Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 72
  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    28.02.2013
    Мнения
    50
    Пчеларски район
    Русе
    Благодаря на г-н Матеев за информацията която сподели отностно този въпрос и мисля ,че доста неща научихме който повечето хора отричат и са сигорни ,че има разлики в развитието на семейството заради разликата от този 1 см дебелина на стените на кошера.

  2. #42
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Лятото в горещините, ако кошерите не са на сянка, дървените прегряват. Ако дъската е по-тънка прегряването ще е по-силно. При кошерите от полистирен това го няма.

  3. #43
    Почетен Автор
    Регистриран
    17.01.2014
    Мнения
    602
    Пчеларски район
    с.Кривина, София-град
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Лятото в горещините, ако кошерите не са на сянка, дървените прегряват. Ако дъската е по-тънка прегряването ще е по-силно. При кошерите от полистирен това го няма.

    Това може и да е така, ако дъната на кошерите са плътни. Ако обаче са с изцяло мрежести дъна - едва ли.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Когато температурата на въздуха е 40*С а дървото е нагрято от слънцето до 60*С, то мрежестото дъно улеснява вентилацията и чрез изпарение на вода кошера се охлажда. Тогава обаче над 90% от летящите пчелите носят вода, а останалите висят на прелката или покриват мрежата на дъното в плътен слой. Процентите съм ги чел някъде, не си спомням къде, но мисля че са близо до истината.
    Този пост е редактиран от zapstojan; 28.11.2015 в 13:16. Причина: Доуточняване

  5. #45
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Цитат Първоначално публикувано от zapstojan Виж публикацията
    Лятото в горещините, ако кошерите не са на сянка, дървените прегряват. Ако дъската е по-тънка прегряването ще е по-силно. При кошерите от полистирен това го няма.
    Не съм съгласен, защото имам кафеви кошери на слънце и то на циментова площадка с високи бетонни огради. Пчелите бачкат ли бачкат... да с мрежести дъна съм и съм с отворен прелки от всякъде...

  6. #46
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Специално за материала, от който са направени стените на кошера, има още един фактор - топлопроводимоста и специфичната топлоемкост на материала. Ако те са много високи (например камък, метал, керамика), то тогава на локално ниво ще има много бързо отнемане на енергия. По-лесно ми е да ви го обясня с пода в някоя къща. Ако е от дърво, спокойно можете да ходите по него боси. Ако обаче е покрит с плочки или е например мозайка, то тогава той интензивно отнема енергия от стъпалата ви, и или трябва да си обуете чехли, или да постелете на пода килим.

    Та за да избегнем този ефект в кошера, достатъчно е от вътрешната страна на стените му да има тънък слой фурнир или например разпенено PVC. Тоест важна е само топлопроводимоста на първия 1 mm от стената на кошера. Останалата стена няма значение от какво е направена. Може дори да е от ламарина или от керамика (имаше едно време такива кошери).

    Още един път най-важните изводи:
    1. Кошера може да бъде направен от всякакви материали, стига да бъде осигурена достатъчна конструктивна здравина
    2. Вътрешната стена трябва да е покрита с тънък слой от някакъв топлоизолационен материал
    3. Дебелината на стената и материала на стената НЯМА НИКАКВО ЗНАЧЕНИЕ.

    Ааааа .... забравих - кошера трябва да е непрозрачен, защото преминаващите през прозрачния материал инфрачервени лъчи от слънцето могат много лесно да прегреят затворения обем.
    Например от корк. Не се заяждам, всички външни стени на моят апартамет от много години са облицовани отвъре с корк. До този момент, 28.11.2015, не съм позвал отопление за т.г. Нямам парно и топла вода, всичко е на ток, а сметките през януари за ток са около 200 лв. Не ползвам никакви печки, докато темпераурата отвън не стане под нулата -2-5 градуса, а сега ви пиша само облечен с една риза.
    Сега слагам корк отвътре на някои от корпусите, пък ще видя, и ще ви кажа какво ще стане.

  7. #47
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Испанските традиционни кошери представляват кората на корково дърво (т.е. от корк).
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #48
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Цитат Първоначално публикувано от Георги Кръстев Виж публикацията
    Не съм съгласен, защото имам кафеви кошери на слънце и то на циментова площадка с високи бетонни огради. Пчелите бачкат ли бачкат... да с мрежести дъна съм и съм с отворен прелки от всякъде...
    Първия ми купен кошер е от дърво с мрежесто дъно и още стои върху бетонна плоча на пристройка. Прелката е насочена на юг. Лятото гнездото /пилото/ се измества на исток, а есента - на запад. Във възглавницата съм сложил фибран и въптеки това се налагаше да слагам треви на капака и под кошера /върху бетона/. Отварянето на всички прелки + мрежесто дъно, при горещ и сух въздух, не затруднява ли допълнително пчелите. Няма ли опасност да изсъхне пилото от топлото и сухо течение? Ако има нектар то водата от него ще овлажнява и охлажда въздуха, но при суша нектара не секва ли? Последните ми кошери са от фибран /само сандъците/. Прелки имат само на дъното и никакви други дупки. При тях кълбата са образувани по средата. Няма топла или студена страна. И последно: не съм казал, че носенето на вода не е бачкане, но няма полза от него.

  9. #49
    Заслужил Автор
    Регистриран
    13.05.2014
    Мнения
    334
    Пчеларски район
    Айтос
    Сигурно е така, но плодниците пращят от пило а магазините от мед.,.. Дори един от ркордьорите ми е стар дадан с плътно дъно... на силните семейства нищо не им пречи. А и в радиус от 1км имам 3 язовира, като най-малкия е на 40-50 ...

  10. #50
    VIP Автор
    Регистриран
    01.03.2013
    Мнения
    2,011
    Радвам се че пчеларстваш в хубав район и пчелина ти е на хубаво место. Успех.

 

 
Страница 5 от 8 ПърваПърва ... 34567 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •