Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 16 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 152

Тема: АКАЦИЯ

  1. #91
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Колеги , вярно ли е че при силна луна пчелите и през нощта ходели по акацията или са ме метнали като начинаещ пчелар?
    Аз съм чувал не за акацията, а за липата, но не съм видял.

  2. #92
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Пчелите много добре се ориентират в тъмното (в кошера няма кой да им свети) и предполагам че за тази цел използват или обонянието си или инфрачервено (топлинно) зрение. Ако някой е работил нощно време на пчелина, няма как да не е забелязал, че пчелите летят около кошера и пчеларя без проблеми.

    Въпросът е дали наистина могат да прелетят големи разстояния нощно време?

    Аз лично съм срещал в литературата информация, че при светла нощ (пълнолуние) пчелите могат да летят до пашата, особенно ако е наблизо. Имам и собствени си наблюдения, които са меко казано интересни. Направих си една външна експериментална хранилка. Намира се на около 150 метра от пчелина под един навес. Представлява бетонна тръба с диаметър 1 метър и височина 25 сантиметра. В нея сипвам няколко сантиметра сироп (20-30 литра) и наблюдавам какво се случва. Та едно от най-интересните наблюдения беше, че някаква част от пчелите ОТКАЗВАТ ВЕЧЕР ДА СЕ ПРИБЕРАТ В КОШЕРА. А нощните температури в Габровско все още са ниски (5-6 градуса). Въпреки това пчелите остават да нощуват на поплавъка на хранилката. Събират се на камара (голяма по 1-2 килограма пчели) и нощуват на поплавъка на самата хранилка. Част от тях обаче цяла нощ летят около хранилката (когато нощта е топла).

    Та това ми се струва много странно и противоречи на всичко, което съм го чел по книгите, а именно:
    1. Наистина някои от пчелите летят нощем
    2. Наистина някои от пчелите по неведоми причини имат склонност да пренощуват някъде извън кошера

    Когато нощно време са извън кошера, метаболизма им силно се забавя. Пълзят едвам едвам, а някои от тях дори изглеждат умрели. На другия ден обаче литват и пак започват да носят нектар (сироп).

  3. #93
    Почетен Автор
    Регистриран
    05.02.2011
    Мнения
    569
    Пчеларски район
    Резерват "Северозапад"
    Колеги, някой знае ли тази година на каква цена ще изкупуват акациевия мед?
    Keep Walking...

  4. #94
    Заслужил Автор
    Регистриран
    01.01.2013
    Мнения
    286
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Та едно от най-интересните наблюдения беше, че някаква част от пчелите ОТКАЗВАТ ВЕЧЕР ДА СЕ ПРИБЕРАТ В КОШЕРА. А нощните температури в Габровско все още са ниски (5-6 градуса). Въпреки това пчелите остават да нощуват на поплавъка на хранилката. Събират се на камара (голяма по 1-2 килограма пчели) и нощуват на поплавъка на самата хранилка.
    И така всяка сутрин или вечер можеш да си правиш по един пакетен рой. ;-)

  5. #95
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    [QUOTE=Камен Крумов;63614][QUOTE=Mateev;63612]
    Та едно от най-интересните наблюдения беше, че някаква част от пчелите ОТКАЗВАТ ВЕЧЕР ДА СЕ ПРИБЕРАТ В КОШЕРА. А нощните температури в Габровско все още са ниски (5-6 градуса). Въпреки това пчелите остават да нощуват на поплавъка на хранилката. Събират се на камара (голяма по 1-2 килограма пчели) и нощуват на поплавъка на самата хранилка.
    И така всяка сутрин или вечер можеш да си правиш по един пакетен рой. ;-)
    Внимавайте да не размествате текста когато цитирате, че се получава ей това горе.

  6. #96
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от tihmr Виж публикацията
    Колеги , вярно ли е че при силна луна пчелите и през нощта ходели по акацията или са ме метнали като начинаещ пчелар?
    Преди имах пчели на терасата над моя етаж и съм наблюдавал нощен летеж и то доста силен особено в топла и тиха нощ,по скоро при цъфтежа на липата или по късно

  7. #97
    Почетен Автор
    Регистриран
    06.05.2015
    Мнения
    538
    Пчеларски район
    с.Дебнево,общ.Троян,обл.Ловеч
    Здравейте,колеги!
    при мен в Ловешко(с.Дебнево) почти нищо не качват в магазините,а акацията е цъфнала преди повече от седмица.Семействата са силни,паша има,но за момента няма резултат.В плодниковите пити има мед и то не малко.Според вас каква може да е причината да не качват в магазините?Говорих с колега от Свищовско и той сподели същата история.

  8. #98
    Потребител
    Регистриран
    30.01.2015
    Мнения
    52
    Пчеларски район
    Обл.Монтана; общ. Лом
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Здравейте,колеги!
    при мен в Ловешко(с.Дебнево) почти нищо не качват в магазините,а акацията е цъфнала преди повече от седмица.Семействата са силни,паша има,но за момента няма резултат.В плодниковите пити има мед и то не малко.Според вас каква може да е причината да не качват в магазините?Говорих с колега от Свищовско и той сподели същата история.
    За първото което се сетих е че района ти сигурно е пренаселен от пчели и или акацията да е малко и да не стига

  9. #99
    Заслужил Автор
    Регистриран
    22.12.2011
    Мнения
    420
    Цитат Първоначално публикувано от Христо Димитров Виж публикацията
    Здравейте,колеги!
    при мен в Ловешко(с.Дебнево) почти нищо не качват в магазините,а акацията е цъфнала преди повече от седмица.Семействата са силни,паша има,но за момента няма резултат.В плодниковите пити има мед и то не малко.Според вас каква може да е причината да не качват в магазините?Говорих с колега от Свищовско и той сподели същата история.
    Може да е цъфнала, но нектароотделянето е кратко. Не се кахъри и в Търновско е така. Ще наваксаме от липата ,слънчогледа и последния букет.
    Чух и забравих. Видях и запомних. Преживях и разбрах. Конфуций

  10. #100
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    867
    При мен, акацията цъфти обилно, пчелите летят активно. По акацията не забелязвам пчели, а приносът на мед е по-слаб, от очаквания за такава паша. Случва се, макар и рядко, като се застоя на 3-4 метра зад кошерите за по-продължително, някоя пчела да ме нападне.

 

 
Страница 10 от 16 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •