Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 8 от 26 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 71 до 80 от общо 254
  1. #71
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    блазе ти.

  2. #72
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    От сутринта се мотам насам-натам. Първо го нямаше ветеринарният. Отидох в Общината, за да знам какво да подготвям (нищо, че уж в законите и наредбите ясно пише какво). Оттам ми съобщиха, че искат номер на пчелина, договор със собственика на имота и нотариален акт. Нотариален акт няма и няма как да накарам собствениците да си извадят, при положение, че ползвам имота безвъзмездно. И че никой не е длъжен да доказва право на собственост върху имот пред другиго, освен пред нотариус и съд. Върнах се при районния ветеринар. Накара ме да подпиша една декларация и вещо ме информира, че таксата за регистрация е 20 лева, но не е до 100, както си мисля аз и както пише в Закона, а до 20 пчелни семейства. Не ми издаде нито дневник, нито нищо. В Общината ми искат скица на имота (15 лева), а в Закона за пчеларството ясно пише - регистрацията е безплатна. Пускам си заявлението в общината без скица, без нотариални актове и т.н. - като ми дадат отказ, ще обжалвам! Бях забравил, че у нас "държава" = "бюрокрация и скубане"...

  3. #73
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Районния ветеринар трябва да ти даде номер на пчелина и да ти попълни ветеринарно-медицинския дневник.
    Таксата се плаща в агенцията по безопасност на храните.
    Там в зависимост от площта, ти се определя капацитет на пчелина.До този капацитет, можеш да си увеличаваш пчелите, без да минаваш през процедурата отново.
    Отделно си заявяваш бройката в момента на регистрацията.20 лева е таксата до 100 семейства, над 100-те се плаща допълнително за всяка бройка по някакви стотинки.Когато ти се променя бройката на семействата, до декларирания капацитет, само се декларират, за което ти вземат 5 лева.Затова обикновено се определя максимален капацитет, който ти позволява площта, но до 100 защото е все 20 лева.
    Има си изискване за копие на нотариален акт, така е!
    Нали трябва да се посочи мястото, където е разположен.
    Без нотар. акт, няма как да стане!

  4. #74
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Не знам как е в Русе, но в Пловдивско номерът го издават от ОДБХ. Първо това ми го каза участъковият, а по обяд говорих с д-р Янева от ОДБХ, която се занимавала с пчелите. В Общината служителката излезе свястна и ми издаде Становище за съгласуване без скица и нотариален акт, а пред ОДБХ подавам каквито документи имам и нямам никакви притеснения - не е тяхна работа да търсят чий е имотът и има ли собственикът нотариален акт. Има становище от Общината, което означава, че имотът не е общински или държавен и не е разположен под 100 метра от обществени сгради и 500 метра от заводи. Нотариален акт нямам - не се каня да купувам имота, та да ми го дирят. Като има отказ - има съд. Че ми дойде множко за два кошера да си губя два дена!!!

  5. #75
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Както и предполагах, в ОДБХ не се заинтересуваха от вещно-правния статус на имота. Тях ги интересува само основанието, от което заявителят черпи права - договор за наем, за гражданско дружество и т.н. Ако заявителят претендира да е собственик на имота или на животновъдния обект (по смисъла на чл 137 от ЗВД), трябва да докаже правото си с нотариален акт (и тук е възможно заобикаляне, ако липсва НА и е налице съсобственост - сключва се договор за безвъзмездно/възмездно ползване на целия имот с другия съсобственик и се представя този договор). В договора трябва имотът да е конкретизиран. Ако е в населено място, е достатъчно посочването на точен адрес (вкл. квартал). Ако е извън населено място, се описва съобразно означенията по имотните скици.
    Според мен, в ОДБХ Пловдив действат според предписанията на закона. РВМС няма право да издава номер на пчелина. В член 4 от Наредба 27 има препратка към ЗВД, а там като орган по производството за регистрация на животновъден обект (пчелин) е посочен директорът на ОДБХ. За РВМС остава единствено задължението да поддържа и води регистъра за пчелините, за които процедурата е преминала успешно.

  6. #76
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Колеги!
    Скоро си регистрирах пчелина и като идваха комисията единия от тях ми разказва че имало ограничения до 10 броя пчелни семейства в населено място.
    Правели изключения, но ако съседите предявят някакви претенции можело да го наложат независимо че другите изисквания са спазени.
    Вие срещали ли сте такова нещо?

  7. #77
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Може да има ограничение, само ако местният Общински съвет е приел такова. Ако имаш спънки да сложиш повече от десет кошера, може да обжалваш. На прима виста ми идва идея за претендиране на пряка дискриминация по чл. 4 (2) от ЗЗщД - може да претендираш, че те дискриминират, понеже в село/град Х няма ограничение за броя на кошерите.

  8. #78
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Искай го писмено. Ветеринарите им кажи да седнат да си прочетат нормативната база. При отказ в съда за щети и пропуснати ползи.

  9. #79
    Потребител
    Регистриран
    30.05.2012
    Мнения
    74
    Ветеринарите по принцип нямат правомощия от нормативна база, за да могат да определят колко пчелни семейства могат да живеят на Х площ. Отделно от това, въобще не е в тяхната компетенция да изискват съгласие от съседи, отстояния до съседни имоти, административни сгради, болници, заводи и прочие. Тяхната работа се свежда до това да определят дали животновъдният обект - пчелин отговаря на ветеринарно-медицинските изисквания. Всякакви други мотиви за отказ и предписания извън тази им компетентност е законово нарушение и при обжалване пред Административен съд жалбоподателят ще спечели делото.

  10. #80
    Заслужил Автор
    Регистриран
    31.01.2012
    Мнения
    481
    Пчеларски район
    Южен централен
    Благодаря за мненията. Предполагам че си го казват за да си спестят евентуални разправии със съседите. Друго е като мислиш че си в някакво нарушение wink; .Иначе не вярвам да не познават нормативите,нали това им е работата.

 

 
Страница 8 от 26 ПърваПърва ... 67891018 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 2 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 2 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •