Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 100
  1. #1
    Наблюдател
    Регистриран
    17.11.2015
    Мнения
    27

    Да започнем от начало!

    Здравейте, пчелари, пчеловъдци и форумци!
    Вероятно е поредната тема, която ще бъде открита, вероятно много от въпросите ми ще се повторят, вероятно ги има във форума не веднъж зададени и многократно обсъдени вече.
    За жалост четейки темите възникват повече въпроси изискващи конкретни, точни, систематизирани отговори. Надявам се да ги открия при Вас.

  2. #2
    Наблюдател
    Регистриран
    17.11.2015
    Мнения
    27
    Като начало да уточня, че до скоро "хал хабер" си нямах какво е това пило, къде да го търся и има ли го в мола. Изчетох известно количество литература, изразена предимно в мегабайти, конкретно във Вашия форум, поръчах си 1001 отговора и открих в себе си бъдещия пчелар в семейството.
    Сега малко по-сериозоно... Възнамерявам да се пробвам да отглеждам пчелички. Проучих населеното място, където имам възможност да реализирам тази своя идея. На кратко: 700м надморска в., на 4-5 км няма кошери, може би и повече. Има слънчоглед, ливадна растителност, всякакви плодни дръвчета, вкл. борова гора, аааа.... и моята скромна градинка. Намерих човека, от който да взема кошери с пчелни семейства... и сега първите въпроси:
    1. Най-подходящото време за пренасянето им е? (четох, че взимането на отводки е благоприятно май месец, но ако се вземе цялото пчелно семейство с кошера)(+ и съответно -, сигурно има такива)
    2. Брой кошери? (не съм максималистка )
    3. Ориентация на кошерите- юг или изток? и защо...
    4. Местоположение - сянка, шарена сянка или слънце?
    P.S. Предварително се извинявам, ако понякога бъркам "пчелата с търтея" , има много да чета, но почвам да се плаша колко много не знам.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    18.11.2013
    Мнения
    487
    Пчеларски район
    с.Просена
    Освен четенето, помага и гледането на клипове.Все пак като ги купуваш семействата помоли човека от когото ги купуваш да ти покаже някои неща и колкото повече запомниш от това което ,ще ти покаже толкова по добре.
    Милен Михов

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    1. Най-подходящото време за пренасянето им е? (четох, че взимането на отводки е благоприятно май месец, но ако се вземе цялото пчелно семейство с кошера)(+ и съответно -, сигурно има такива)
    Март или най-късно - Април. Тогава може да видиш кои са най-силните семейства (съответно най-здравите) и да кажеш - "искам тия" (не че ще ти ги даде де, но поне няма как да ти пробута някоя мърша, която следващата пролет да се чудиш какво да я правиш).
    Иначе кошери е удачно да се транспортират по всяко време на годината


    2. Брой кошери? (не съм максималистка )
    2-3 - до 10-ина. Това е при положение, че става въпрос за хоби пчеларство. А и пчелите бързо се множат, тъй че винаги може да си направиш още.

    3. Ориентация на кошерите- юг или изток? и защо...
    Без значение. По-важна е посоката на вятъра. В България нормално ветровете са отсевер или северозапад, от там и южна посока на прелките.
    4. Местоположение - сянка, шарена сянка или слънце?
    По-важно е мястото да е отцедлво. Ако лятно време в района температурите достигат високи стойности, не е лошо да се помисли за сянка. Но понеже спомена че района ще е планински, тогава на слънце или с някаква шарена сянка от овошки например.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Наблюдател
    Регистриран
    17.11.2015
    Мнения
    27
    Благодаря за бързия отговор!
    Как да разбирам отцедлово???? Да не задържа вода ли? Ако е така, лятото става доста жешко и сушаво. Река - на 2-3 км по права линия...
    Март ще транспортирам кошерите...
    Мястото е подготвено... Сега към инвентара без който не може...
    Четох Ви статията във форума. Въпроса е кое е задължително и кое препоръчително? И второ - за центрофугата... Нещо за направи си сам... Някоя сламчица да подадете

  6. #6
    Наблюдател
    Регистриран
    17.11.2015
    Мнения
    27
    Клипове много, но трудно бих могла да ги оценя, дали сниманото е правилно или не... Предимство на литературата по темата...
    Още повече, че тук във форума в една от темите, свързана с отводките, беше публикуван клип с коментар "как не трябва да се прави" , а в страницата под клипа като се зачетеш и ако си като мен - нищо незнаещ, лаик в областта, най-вероятно ще си кажеш "лелелеле какъв майсторлък демонстрира" .

  7. #7
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ydim Виж публикацията
    Как да разбирам отцедлово???? Да не задържа вода ли?
    Дам. Това е проблем зимата и рано на пролет и семействата не се развиват добре ако мястото е влажно.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    08.01.2012
    Мнения
    535
    Пчеларски район
    Ямбол
    Цитат Първоначално публикувано от ydim Виж публикацията
    Клипове много, но трудно бих могла да ги оценя, дали сниманото е правилно или не... Предимство на литературата по темата...
    Още повече, че тук във форума в една от темите, свързана с отводките, беше публикуван клип с коментар "как не трябва да се прави" , а в страницата под клипа като се зачетеш и ако си като мен - нищо незнаещ, лаик в областта, най-вероятно ще си кажеш "лелелеле какъв майсторлък демонстрира" .
    Радвам се, че и колежки стават пчелари. За водата слагате едно бидонче с канелка да капе на нещо. Инвертара, който ти трябва за начало е рамкоповдигач,пушилка,було ,центрофуга 3-4 рамкова( плодникови рамки) вилица за разпечатване и много желание и любовкъм пчелите!
    Сигурна ли сте, че не сте алергична?

  9. #9
    Наблюдател
    Регистриран
    17.11.2015
    Мнения
    27
    Алергии нямам никакви... Веднъж ми се случи алергична реакция, но по-скоро от стрес...
    Вода....бидонче....мисля рекичка с езерце да правя, поне такъв е проекта... градинката живот и здраве на пролет ще се оформи... сега е здраво копане.. и куп идеи (3та лопата купувам ).
    По темата за центрофугата, имам една стара пералня няма ли как да я пригодя,някакви идеи и сламки, ако може

  10. #10
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от ydim Виж публикацията
    По темата за центрофугата, имам една стара пералня няма ли как да я пригодя,някакви идеи и сламки, ако може
    Центрофуги има достатъчно модели на пазара. Има голямо разнообразие от модели и цени. Примерно има ръчни центрофуги към за 400 лв за 12р магазинни или 4 големи ДБ, или ако ти е по-широко ололо врата - електрически за около 1000 лв за 24р магазинни/ЛР или за 12ДБ (останалите 12 места побират само по-малък размер рамки)

    Има и втора употреба - 3/4 рамкови ръчни за около 150 лева (цената за един кошер). Центрофугите обикновенно са неръждавейка и дори да са били ползвани 50 години преди теб, пак нищо им няма. Това е най-скъпия инвентар, който вероятно някога ще ти се наложи да купуваш.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

 

 
Страница 1 от 10 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •