Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 40
  1. #21
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Във първия пост пише кошерите ми,човек ще си помисли че кои знае колко кошера са,а то само два били.Осите са им най малкия проблем,объркал си ги нещо.Да не си ги пръскал с нещо за акар,и майките са им отишли.Затваряй ги и карай на друго място,осите няма да ги оставят,докато не изнесат всичкия мед.

  2. #22
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64
    Да съм ги объркал с какво да съм ги объркал, входовете стеснени, питите толкова колко се покриват от пчелите, миналата седмица все още имаше запечатъно пило. А за преместване на друго място няма как да стане, няма подходящо място.За акар съм слагал Екостоп месец август а пролетта с варостоп.

  3. #23
    Почетен Автор
    Регистриран
    27.05.2014
    Мнения
    984
    Пчеларски район
    русе
    значи - или са ти слаби семействата и не могат да се отбраняват ефективно, или имаш голяма популация наблизо от оси близо до теб, разходи се, огледай района, и ги открий!!

  4. #24
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Цитат Първоначално публикувано от RDV_83 Виж публикацията
    Да съм ги объркал с какво да съм ги объркал, входовете стеснени, питите толкова колко се покриват от пчелите, миналата седмица все още имаше запечатъно пило. А за преместване на друго място няма как да стане, няма подходящо място.За акар съм слагал Екостоп месец август а пролетта с варостоп.
    Примерно да си ги накапвал с мравчена киселина,в по горещо време,и майките да са увредени,или умря ли.Осите нападат кошери останали без майки.Имам семейство на две рамки,но оси него нападат.А имах една търтовка нея направо я разкостиха.Незнам кога си стеснил прелките,ако е след като си видял че влизат оси,си закъснял.

  5. #25
    Заслужил Автор
    Регистриран
    12.05.2013
    Мнения
    336
    Сега се сетих да не би някои да ги е напръскал с някаква отрова

  6. #26
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64
    Да възможно е да съм позакъснял със притварянето на прелките но те да са били както следва: долната 2см. горната колкото да мине една пчела.След като видях нападението горната беше напълно затворена а долната оставена колкото да мине 1 пчела.

  7. #27
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от RDV_83 Виж публикацията
    Здравейте от седмица наблюдавам голяма инвазия на оси при кошерите ми, гадините си влизат най-нагло през прелката и ядат мед от питите.Кошерите са свити на толкова пити колкото покриват пчелите, входовете са силно стеснени на около 1 см.Пред кошерите има много мъртви пчели вътре по дъното също. Слагах срязани бутилки от безалкохолно, пълнят се с оси но ефекта е почти нулев просто гадините са много. Притеснявам се между жертвите да не е паднала и някоя от майките. Моля дайте съвети какво да правя
    Братле,затвори плътно всички прелки.На капаците на кошерите има вентилационни отвори от където ще постъпва свеж въздух.По този начин ще дадеш почивка на пчелите и време за организация.Затворени могат да изкарат доста време примерно,когато и осите няма да са активни.Като затвориш прелките,поставяш повечко капани наоколо.Не ти трябват специални смеси(отрови).В момента осата налита много на обелки от ябълки..И както ти препоръчват колегите - открий кошера им и .....

  8. #28
    Потребител
    Регистриран
    29.05.2014
    Мнения
    64
    Към момента точно тава съм направил, дано отцелеят

  9. #29
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    минават , само дето прашец не оставят
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

  10. #30
    Автор
    Регистриран
    27.02.2013
    Мнения
    118
    Пчеларски район
    стара загора
    Цитат Първоначално публикувано от asusat Виж публикацията
    И аз от две седмици наблюдавам инвазия от ОСИ по моите кошери ! Вече две семейства дадоха фира Дали осите ,ще могат да минават през прашецоуловителите !!!!!!!!!
    минават спокойно , само дето прашец не оставят
    www.rabotilnicata.hit.bg мебели и обзавеждане по индивидуален проект

 

 
Страница 3 от 4 ПърваПърва 1234 ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •