Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 21 до 30 от общо 67
  1. #21
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    ...Не отговорихте за шнека дали слагате разпечатки директно от разпечатващата или леко отцедени?....
    Слагам в шнека всичко - както кашата от разпечатващата машина, така и скъсаните от центрофугата пити. Понякога това което се слага в шнека е с по-много мед, а друг път - с по-много восък. В шнека се слагат и повредените пити, които са криви или разкъсани при транспорта. Въобще в него се слага всичко, което не е подходящо за центрофуга.

    От шнека излиза мед, който е с много високо съдържание на микрочастици восък. Такъв нед е неподходящ за слагане в буркани, защото никога не се избистря. Освен това се взахарява за 1-2 дена, така че трябва да се побърза да се налее в тенекии. Попитах изкупвачите дали ги бърка такъв мед и те казаха, че няма проблеми, защото при тях всичко минава през филтър с високо налягане.

  2. #22
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Питам защото подозирам че колкото по отцеден е материала който влиза в шнека то толкова по близо до началото на шнека ще започне да излиза восъчна каша през външния цилиндър. Подозирам че шнековете преси се изчисляват да поемат восък с голямо количество мед. Точно такава е сместа точно под разпечатващата машина. когато има повече восък от колкото са изчислени толкова по към началото на шнека ще излиза восъчна каша.

  3. #23
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Вижте на каква преса попаднах https://www.youtube.com/watch?v=PNvLXzMKCdw

  4. #24
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Вижте на каква преса попаднах https://www.youtube.com/watch?v=PNvLXzMKCdw
    Пресата е много хитра, но едва ли ще работи добре с разпечатките. Восъка не е джибри и меда не е шира. Вероятността отворчетата на филтърния чувал с материала при такъв статичен натиск бързо да се запушат и значително по-гъстия от ширата мед да спре да изтича според мен е голям. Но идеята за филтърния чувал е страхотна и може да се приложи при ползване на центрофугата. Особено ако е направен от тефлонов материал и восъка не полепва по него. Трябва само правилно да се подбере големината на отворите на мрежата.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  5. #25
    VIP Автор
    Регистриран
    06.01.2011
    Мнения
    1,125
    Пчеларски район
    с. Воднянци, обл. Видин
    Колега във фейсбук ми беше писал че успешно си изтисква разпечатките с обикновена преса за грозде, почти се бях навил да си купя една (има ги за по 60-70 лв) но се отказах - мисля да опитам да си направя една подобна на тази която Светльо Гендов рекламираше в неговата тема.

  6. #26
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз много съм мислил и експериментирал по този проблем (отделянето на меда от восъка) и стигнах до извода, че най-подходящо средство са МАТУРАТОРИТЕ. В момента точно така практикувам, и трябва да ви кажа, че почти няма проблеми. Процедирам така - всичкия мед, излязъл от центрофугата или от шнековата преса, го изсипвам в матуратори, без да използвам никакви цедки. Става бързо и лесно. Покрай едната стена на помещението имам наредени 6-7 матуратова с общ обем около 2 тона, и в тях през деня изсипвам абсолютно всичко. През нощта те се утаяват, и на следващата сутрин восъчните частици са изплували на повърхноста, а на дъното се е утаил перфектен избистрен мед, който директно се налива в тенекии или буркани.

    Медновосъчната каша, която я изгребвам от повърхноста на матураторите, още веднъж я прекарвам през шнековата преса и така отделям 90% от восъка, а остатъка още веднъж преминава през матуратор за повторно утаяване. Това ми е цялата технология и в нея НИКЪДЕ НЕ ИЗПОЛЗВАМ СИТА. Такава една технология е оптимизирана да използва МИНИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ЧОВЕШКИ ТРУД. Да, има много чакане, но то се извършва през нощта, когато няма работници.

    Иначе за прехвърляне на мед насам-натам използвам ПОМПА ЗА МЕД. Същата помпа използвам и за прехвърляне на сироп - инвертиран или не. Тази помпа има много голям дебит и на практика без нея ще се губи много време в една или друга операция.

  7. #27
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Според мене всякакви технологии, които използват сита за отделяне на меда от восъка, са СИЛНО НЕЕФЕКТИВНИ поради факта, че частиците восък са меки и много лесно задръстват всички видове сита или филтри. Няма значение дали ситата са дребни или едри - задръстват се често и миенето им отнема повече време, отколкото после те биха работили на едно или друго място в технологичния процес. Задръства се и мивката или отходния канал. Въобще има ли сита - има и проблеми.

    Решението е да се използва технология без сита, и като най-переспективна според мене това е ТЕХНОЛОГИЯТА НА УТАЯВАНЕТО. Тя работи при всякакви размери на частиците на восъка - от микроразмери, до едри парчета от скъсани в центрофугата пити.

    Другата част от технологията е прекарване на утайките през ШНЕКОВА ПРЕСА. Комбинацията от МАТУРАТОРИ и ШНЕКОВА ПРЕСА и прехвърлянето на утайките от едното в другото и обратно на практика разрешава всички проблеми с разделянето на меда от восъка. Единственото, което трябва да се вземе предвид е факта, че меда от шнековата преса се слага в отделен матуратор, защото този мед не иска да се избистри и не е подходящ за наливане в буркани, но изкупвачите го изкупуват без проблеми и без да намалават цената.

  8. #28
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Докато се ровех из интернет попаднах на един много авангарден метод за разделяне на меда от восъка посредством ЦЕНТРОБЕЖНА МАШИНА. Използват се центобежните сили, които изхвърлят меда към един гладък цилиндър, а във вътрешноста остава по-лекия восък, който се изважда от машината посредством назъбена спирала. Машината е с непрекъснато действие и може да обработва до 1 тон мед на час. Пуска се сутринта и не се спира цял ден. На изхода излиза почти перфектен мед и почти сух восък. Няма нужда от други обработки - меда директно може да се налива в тенекиите, а восъка директно може да се топи за оформяне на калъпи.

    Принципа на действие на машината не ми е много ясен, но явно работи, и то много добре. Машината е малка и почти не заема място. Доколкото видях в единия клип, направо може да се монтира във фургон, с който да се ходи по пчелините.

    Вижте сами: http://www.humma.co.nz/






  9. #29
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    И аз точно към тази комбинация от матуратори и шенекова преса съм се насочил за да спестя много време и труд.

  10. #30
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ето го процеса, който го предлагат новозеланците, ако се ползва тяхната машина: http://www.humma.co.nz/Humma%20process.pdf

    Накратко:
    1. В началото на линията има РАЗПЕЧАТВАЩА МАШИНА. В нейния казан попадат разпечатките, заедно с меда.
    2. Разпечатаните рамки се центрофужат и меда от центрофугата СЕ ВРЪЩА в казана на разпечатващата машина, където се смесва с разпечатките.
    3. Посредством помпа за мед се прекарва през НАГРЕВАТЕЛ или ТОПЛООБМЕННИК, където се темперира до 28-34 градуса.
    4. Прекарва се през центробежната машина, която разделя меда от восъка.
    5. На изхода се налива в някакъв съд или направо в тенекии - кой както реши да си го направи.

    Схемата е максимално опростена и не изисква намесата на човек в процеса на разделяне на мед от восък. Производителноста може да бъде всякаква - центробежната машина поема както малки дебити на мед, така и големи. Ако цената на тази машина е поносима, с кеф бих си я купил, защото още от сега е ясно, че ще ми донесе ГОЛЕМИ ИКОНОМИИ НА ТРУД.

    Ха-ха ..... може дори няколко пчелари да се договорят да си купят една единствена машина и да монтират цялото оборудване във фургон, а после през целия август фургона да обикаля по пчелините и да обработва по няколко тона на ден. Тясното място на линията няма да е центробежната машина, а разпечатващата машина и центрофугата, но доколкото четох параметрите, една центробежна машина ще може да се справя с 2 или дори с 3 комплекта разпечатващи машини и центрофуги на нейния вход.

 

 
Страница 3 от 7 ПърваПърва 12345 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •