Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 24 от 26 ПърваПърва ... 142223242526 ПоследнаПоследна
Резултати от 231 до 240 от общо 254
  1. #231
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от kuline Виж публикацията
    Да, единствено чл. 12 от Закона е променен, като е допълнен и Закона за .... земеделските земи. Както и категорично е казано, че става въпрос за държавна собственост, преди пишеше Държавен горски фонд.
    Леко съм ви подвел. Толкова бях бесен че не съм погледнал в кой закон е промяната (изпратиха ми само нея). Закона с промяна е ЗСПЗЗ засяга ни член 37п. Ето линк към закона https://www.lex.bg/laws/ldoc/2132550145

  2. #232
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Първоначално публикувано от rosty_sz Мисля че грешиш в разсъжденията си ,парцела за пчелин трябва да е маломерен ,а не да ти отделят парче от такъв .След заявление от пчеларя общината трябва да направи маломерен парцел за пчелин от свободни земи.Маломерен имот от 1 до 10 дка.
    Цитирам точно: Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти или части от тях, които се определят със ситуационна скица, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството.
    Тоест върху други не може, аз така го разбирам и съм 99% че съм прав.
    Ако можеш кажи ми къде да прочета за маломерен имот, че е до 10 дка.

  3. #233
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Това намерих за маломерните имоти "III. Усъвършенстване на правния режим на земите от държавния поземлен фонд, обезщетяването и оземляването. Преразглеждане на решения за възстановяване на гори и земи по § 4б от ПЗР на ЗВСГЗГФ
    Параграф 6 относно чл. 24а; § 7 относно чл. 24б и 24в;
    § 18 от ПЗР относно удължаване на срока по чл. 19а, ал. 7;
    § 5 относно чл. 23а;
    § 22 от ПЗР.

    1. Предвижда се сключването без търг или конкурс на договори за наем или аренда за земеделски земи от държавния поземлен фонд, когато представляват маломерни имоти - като маломерни са определени имотите под 10 дка. Разходите за провеждане на процедурите за отдаване под наем или аренда на такива имоти надвишават дължимия наем за тях.

  4. #234
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище

  5. #235
    Почетен Автор
    Регистриран
    13.03.2014
    Мнения
    549
    Пчеларски район
    Търговище
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Цитирам точно: Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти или части от тях, които се определят със ситуационна скица, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството.
    Това е цитат от ДВ ""Чл. 37п. (1) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, на собственици на пчелини, регистрирани по реда на чл. 8 от Закона за пчеларството, може да се учреди право на ползване върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд. Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството. Правото на ползване се учредява без провеждане на търг, по пазарни цени, определени от независим оценител.

  6. #236
    VIP Автор
    Регистриран
    22.12.2010
    Мнения
    4,030
    Интересно е условието по чл.37п от ЗСПЗЗ
    ал.2 При устройване на постоянен пчелин върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд се осигурява не по-малко от 3 кв. м и не повече от 10 кв. м площ на едно пчелно семейство, като пчелинът следва да е на разстояние не по-малко от:
    1. ....
    2. ......
    3. Три км от съседни пчелини, регистрирани за отглеждане на пчелни семейства по биологичен начин.
    Което ще рече, имали там регистриран био пчелин, не може да има друг, било то конвенционален, био и т.н. Е тука ако нямат пръст и колеги с био пчелини, здраве му кажи. Така се делим на черни и бели.

    Не видях това допускане, което го има в чл.13, ал.2 от Закона за пчеларството:
    Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
    1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
    2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;
    3. (изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) няма констатирано заразно заболяване по пчелите и пчелното пило в района от органите на Българската агенция по безопасност на храните.
    (2) Алинея 1, т. 1 не се прилага за райони, заети от растителност с обилно нектароотделяне - акациеви, липови гори и масиви, засети с културни медоносни видове.

  7. #237
    Почетен Автор
    Регистриран
    21.11.2014
    Мнения
    546
    Пчеларски район
    с.Близнаци, Община Хитрино, Област Шумен
    Купуваш си парцел в район с акация и липа,не ти трябва да го наемаш и тези ограничения за отстоянията до съседни пчелини отпада.

  8. #238
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от радо Виж публикацията
    Това е цитат от ДВ ""Чл. 37п. (1) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, на собственици на пчелини, регистрирани по реда на чл. 8 от Закона за пчеларството, може да се учреди право на ползване върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд. Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството. Правото на ползване се учредява без провеждане на търг, по пазарни цени, определени от независим оценител.
    Да така пише в ДВ брой 42(мисля беше) в брой 50 има ново изменение и текста става както аз го цитирах. Пълна лудница

  9. #239
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Ако трябва да обобщя, има някакъв опит да се сложат в ред разпоредбите свързани с пасища и мери и тяхното ползване от пчеларите. Работата е свършена типично по български. Това означава, че е свършена скришно и през пръсти. Никой от колегите с които комуникирам (стотици са) не знаеше че се готвят такива промени. Тази промяна е минала и обществено обсъждане и т.н. Точката за отдалеченост от 3 км . от биологични пчелини подсказва кой е бил съветника на комисията понеже само предполагам ще напиша инициали а вие се сещайте П.С.. Освен тази точка вкарана" ни в клин , ни в ръкав" има ред глупости. Вече ви обърнах внимание за тъпотията да можем да се възползваме само от маломерни парцели. Най-голямата глупост обаче е в полагаемата площ на брой пчелно семейство. Аз разбирам че това е сложено за да не се злоупотребява и с три кошера да се взимат за ползване 30 дка примерно, но след като правиш закон, нещата трябва да са изпипани на макс. Питам аз сега Иванчо като се появи в общината да иска 1 дка. пасище за пчелин какво ще прави със 100-те кошера. Ще ги показва ли, ще заявява, че ще ги гледа ли, кога ще ги сложи веднага като открие пчелина ли, ами на първата зима като умрат 15 какво следва. Ако по някаква причина семействата станат по-малко от 100 той вече е в нарушение тоест ползва площта неправомерно. Никой не уточнява как, и кога ще се следят въпросните бройки и ако по някаква причина спадне броя колко време има на разположение ползвателя да я възстанови. Отново предпоставки за корупция, предпоставки съвсем законно да ти откажат и т.н. Работата почва да олеква и сега ще трябва да дадем предложение за нова поправка за да се решат тези проблеми.

  10. #240
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    Рости, а сега се замисли, че отива някой млад пчелар да стартира със 10-15 кошера и иска терен, че в селото станали 2000 бр кошерите, ама аз докато бях в общината по малко от 900 кв нямаше , значи е мислено само за пчеларите със 100 кошера нагоре.

 

 
Страница 24 от 26 ПърваПърва ... 142223242526 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •