОТВЯ?

    Не е ли по-добре всеки един арендатор сам да си реши проблема с кошерите, и най-нагло и нахално да ги стовари едва ли не пред вратите на моя пчелин? И да използва моите пътища, които аз съм ги ремонтирал и съм вложил в тях хиляди левове?

  2. #32
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Та на фона на всичко изписано се досещам за само един възможен вариант на сътрудничество между арендатори (ако са добронамерени) и пчелари. Просто в един прекрасен ден някой арендатор ви звъни и ви казва:

    - "Можеш ли да ми осигуриш в еди коя си точка 87 кошера от дата 1 до дата 2? Давам ти 10 лева на кошер. Имаш 3 минути да вземеш решение. Ако откажеш - звъня на следващия пчелар."

    С това на практика ще се изчерпи цялото договаряне между арендатори и пчелари. Съжалявам, но това е единствения възможен и реалистичен вариант според моето виждане по въпроса.

    По принцип арендаторите не знаят GPS координатите на вашите пчелини, и така е редно да бъде. Те обаче знаят вашето име и вашият телефон, защото тази информация могат лесно да я получат от БАБХ. При това положение когато (и ако) някой арендатор реши ви позвъни, то задължително той ще ви посочи условията на договорката - пари, време, брой кошери и точка от картата, в която те трябва да бъдат закарани. Ако започнете с хък-мък или опитате да се спазарите, той просто ще затвори телефона и ще звънне на следващия пчелар от списъка. И все ще се намери някой пчелар, който ще си продаде гъза за жълти стотинки просто защото е скаран с математиката и не може да си направи добре сметката. Форума (а и цялата страна) изобилства с такива пчелари. Това сами си го знаете - вижте резултатите от анкетата.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Като си закарат арендаторите кошерите на полето ,поне няма да пръскат.Това ще ни е ползата.

  4. #34
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Обикновено тези програми са с 5 годишен период и би трябвало като условие за кандидатстване да се представи 5 годишен договор с пчелар с регистриран пчелин.Тази програма е изгодна само за дребните арендатори интересуващи се изключително много от всички давани субсидии като те обикновено обработват по малки парцели.

  5. #35
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от ch.atanasov Виж публикацията
    Като си закарат арендаторите кошерите на полето ,поне няма да пръскат.Това ще ни е ползата.
    Определено от това ще имаме полза, но само ако техните пчелини са близо до нашите. Ако са далече, тогава медоносната растителност ще си е за тях, а за нас немедоносните растения и пръскането с отрови - убийци на пчели.

    Ако имаме късмет нашия пчелин да е близо до тяхната оптимална точка между 3 болка с медоносна растителност, тогава ще ударим джакпота. Ще делим пашата с техните пчели, но въпреки това и за нас ще има пълни кошери с мед. Но както вече казах - ТОВА Е ЧИСТ КЪСМЕТ.

  6. #36
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Определено от това ще имаме полза, но само ако техните пчелини са близо до нашите. Ако са далече, тогава медоносната растителност ще си е за тях, а за нас немедоносните растения и пръскането с отрови - убийци на пчели.
    Вие сте в планински райони и разстоянията са големи.Имате и големи площи ,които не се обработват /гори/.Може да се получи конкуренция .При мен самите села са по на 4-5-6 км едно от друго.Няма как да скрият пашата ,още повече ,че не могат да сложат ограда за пчелите.Ха ха - ако можеха щяха да искат пари за нектара.

  7. #37
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Определено от това ще имаме полза, но само ако техните пчелини са близо до нашите. Ако са далече, тогава медоносната растителност ще си е за тях, а за нас немедоносните растения и пръскането с отрови - убийци на пчели.
    Това ако се прочете пак би трябвало да се осъзнае ,че изобщо не е вярно.Пръскането е проблем когато - пръска се медоносно растение,пръска се по време на цъфтежа и не на последно място пръска се след разрешените часове.

  8. #38
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Сами преценете ,колко ще са заинтересовани земеделците да се занимават с пчелиhttp://www.trud.bg/article.asp?articleId=4867579

  9. #39
    Модератор
    Регистриран
    20.08.2014
    Мнения
    2,590
    Пчеларски район
    Североизточен
    Преди време коментирахме точно това и днес проблемите са същите.
    Много к*рви в пчеларството! За 5 лева са готови да предадат интересите на пчеларите. Много заблудени, но добри хора се водят по акъла на паразитите. Сега ще се опитват да ни скарат и да се делим на групички и всеки да се спасява сам!
    Няма стратегия за каквото и да било. Стратегиите са за източване на пари и толкова. Затова трябва да се направи среща между представители на арендаторите, представители на пчеларите, животновъдите, учените и всички заинтересовани групи. Земята се използва неефективно и я превръщат в сметище или голф игрище. Почти всички проблеми могат да се решат, ако тези седнат на една маса и не станат докато не се изработи цялостна стратегия за управление.
    Какво се случва сега - ня'кви хора на бюро идват и ти казват как да си гледаш нивата, пчелата и говедото. Тези хора се водят от екип специалисти, които са мачкани или нямат идея какво правят или са подкупени и ги подвеждат умишлено!(натискани, некадърни, подкупени).
    Прехвърлят си топката от една институция на друга и после я хвърлят на бизнеса, а той да се спасява както може.
    Всичко е разпокъсано и няма НИКАКВА синхронизация между главите в държавното управление и всички министерства и агенциики и...
    Момент...това е управленски проблем, а как се решава такъв проблем - УВОЛНЕНИЕ

    Чл. 107. (2) Органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение без предизвестие с държавен служител, получил възможно най-ниската годишна оценка на изпълнението на длъжността, в едномесечен срок от получаване на окончателната оценка.
    Хайде сега добрите държавни служители да си свършат работата, че да не се сезираме понеделник, сряда и петък от тук до Брюксел и обратно.
    Проблемите започват тогава, когато се загуби чувството за справедливост.

    P.S Нали ти казах, че трябва да ги държим под напрежение, защото иначе не работят или работят по "съвест". Ние сме разумни хора, но явно трябва да им предложим сопата или моркова!
    Всичко, което е далече от морето, е провинция.
    Ърнест Хемингуей

  10. #40
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Защо имам чувството, "че слагаме каруцата пред коня". Прочетох "внимателно" каквото намерих по въпроса.
    Става въпрос за БЕНЕФИЦИЕНТИ т.е. според мен НЯМА задължителен характер, арендаторите няма да се юрнат да си създават "проблеми". Ако желае може да си направи труда да подаде необходимите документи. Не може да се радваме, и да потриваме доволно ръце за нещо което е още в състояние на "мъглявина"!
    Дали някой от нас може да каже колко арендатори ще се възползват от предоставената възможност. Замисъла е за подпомагане на биоразнообразието, да може пчелите ни да събират по разнообразен прашец. В един момент се зарадвах, най после от МЗХ-то се сетиха за нас, но уви!

    Другото което ми направи впечатление е защо, как е определена тази цифра от 143 евро за хектар. При желание всеки може да го прочете в темата.
    Бих го извадил и сложил тук, но за съжаление нямам необходимите познания по въпроса.

    До колкото разбирам по въпроса все още се работи, и обсъжда......... дали КБП не може да излезе пред м-вото със становище? Г-н Матеев доста добре е вникнал във темата, напипал е проблемните места.

    Поздрави, Г. Георгиев

 

 
Страница 4 от 9 ПърваПърва ... 23456 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •