Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345
Резултати от 41 до 50 от общо 50
  1. #41
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Прелките са с посока Изток.Добричлии знаят за какъв ветрилник говоря.А ако се случи зима без сняг?

  2. #42
    Цитат Първоначално публикувано от Жоро$73
    А относно двата отвора? Да пробвам с долен и горен отворени,или само долен отворен на 2.5 см. .
    Колега, входовете ги остави както са си на изток и да са отворени 3-4 см. Така по-лесно ще се пазят от оси или пчели крадци. Но за целта задължително трябва да оставиш вентилационните отвори (отдолу на дъното) отворени. Ако нямаш такива, 2.5 см са крайно недостатъчни.

  3. #43
    Цитат Първоначално публикувано от Жоро$73
    Прелките са с посока Изток.Добричлии знаят за какъв ветрилник говоря.А ако се случи зима без сняг?
    И това не трябва да те притеснява , принципно моите са в двора на къщата , единственото нещо което правя е да завъжа към оградата , зад кошерите листове със стериопор - това от своя страна носи друг риск , ако има сняг и си сложил стериопор имай в предвид , че стериопора при мен спира въздушното течение - вятъра и снегът трупа точно пред кошерите, но мен хич не ме бърка - нито пък пчелите.
    Така си стоят вече пет години , със сняг без сняг няма никакво значение.Изкарват си добре до пролетта.

  4. #44
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Благодаря за отговорите.Ще ги зазимя с отворени долни и горни отвори и ще ги завъртя леко на югоизток.Разгледах как са разположени кошерите на другите пчелини.Споделих и размених мнение със старите пчелари от селото.Те си познават по добре ройона.Бяха на мнение,че там зимата идва от североизток и че,за мен ще е по добре леко да ги завъртя на 90 градуса.

  5. #45
    Потребител
    Регистриран
    05.09.2011
    Мнения
    67
    Фу.Ми те кошерите станаха вече 22. Ма те мазетата на панелките едва мога се обърна. Да взема да ги закарам в някой склад ли?

  6. #46
    Наблюдател
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    3

    Място на пчелин и пчели

    Здравейте!
    Искам да попитам няколко въпроса относно местото за пчелин и колко пчели трябва да има в един кошер , т.е ако е празен колко трябва да закупя за да функционира нормално?
    Мисля да закупя кошери тип "Дадан Блат" /незнам колко рамки ще видим/.
    Тука продават пчели , но не ми е ясно какво значи Отводка и три рамки и Гол рой.
    http://www.mmmbg.eu/otvodki.php

    Мисля да сложа няколко кошера в двора на къщата.Дворът е голям,има овощни дървета - ябълка,праскова,слива,вишн ,къпини,круша/.

    * Проблемът е ,че до нас един приятел има и той в двора си 4-5 кошера. Имаше много ,но му умряха.Разстоянието между мен и него е не повече от 40-50метра.Мисля ,че няма проблем,но нека кажат по опитни хора.*

    Не съм наясно много с нещата, но искам 2-3 кошера не повече. Дали с пчели или празни - незнам. Незнам и как да намеря и донеса пчели ако разбира се кошерите са празни.
    ЩЕ съм благодарен на всеки , който сподели мнение.Благодаря предварително

  7. #47
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    За ДБ 3-4 пити, за ЛР 4-5 пити това се купува и до зимата ще имаш семейство способно да презимува.
    Отводка - три пити покрити с пчели.
    Гол рой - само пчелите.
    Нямаш проблеми да ги сложиш в двора, няма да си пречат и с комшийските има паша за всички
    Само да няма някаква болест при него,защото при разграбване на умрял кошер се заразява и твоя.
    Съвет от мен, купи си нови кошери, аз взех стари и сега стоят затворени в една сая, а новите като гледам как работят пчелите ми пълнят душата.
    Има си преносни съндъчета и с тях се пренасят пчели и ги слагаш в кошера.
    И аз съм начинаещ и се уча още.
    Успех!

  8. #48
    Наблюдател
    Регистриран
    27.05.2013
    Мнения
    3
    А то какво значение има ,че се продават питите с пчелите? Искаш да кажеш ,че пчелите са залепени за питите и ги обработват? Не става ли само пчелите апак да сложа други пити в кошера и да обработват тях и кое първо се пуска пчелите или питите -питите в магазина . Пречи ли нещо ако си седят питите постоянно и ако някоя е готова да я взема и на нейно място да поставя празна пита? благодаря

  9. #49
    VIP Автор
    Регистриран
    25.02.2013
    Мнения
    3,662
    Пчеларски район
    Монтана
    В отводката има пити, на тях малко мед и малко пило а другия вариант е само пчели и майка.
    Няма да е лошо да прочетеш някой книга, в youtube има доста клипове, има също и филми в този сайт има линкове към тях.
    Аз цяла зима четох и гледах и имам чувство, че нищо не знам, но с практиката се уча пчелите си искат гледане!

  10. #50
    Наблюдател
    Регистриран
    21.02.2011
    Мнения
    48
    Най добре тази година говори с комшията да му помагаш за да научиш нещо,пък другата година си вземи пчели.

 

 
Страница 5 от 5 ПърваПърва ... 345

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •