Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 26 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 254
  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Юри,
    Сега контрол дали има?
    Правила има, но всичко е проформа. Дори и при тези строги правила пак не се знае дали посочената ситуация няма да се получи. Аз честно казано не съм виждал ветеринар над кошер. И какво става. Ветеринаря казва - не разбира, подписва документи, ръсиш като поп молиш се на този, на онзи, и накрая докато си подготвиш документите току виж и пашата свършила и арендатора се отказал, щото ей така някой незаконно е докарал достатъчно безплатни опрашители. Е кажете как да стане, като едно местене освен че струва доста пари, сега става много по скъпо, даже безсмислено. Много арендатори ми се оплакаха, че пчеларите започнали да отказват опрашване. И се чудеха защо. Отговорих им че бюрокрацията е толкова голяма, че не се знае дали накрая пчеларя няма да е на пълна загуба.

  2. #42
    Нали се сещате, че кон, крава, куче, котка ...пчелички... са доста различни понятия. Ветеринарният доктор колкото и да е учил ако сам не се е развил в посока пчели..............
    Когато регистрирах пчелина доктора нали е длъжен да дойде, дойде да види. По къси гащи, тениска и джапанки. И гледа от петнайсе метра....
    Тази земя, по която тъпча сега,
    тази земя, която пролетен вятър пробужда,
    тази земя – не е моя земя,
    тази земя, простете, е чужда.

  3. #43
    Бонев, какво на практика се получава сега е съвсем отделен въпрос. Мисълта ми е, че трябва да има ясни правила и строг контрол, иначе всеки си прави каквото си пожелае, а после се оплаква. 22 години, не са ли достатъчни?

  4. #44
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Юри, не си ме разбрал правилно. Нека си има правила, това е начина. Но с толкова разрешения, молби и т.н. всичко става прекалено сложно и създава не организация, а хаос. Всичко трябва да е максимално улеснено и удобно. Не е нормално да обиколиш една сурия институции, за да си регистрираш пчелина. Няма логика, губи се време, а това е ценен ресурс. А и в крайна сметка се оказва, че всичко е безсмислено като после няма никакъв контрол, който е най-важен. Колкото и правила да има тоя Х пчелар пак ще си фалира ако никой не контролира другите неправилно дошли пчелари.

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    11.12.2010
    Мнения
    84
    На втория месец след като си сложих в задния двор два кошера се събраха трима комшии да ме плашат че ще се оплачат в общината след като им показах удостоверението за животновъден обект(което ми коства 3 часа ходене по институции(от които 2,5 часа транспорт) и 20 лева) им пожелах приятен ден и ги посъветвах да се се оплачат на арменския поп.

  6. #46
    VIP Автор
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    1,424
    Пчеларски район
    Родопи
    Цитат Първоначално публикувано от yuri
    Бонев, какво на практика се получава сега е съвсем отделен въпрос. Мисълта ми е, че трябва да има ясни правила и строг контрол, иначе всеки си прави каквото си пожелае, а после се оплаква. 22 години, не са ли достатъчни?
    "Трябва"Ето тука е разковничето. Първо правилата са тотално объркани, без някаква логика единствената цел на тези правила да съблекат една риза от гърба на пчеларя. Всяка година се променят и все към по-голяма бюрокрация и по-голямо дране на пчеларите. За две години при положение че спазвам и запетайката на закона, два пъти пререгистрирам пчелина. Преди, за да отида на паша, ми трябваше два часа време, два буркана мед и стойността на пътния лист. Сега освен всичко това още поне ден ходене по инстанции и една туба бензин. Трябва да подам заявление, да отида след ден два да взема становището, след това при ветеринаря, след това обратно при кмета и чак тогава може евентуално да обособя терена и да преместя кошерите. А пропуснах, трябва да отида и до местния ветеринар, да искам документ, че мястото не е под карантина. След като закарам кошерите трябва да го уведомя, че еди къде си съм закарал толкова кошера. При връщане е малко по-лесно. В белите държави, Цялата тази процедура се прави по интернет и не ти струва нищо. Хората знаят какво печели държавата от опрашването, за разлика от тукашните малоумници, дето викат, че "Не стига, че гледате пчели, а на всичкото отгоре и мед вадите"

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    21.01.2012
    Мнения
    136
    Юри, а ако арендатова Х хич не му пука дали някои ще му опрашва нивата или не, и дори и не позволява пчелари да препарят наоколо, понеже ама хич не му пука каква реколта ще събере, а каква субсидия ще получи какво правим?????
    Понеже има и много такива случаи.
    И точно в този форум четох за кравата дето умряла от глад, ама как човек да я заколи като няма да получи субсидии.

    Аз също съм с 2-е ръце за контрола, НО нека направим малко по простичко регистрирането, а не да се луташ и маяш 1-2 седмици понеже на свички ни времето е ценно.
    Дали неможе да отидеш е една институция където точно и ясно да ти кажат какви документи се искат, и след като ги предтсвавиш по канален ред за 2-3 дни или 1 седмица но без да се занимаваш излишно да ти излезат всички разрешителни които да си получиш от същото гише посещаваики 2-ри път.

    -------------------------------------------------
    В момента строим къща в съседен парцел, съобразяваики се с 100 изискавания на съседите и ако ти кажа че ако няаш малко приятели в общината може да си чакаш с години 1 разрешително(макарч е отговаряш на всички изисквания), което иначе се подпечатва за 2 мин. Тъпа история.

  8. #48
    От написаното на Зарко , останах с впечатление, че той иска да няма никакви правни разпоредби, които да е длъжен да изпълнява. И следователно и Младен е на същото мнение. С това не съм и няма как да се съглася.
    Сега разбирам, че съм разбрал неправилно казаното от тях, за което им се извинявам.
    Относно настоящата ситуация, да тя е много тромава и безсмислено утежнена, Не е ефективна, а липсата на какъвто и да е контрол, на практика повече пречи, отколкото да облекчава.
    Мисълта ми е, че за да се развива нещо, то трябва да има ясни и точни правила за това, защото само с правене, преправяне и постоянни промени, от едната крайност в другата, не става.

    Младене, дано не ти се случва, но си представи следната хипотетична ситуация.
    Знаеш колко средства, нерви и емоции ти струва строежа на къщата. Но в един момент, тя е готова. Супер, мечтата е изпълнена, всичко е така както си го пожелал, проектирал и реализирал. Пълна идилия. Но след година две, съседите ти решават, че ще строят, кой МОЛ, кой грандиозен хотел, кой жилищен блок и т.н. И понеже те също отговарят на "всички" условия, в един момент си реализират намеренията. И ти с къщата на мечтите ти се озовавате в сянката на извисяващи се сгради, под непрестанен шум от постиженията на цивилизацията.
    Как ще се почувстваш тогава? И дали няма да се запиташ, за какво ми трябваше тази къща?
    Надявам се да си разбрал, какво се опитвам да ти кажа.

  9. #49
    Почетен Автор
    Регистриран
    11.02.2011
    Мнения
    627
    Няма за какво да се извиняваш Юри. Щом не си ме разбрал, значи аз не съм го написъл добре :-)
    Инъче си абсолютно прав и те подкрепям с две ръце. Без правила има анархия, в която няма нищо градивно. Обаче и без контрол пак има анархия. Дано доживеем момента на правила и контрол и една администрация, работеща за хората...

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    27.09.2010
    Мнения
    15
    Аз съм следния случай: Имам си регистриран пчелин, има си номер съответно и ветиринарен бележник има пчелина. Обаче взех, че го преместих в съвсем друга област. И сега той е някакси хвърчащ. Бихте ли ми казали как точно да постъпя, за да си узаконя на новото място стария пчелин. Не е подвижно пчеларство. Просто го преместих форевър.Не съм уведомила никакви служби за това. Не бих желала да го регистрирам наново, защото някъде прочетох, че ако ще има евентуални плащания за пчелно семейство за в близкото бъдеще, новите регистрирани пчелини няма да ги огрее.Дано не ме накарат службите отчно това да направя...за по лесно...

 

 
Страница 5 от 26 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •