Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 11 до 20 от общо 67
  1. #11
    Автор
    Регистриран
    17.11.2010
    Мнения
    110
    Г-н Матеев,Вие какъв шнек имате?Моля споделете как работи.(+ и -)
    Благодаря Ви!

  2. #12
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Специално за машинита на Lyson мога да дам информация, защото имам две такива с различна производителност:

    Решетката на тези машини не е от хромникел, а от алуминий. Не е направена плътно по шнека, а има някакъв малък луфт. Крайния ефект е че през дупчиците капе каша от смлян восък и мед. А на изхода за да излиза плътен хубав восък, скороста на машината трябва да се намали много и от там производителноста на машината става 5 пъти по-малка от написаното в документацията. Намалената скорост води до голямо допълнително загубено време, за заплащане на което досега сигурно съм дал два пъти повече пари, отколкото струват машините.

    В процеса на работа през началните дупки наистина капе мед, но от по-следващите дупки започва да излиза една каша от мед и восък, която непрекъснато трябва да се обира на ръка, за да не пада долу в меда. От тука и загубеното човешко време - един човек непрекъснато стои до една БАВНО РАБОТЕЩА МАШИНА и не прави нищо друго, освен да я дебне и почиства. А машината работи бавно, защото на бързи обороти не успява да пресова достатъчно добре восъка и на изхода излиза същата тази каша от восък и мед.

    Други проблеми:
    1. На входа на машината началния шнек не иска да загребва восъчно-медената каша и на всеки 10-20 секунди трябва човек да я натиска с ръце или с някакъв инструмент. Предполагам проблемът е защото профила на загребващия винт е неправилен и вместо да загребва, той избутва сместа.
    2. Трудно разглобяване на входната част. Ако човек изтърве в машината едно болтче или една отверка, няма как да я извади без да направи 2-3 часово разглобяване и обратно сглобяване. А опасноста от изтървани твърди предмети е огромна, защото ако не ги видиш, ще преминат през шнека и ще надерат меката алуминиева решетка, което на практика ще унищожи машината.

    Не знам как работи машината на Paradise Honey, защото не съм я виждал, но от тази на Lyson съм разочарован. Да - наистина работи, но нервите и главоболията са огромни и загубения човешки труд около нея е голям. Както вече казах - машината изисква едно работно място и в рамките на всеки един сезон давам за заплата толкова пари, колкото струва самата машина.

  3. #13
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Същата е ситуацията и със разпечатващите машини на Lyson. Сърцето на всяка една разпечатваща машина са НЕЙНИТЕ НОЖОВЕ и точно при Lyson те са скапани - както електрическите, така и парните. Ефекта е, че вместо да режат восъка, те го мачкат и късат. На практика ми повреждат всяка 3-та или 4-та пита, а тези, които не са повредени, са лошо разпечатани. И за да компенсирам недостатъците на машината, вместо едно работно място на входа на машината съм отворил 3 работни места - едно на входа и 2 на изхода. Двама допълнителни човека стоят на изхода и преглеждат всяка една разпечатана пита, като на ръка доразпечатват. Като труд пак се получава, че всеки един сезон за труд давам толкова пари, колкото струва самата машина.

    Отделно от това не се знае колко пари са похарчени досега за ремонти на машините, за доусъвършенствувания и за настройки на механичните компоненти, които настройки също губят много време поради НЕКАДЪРНА КОНСТРУКЦИЯ.

    Няма как да ви обясня поотделно всички възникнали проблеми, защото те са много и са от всякакво естество. Все едно да започна да ви обяснявам защо Москвича е скапана кола, въпреки че компонентите му са копирани от западни модели леки коли. Спред мене основният проблем както на руското автомобилостроене, така и на всички машини в нашия сектор, е НЕКАДЪРНОТО КОПИРАНЕ. На външен вид нашите машини изглеждат подобни на водещите западни модели, но като изпълнение на всеки един детайл са ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ, която води след себе си до МНОГО ЛОША ФУНКЦИОНАЛНОСТ.

    Като краен резултат икономията на пари при закупуване на оборудване води до ПРЕРАЗХОД НА ТРУД, цената на който труд многократно надхвърля цената на машината.

  4. #14
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Снимката и текста за материала са тук: ЦЪК
    А цената е тук: ЦЪК
    Благодаря. Ха, ха.... наистина май съм започнал да недовиждам. А иначе добре си ми го онагледил. ЦЪК оттук, ЦЪК оттам.

  5. #15
    VIP Автор
    Регистриран
    17.04.2013
    Мнения
    3,589
    Пчеларски район
    Сусурлево, Шопландия
    Каквато и да е шнековата преса, каквито и да са материалите от които е изработена, както и да е конструирана, накрая на шнека пак ще има каша от мед и восък. Проблема е в самата технология! Винаги притриването на материала през острите ръбове на отворчетата на кожуха ще дава това като краен резултат. Ако оставите по-голям луфт между шнека и кожуха, кашата ще излиза отпред и процеса пак няма да е ефективен. Абсолютно същия е ефекта и при правенето на доматен сок с машинката за месо.
    Според мен трябва да се ползва метода на центрофугирането при предварително подгрята до 40°С смес. Никакъв проблем не е да се смени кошницата от центрофугата, която всеки пчелар има със специално изработен за целта съд. Могат да се ползват и по-високи обороти, тъй като няма опасност от късане на пити.
    Когато мирогледа на един човек се свие толкова, че се превърне в точка, той казва:
    "Това е моята гледна точка"

  6. #16
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Да ама на клиповете се вижда друго. Излизат добре пресовани восъчни "пелети" в твърдо състояние.
    Въпроси към Матеев:
    В шнека поставяте разпечатки директно от разпечатващата машина или вече изцедени?
    Къде според вашия екип е проблема на ножовете? Във формите на острието, във заточването, във подгряването, във скоростта на вибрация, във скоростта на подаване на рамката, в ъгъла на атака на ножа към питата, в дълбочината на проникване или .......?

  7. #17
    VIP Автор
    Регистриран
    06.03.2014
    Мнения
    2,255
    Пчеларски район
    Приморско
    И аз имам разпечатваща/тя е със старите ножове в вид на >/и центрофуга от Lyson,закупени са преди 5 год.Ножовите наистина замазват донякаде и проблема идва после при изцеждането на меда в ситата,много бързо ги задръства.Ако питите са наравно изградени с дървената рамката няма проблем при разпечатването.Късането се получава при ново изградени рамки.Да спомена,че аз работя с магазинни рамки ДБ,въртял съм и плодникови,но рамките са стари и издържат.

  8. #18
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Да ама на клиповете се вижда друго. Излизат добре пресовани восъчни "пелети" в твърдо състояние.
    Въпроси към Матеев:
    В шнека поставяте разпечатки директно от разпечатващата машина или вече изцедени?
    Къде според вашия екип е проблема на ножовете? Във формите на острието, във заточването, във подгряването, във скоростта на вибрация, във скоростта на подаване на рамката, в ъгъла на атака на ножа към питата, в дълбочината на проникване или .......?
    Ако знаех къде е точно проблема, щях да го разреша. Аз наблюдавам крайния резултат, и не съм доволен от него. В клиповете на Paradise Honey един единствен човек работи на машината и за една работна смяна вади 3 тона мед. При мене работят 4 или 5 човека и вадят по-малко от тон. Наблюдавал съм с часове всяка една операция и грубо мога да кажа следните проблеми:
    1. Много видове рамки - и друг път съм обяснявал какъв хаос се създава от това и каква загуба на време е да се овладее този хаос.
    2. Лоша (недомислена) конструкция на разпечатващите машини. В резулта на това автоматичното подаване не работи - трябва рамките да се подават ръчно една по една и ето ти един човек, който само с това се занимава и с нищо друго.
    3. Лошата конструкция на подаващия механизъм предизвиква периодично заклинване на рамки. Машината трябва да се спира аварийно, да се пуска на заден ход, рамката да се вади и т.н. Като цяло производителноста пада наполовина.
    4. Ножовете вместо да режат - мажат и късат. Първоначално машините дойдоха с електрически ножове. Те режеха по-добре, но температурата им се регулираше лошо. При рязане изстиваха много бързо и започваха да мажат, а при спиране прегряваха много бързо и меда изгаряше, та чак карамелизираше и се образуваше черен нагар, който замърсяваше меда. Реших да сменя ножовете с парни, но конструкцията им беше лошо измислена. Държачите на ножовете излизаха от предния ръб, където са и зъбите. Част от питата се реже, а друга част - маже и къса. С температурата на ножа си реших проблема посредством собствена система на нагряване и терморегулиране, но с режещата част проблемите си останаха.
    5. Както колегата по-горе каза, новоизградените пити са с по-тънки стени на килийките и много лесно се разкъсват и затлачват. Поврежда се всяка 3-та или 4-та пита. За да реша този проблем направих специално помещение, в което корпусите с мед първо се темперират до строго определена температура и след това се подават на машините. Пробвах със нагряване до 30 градуса (така каза Валери от Paradise Honey), но нещата се влошиха. Пробвах обратното - охлаждане до 20 градуса, но нещата не се подобриха кой знае колко. Като цяло досега съм вложил в подобрения повече пари, отколкото струват машините, и все още боксувам в точка нула.
    6. Лошоразпечатаните пити изискват още 2-ма човека, които на ръка дооправят питите от разпечатващата машина. Стигал съм до там да си мисля да се откажа от нея и да премина на изцяло ръчно разпечатване. Така поне нямаше да си късам питите.
    7. Следващия проблем е центрофугата - в нея периодично се разкъсват пити, а това води до редица други проблеми с филтриране/утаяване на меда.
    8. Следват проблемите с шнековата преса, проблемите с матураторите, проблемите с филтирането, проблемите с восъкотопилките и т.н.

    Като цяло няма нито една машина, която да работи така, че да ти стане кеф че си си я купил. Всичките са проблемни, всичките са недомислени, на всичките по един или друг повод се е налагало да се прави някаква корекция или модификация, щото някакси да заработят и да изпълняват функцията, заради която са закупени.

  9. #19
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Реших да сменя ножовете с парни, но конструкцията им беше лошо измислена. Държачите на ножовете излизаха от предния ръб, където са и зъбите. Част от питата се реже, а друга част - маже и къса..
    Може ли малко пояснение точно по този въпрос. Държачите до колкото си спомням са едни извити пластини. Самите извивки наистина стърчат малко над острието тоест влизат малко по дълбоко в питата. Това е така за да могат да отворят ножовете при дървената част и да защитят острието от дървото. Тези пластини ли мажат и късат питите?
    Не отговорихте за шнека дали слагате разпечатки директно от разпечатващата или леко отцедени?

    Ако имате толкова проблеми и толкова ниска производителност определено без машините процеса ще е по бърз. Двама човека с 36 рамкова центрофуга и разпечатване на ръка предимно с вилици оправяме тон на ден. Искам да оптимизирам процеса до сваляне на тон от кошерите (40-45корпуса ) до обяд и след обяд изваждането на меда. Заради това започнах да гледам към машините защото алтернативата е двама допълнителни човека.

  10. #20
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Може ли малко пояснение точно по този въпрос. Държачите до колкото си спомням са едни извити пластини. Самите извивки наистина стърчат малко над острието тоест влизат малко по дълбоко в питата. Това е така за да могат да отворят ножовете при дървената част и да защитят острието от дървото. Тези пластини ли мажат и късат питите?....
    Точно така - тези пластини са проблема. Хубаво е ножовете да се отварят точно до ширината на питата, но техническото решение трябва да е друго.

 

 
Страница 2 от 7 ПърваПърва 1234 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •