Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 18 от 26 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 171 до 180 от общо 254
  1. #171
    Тогава началника на поземлената комисия в общината ми каза, че към момента закона не разрешава. Не съм му искал да цитира кой е закона и аз не съм се интересувал за това.

  2. #172
    Наблюдател
    Регистриран
    29.03.2015
    Мнения
    10
    Пчеларски район
    община Пордим
    Да,макар да няма логика изчетох на бързо законите за общинска собственост, закона за пчеларство и закона за горите и резултата е че и аз имам разрешение за постоянен пчелин в общински горски имот

  3. #173
    Наблюдател
    Регистриран
    18.12.2014
    Мнения
    36
    Пчеларски район
    София
    https://usl.sofia.bg/ePortal/pages/e...lication.xhtml

    Тук колегите от Софийска област могат да направят регистрация на семействата си!

  4. #174
    Наблюдател
    Регистриран
    06.05.2014
    Мнения
    8
    Здравейте,тъй като смятам да се занимавам с биологично пчеларство, съм намерил подходящ имот, намиращ се в горски масив. Въпросът ми е, какви са стъпките и къде първо трябва да отида, за да пристъпя към регистрация и узаконяване на пчелина?

  5. #175
    Почетен Автор
    Регистриран
    02.02.2015
    Мнения
    666
    1. Копие на документ, удостоверяващ правото на ползване на имота.
    2. Сверка на документ за самоличност.
    3. КОпие на заверен ветеринарен дневник и договор с ветеринар.
    4. Копие от платена такса по чл.14 ал.2
    5. Служебна бележка от кмета на населеното място (направо в общината става по лесно) по местонахождение на пчелина, че е регистриран в кметството
    6. Проверка за маркировка и снемане на GPS координати
    Иначе, отиваш в областната дирекция на БАБХ, там са учтиви и любезни, дават ти каквото ти е необходимо ходиш 5-6 пъти излишно и си готов (поне така стана при мен де).
    А за биологичното незнам sorry.

  6. #176
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    232
    Пчеларски район
    Добрич
    Първо се свързваш със сертифицираща фирма, изпращаш координатите на пчелина и ако не те отрежат, както мен те ще ти кажат как продължават нещата.

  7. #177
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    Цитат Първоначално публикувано от MuTko Виж публикацията
    https://usl.sofia.bg/ePortal/pages/e...lication.xhtml

    Тук колегите от Софийска област могат да направят регистрация на семействата си!
    Сигурен ли си, че в Столична община могат да се регистрират пчелни семейства в Софийска област? Предполагам, че тя регистрира само пчелини в София.

  8. #178
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2016
    Мнения
    5
    Здравейте,
    Нов съм във форума и изчетох цялата тема относно регистрацията на пчелин. Моят казус е следният:
    Дядо ми има около 20 семейства но тъй като човека е на възраст иска вече да приключва с гледането им. Семействата не са регистрирани никъде, понеже сме последна къща на село и покрай нас няма абсолютно никой в радиус от 500 метра а и самият парцел е с големина 10 декара. Искам аз да почна да ги гледам като за начало а кой знае може и след време да ги увелича. Проблема е че съм на 250км от въпросният имот и единственият ми шанс е да ги разположа на горска територия и там да ми е пчелина. Та ходих до горското да питам как стои въпроса с отдаването под наем на терен за направата на пчелин. От там ми дадоха една бланка на която е записано какви са условията за отдаването на територията. Това което ме учудва е че за да ти дадат територия трябва да имаш регистриран пчелин. А от това което прочетох в темата за да имаш регистриран пчелин трябва да имаш или нотариален акт на имота ако е твои или договор за наем на имота ако не е твои, за да можеш да направиш регистрацията на пчелина.
    Та в моя случай се получава - ако искаш земя от горския фонд докажи че имаш регистриран пчелин, ама за да регистрирам пчелин трябва да представя договора за наем на земята. Кое е първо яйцето или кокошката :D. Някой сблъсквал ли си е с казус като моя?

  9. #179
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски
    Цитат Първоначално публикувано от Poka90 Виж публикацията
    Здравейте,
    Нов съм във форума и изчетох цялата тема относно регистрацията на пчелин. Моят казус е следният:
    Дядо ми има около 20 семейства но тъй като човека е на възраст иска вече да приключва с гледането им. Семействата не са регистрирани никъде, понеже сме последна къща на село и покрай нас няма абсолютно никой в радиус от 500 метра а и самият парцел е с големина 10 декара. Искам аз да почна да ги гледам като за начало а кой знае може и след време да ги увелича. Проблема е че съм на 250км от въпросният имот и единственият ми шанс е да ги разположа на горска територия и там да ми е пчелина. Та ходих до горското да питам как стои въпроса с отдаването под наем на терен за направата на пчелин. От там ми дадоха една бланка на която е записано какви са условията за отдаването на територията. Това което ме учудва е че за да ти дадат територия трябва да имаш регистриран пчелин. А от това което прочетох в темата за да имаш регистриран пчелин трябва да имаш или нотариален акт на имота ако е твои или договор за наем на имота ако не е твои, за да можеш да направиш регистрацията на пчелина.
    Та в моя случай се получава - ако искаш земя от горския фонд докажи че имаш регистриран пчелин, ама за да регистрирам пчелин трябва да представя договора за наем на земята. Кое е първо яйцето или кокошката :D. Някой сблъсквал ли си е с казус като моя?
    Не е, чак толкова сложен твоят казус. Първо отиваш в ОДБХ или при участъковият ветеринарен лекар и от там ти дават номер съответстващ на пощенският код на населеното място на чиято територия(землище) ще си разполагаш пчелите, един вид ти го "резервират" този номер, и като отидеш в горското да си попълваш документите го пишеш този номер. Друг важен документ ти е едно заявление, което трябва да намериш, точно кой горски отговаря за даденият участък от гората където искаш да си настаниш пчелите, и съответно трябва да ти подпише заявлението и да нанесе информацията за парцела - отдел, подотдел.... И, тава при условие, че гората е държавна собственност, ако и общинска - то процедурата е по-различна.
    По-скоро проблем ще ти ъздаде самото заселване на пчелина, защото когато регистрираш пчелин на общински или държавнен терен - то трябва отнякъде да ги транспортираш с пътен лист, т.е.т. трябва да прехвърлиш съществуващи в системата на БАБХ кошери(пчелни семейства) от един пчелин(животновъден обект) в друг. Докато ако го регистрираш на твое си място би могъл да ги впишеш само с декларация, без ветериварно медицинско свидетелство(пътен лист).
    Та, такава беше процедурата до преди година, възможно е и нещо ново да са измислили, знае ли човек, а и не трябва да се забравя че във всяка институция в различните области някоя неща по различен начин ги тълкуват и прилагат...

  10. #180
    Наблюдател
    Регистриран
    07.02.2016
    Мнения
    5
    Благодаря за информацията.
    А относно това че в различните области си тълкуват нещата по различен начин е вярно, защото човекът с когото разговарях в горското ми обясни че също така трябвало да бъда регистриран като земеделски производител и също така член на някоя пчеларска организация.
    Друго изискване е че трябва да докажа че съм собственик на поне 10 пчелни семейства за да ми дадат въпросната територия.

 

 
Страница 18 от 26 ПърваПърва ... 81617181920 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •