Добре дошли в Българският форум за пчелари.

Вижте резултатите от анкетата: Какво заплащане бихте желали да получите на стационарния си пчелин за опрашване?

Гласували
103. Не можете да гласувате в тази анкета
  • от 0 до 20лв.

    8 7.77%
  • от 20 до 40лв.

    26 25.24%
  • от 40 до 60лв.

    36 34.95%
  • от 60 до 80 лв.

    13 12.62%
  • от 80 до 100 лв.

    7 6.80%
  • от 100 до 120 лв.

    4 3.88%
  • от 120 до 140 лв.

    9 8.74%
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 87
  1. #11
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Rosty,ако трябва да местиш пчелите на три различни паши,колко ще трябва да се иска?Трябва да се има в предвид транспорт,товарене и разтоварване,охрана.

  2. #12
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Въпреки че не ми харесва тона на Мухозола, той е прав за едно нещо. Договарянето е конкретно! Какво имам предвид.
    Догодина до новия ми пчелин ще засеят 3000дка слънчоглед. Блока буквално започва на 20 метра от кошерите ми. До тук чудесно, но ... аз имам 20 кошера там, по 5дка = 100дка. И тука идва въпросът. Кооператорът ще иска ли да се занимава за тия 100дка? И (примерът е съвсем реален) ако кооперацията нама три медоносни култури сред посевите си? Аз мога и 100лв да поискам, ама ако няма кой да ми ги даде...
    Та така, според мен най-добре всеки който има мерак към тези пари нека първо провери дали и местния кооператор има мерак към тях.
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #13
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    За мен реалната цена е 30-35 лева на кошер. При 50 лв. и 5 годишен срок на договора, фермера ще купи кошери по 250 лв (5х50лв) и излизаме от играта. А ако сметне, че ще взима и малък деминимис мизата ще падне още надолу.
    Винаги може по-добре.

  4. #14
    Почетен Автор
    Регистриран
    04.09.2012
    Мнения
    582
    Пчеларски район
    Община Враца
    Здравейте,

    Мен ме вълнува и това, как и защо е определено това разстояние от 1км. Знаем на какво разстояние летят пчелите, защо да не бъде например 2км.

    Поздрави, Г. Георгиев

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Въпроса не е : колко трябва да ни се плати , а колко бихме желали да ни се плати .Ама като гледам май нямате желание някой да ви плаща.От скромност няма и да поискате пари.Аз съм песимист за програмата ,но ака трябва някъде да искам ,ще искам повече -белким получа по-реална цена.Тя май тази реална цена ще е различна за нас и за зърнарите.

  6. #16
    Автор
    Регистриран
    09.10.2010
    Мнения
    178
    Пчеларски район
    1. общ. Левски и 2. общ. Роман
    Цитат Първоначално публикувано от Bobi-M9598 Виж публикацията
    Здравейте,

    Мен ме вълнува и това, как и защо е определено това разстояние от 1км. Знаем на какво разстояние летят пчелите, защо да не бъде например 2км.

    Поздрави, Г. Георгиев
    Тук пък пише разстояние 2км. http://www.pchelarstvo.com/%D0%BE%D1...E%D0%BF%D0%B0/
    Предпочитам да пия от извора.

  7. #17
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз разсъждавам така - от един кошер пчеларя трябва да получава поне по 200 лв. на година, за да си струва въобще да се занимава с този бизнес. Това са или 2 отводки, или 10 майки или 40-50 кг. мед. или някаква комбинация между тези приходи. Ако се прави подвижно пчеларство, получената сума трябва да стане 250 или дори 300 лева поради простата причина, че има много допълнителни разходи за транспорт, щети по време на транспорта (умрели семейства) и охрана на кошерите на новото място.

    Ако пчелоопрашването влезе в портфолиото на пчеларите, приходите от него трябва да са повече от разходите. От една страна е хубаво, че ще има 3 гарантирани паши, но от друга страна трябва да се направят 6 местения на кошерите + денонощна охрана. Разходите за тези местения са значителни, ако човек предварително не е оборудван за подвижно пчеларство. Аз съм местил много пъти кошери насам-натам по други причини, и мога смело да кажа, че преместването на един кошер на друго място има себестойност поне 3-4 лева. Денонощната охрана на новото място струва поне по 150 лева на ден или по 2 лева на кошер, ако са преместени 70-80 кошера. Ако пашата е 2 седмици, то тогава това прави по 28 лева на кошер + 6-8 лева самото местене или това прави по 34-36 лева на паша. За три паши това прави 100-110 лева общи разходи.

    При това положение за по-малко от 140 лева на кошер аз не бих се съгласил да играя на свирката на който и да било арендатор, който ме кара да разкарвам кошери насам-натам, за да му направя максимално покритие на площите. Да не говорим, че вероятно ще ме кара да местя на по-малко от 3 километра, което може да опорочи цялата идея (ще местя кошери, но в тях няма да има стари пчели, които наистина да опрашват).

    Виж ако някой иска да сключи договор с мене само за стационарните ми пчелини и за покритите около тях площи - да, тогава ще клекна на 2 пъти по-малка сума.

    Не забравяйте обаче, че при тези пчелоопрашвания ще има много проверки от страна на ДФЗ, при които проверки ще искат от вас да сте изрядни във всяко едно отношение. Това ще ви създаде допълнителни главоболия и допълнителни разходи. Така че опичайте си акъла.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Да ви кажа и за допълнителните проблеми, които всъщност ще означава много допълнителни разходи:

    1. Посоченото от арендатора място най-вероятно няма да е подходящо за пчелни кошери. Ще се наложи да почиствате драки и храсти или най-малкото да окосите трева до кръста.
    2. Кошерите ще трябва да ги слагате на гола земя или на палети, но това са допълнителни транспортни разходи.
    3. Подстъпите до мястото най-вероятно ще са непристъпни - далеко от главните пътища. Ако има черен път - той ще е с коловози, дълбоки 1 метър. Като завали дъжд, мястото ще стане недостъпно за джипове 4ь4, а какво да говорим за обикновенни коли или камиони.

    Изключително редки ще са случаите, в които няма да имате горепосочените проблеми.

    Въобще разсъждавайки по въпроса, най-добре ще е да се сключват дългосрочни договори, за да можете на посоченото от арендатора място да изградите постоянен пчелин с ограда. Това обаче струва много пари, които арендатора няма да ви ги признае. И през цялото време той ще си мисли, че по-евтино ще му е сам да си направи пчелина и сам да си го гледа. Това разбира се не е вярно, но арендатора все още не го осъзнава. Чак след време ще осъзнае, че е сгрешил, но вече ще е късно - вече ще се е хванал на хорото и ще е принуден да налива нови и нови разходи. В крайна сметка след 2-3 години ще осъзнае, че е трябвало наистина да сключи договор с някой пчелар, но вече ще е късно както за него, така и за пчеларя.

    Ако съм прав във всичките тези разсъждения, то тогава някакъв кяр ще имат само пчеларите, които вече са оборудвани за подвижно пчеларство (фургони, ремаркета, високопроходима техника за теглене). Само при тях местенете ще е много по-евтино и само те ще могат да предложат на арендаторите сравнително евтини услуги, които да откажат арендатора от еретичната мисъл сам да си направи пчелини.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2014
    Мнения
    5,703
    Пчеларски район
    Бургас
    Цитат Първоначално публикувано от мухозол Виж публикацията
    Колега Атанасов смятам че тук не е място за политически идиотизъм .За това което предлагаш- вече е направено .Ако не знаеш има фирми които имат над 500 000 декара .Колега спри да вадиш картофите с динамит и доматите с коловете! Това беше направено преди години от зърнарите те се събраха запалиха тракторите и пристигнаха в СОФИЯ, а ние- няма да казвам .Относно парите е казано 148 Е на хектар всичко е договор и разбиране между двама .Има една книга медоносни растения там пише колко кошера на декар и на какво разстояние .Има една колежка която казва ЧЕТИ ,ЧЕТИ и от мен, не разсъждавай напразно.
    Мухи ,едва ли трябва да ти отговарям ,пак аз ще съм лошия.Ще се възползвам обаче от факта ,че Рости не е още модератор.Постинга си го дописах след като не ми отговори за "борбата".Както виждам бил съм прав.Ти си против едрата земеделска собственост.Не ми вменявай твоите въжделения за количеството земя на един зърнар.Може да има присвоена земя някъде ,но не съм чул за придобиване по насилствен начин.Какво са постигнали си е тяхна заслуга ,аз не им завиждам.И вместо да ме обиждаш ,участвай в анкетата.

  10. #20
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Ставката на хектар е в размер на 143 евро и е изчислена въз основа на пропуснати ползи от намален добив поради ограничения в използваните препарати за растителна защита (ПРЗ), както и допълнителни разходи по преместването на пчелните семейства в близост до посевите с медоносни култури. Предложението за плащане е прогнозно защото проектът на наредбата още е в незавършен вариант.
    Милен Михов

 

 
Страница 2 от 9 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •