Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 180 от 186 ПърваПърва ... 80130170178179180181182 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,791 до 1,800 от общо 1859
  1. #1791
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    За жизнеността на яйцата на акара Varroa Jacibsoni

    (списание «Пчеловодство» №8 , 1983г.)

    Развитието на акара вароа в запечатаните килийки на пчелните пити е важна причина за слабата му уязвимост. Този скрит период от живота на възбудителя на вароатозата е привлякъл вниманието на изследователите, обаче в немногобройните публикации, посветени на изучаване на неговото развитие (Авдеева, 1978, 1979, 1981; Муравска, 1980, 1981, 1982), липсват данни за съвместното влияние на температурата и влажността върху акара. В същото време тези изследвания са несъмнено от голям теоретичен и практически интерес.

    В експериментални условия ние изучавахме жизнеспособността на акара в килийките с пило при съвместното въздействие на различни температури и влажности на въздуха. За целта готови за снсяне на яйца женски на акара поставяхме в килийки с търтиево пило (възраст на пилото 2-3 денонощия от деня на запечатването на килийките) и разполагахме в термостати при постоянни температури (30, 32, 34, 36, 38, и 40°С) и различни влажности на въздуха (20, 30, 45, 60, 80, 90, и 100%). Присътствието на личинки или какавиди в запечатаната килийка би влияло в определена степен на относителната влажност на въздуха вътре в нея. Обаче, през порестата капачка на търтиевата килийка, съдържаща само около 10% восък, се осъществява добър газообмен, а самата капачка беше частично разрушена от нас при въвеждането на самките в килийката. По тази причина не вземахме под внимание възможните отклонения на влажността на въздуха от зададената при експеримента. При всеки вариант на опита определяхме броя на яйцата, които за определено време не се превръщаха в протонимфи. Температурите около 32° и 38°С очевидно се явяват долната и горна граници за развитието на яйцата на акара. (фиг. Термохигрограма на жизнеността на яйцата на акара вароа)



    относителна влажност в %

    Оптималната за развитието на яйцата на този вид се оказа температура от 35°С и относителна влажност 60-80%. При тези условия смъртността на яйцата не превишаваше 0-10%. Максималната смъртност на яйцата при температура 34°С се наблюдава на границите на крайните стойности на относителната влажност, т.е. при 20 и 100%. При тези условия смъртността беше съответно 50 и 72%.



    По такъв начин, ниска смъртност на яйцата на акара се наблюдава в много тесни граници на температурата и влажността. Проведените при лабораторни условия опити показват, че температурните и влажностни оптимуми за развитието на яйцата на акара вароа и пчелното пило съвпадат в значителна степен, което показва още веднаж високата степен на адаптация на паразита към хазяина. В същото време малко отклонение на температурата и влажността от оптималните води до значително увеличаване на смъртността на яйцата на паразита.

    И.А. Акимов, И.В. Пилецкая,

    институт по зоология Шмалгаузен АН на УССР г. Киев.

  2. #1792
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Идеалният кошер

    http://www.sama.ru/~yerko/yerko_bg/articl_05.htm

  3. #1793
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Те нека са се наплющяли с рапица, а после им създавай условия за щастлив живот. Относно акара предпочитам всички комплексни методи за борба, щадящи семейството. Например СР, МК ОК, билки.
    В живота няма по- голям смисъл, от това- да се бориш всеки ден. Арсен.

  4. #1794
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Според мен трябва 10 японки около 5 г. изследвания и то в различни условия за да си вадим заключения имам два пчелина с по 20 кошера на 25км. отстояние един от друг коренно различно вървят.

  5. #1795
    Автор
    Регистриран
    12.06.2012
    Мнения
    112
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Според мен трябва 10 японки около 5 г. изследвания и то в различни условия за да си вадим заключения имам два пчелина с по 20 кошера на 25км. отстояние един от друг коренно различно вървят.
    И при мен е така,но и пашата е различна!

  6. #1796
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от kli6o Виж публикацията
    И при мен е така,но и пашата е различна!

    Точно пашата е различна всеки от нас знае какво значение има микрорайона както каза Тянката сложи го в рапица па му чети теории.

  7. #1797
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Точно пашата е различна всеки от нас знае какво значение има микрорайона както каза Тянката сложи го в рапица па му чети теории.
    Всеки си преценя според пашата аз рапица нямам, няма и да имам. Пашата е едно, борбата с акара друго. Когато реших да почна с ЯК, стари пчелари ми казваха, че нямало да седи там пчелата, че нямало да строи, че нямало да презимува, че грам мед нямало да даде и все такива митове и легенди, на който аз разбира се не повярвах и се оказах прав. технологията се подобрява и ще се подобрява с всяка година работя по въпроса, реших доста проблеми останаха други разбира се, но и за тях имам рецепта.
    Всеки има концепция за пчеларстване аз имам своя вие имате Ваша. Годината е ненормално ройлива заради атмосферните условия.

  8. #1798
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Всеки си преценя според пашата аз рапица нямам, няма и да имам. Пашата е едно, борбата с акара друго. Когато реших да почна с ЯК, стари пчелари ми казваха, че нямало да седи там пчелата, че нямало да строи, че нямало да презимува, че грам мед нямало да даде и все такива митове и легенди, на който аз разбира се не повярвах и се оказах прав. технологията се подобрява и ще се подобрява с всяка година работя по въпроса, реших доста проблеми останаха други разбира се, но и за тях имам рецепта.
    Всеки има концепция за пчеларстване аз имам своя вие имате Ваша. Годината е ненормално ройлива заради атмосферните условия.
    Ей Ангеле нали разбираш че умуваме по въпроса оглеждаме го от всички аспекти и правим градивна критика с цел изясняване на хипотезата покрай това нещо се изписа много полезни и много неполезни неща.
    Все пак ти защитаваш нещо авангардно нали не очакваш така изведнъж да го приеме ме на доверие.

  9. #1799
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Георги 1974 Виж публикацията
    Ей Ангеле нали разбираш че умуваме по въпроса оглеждаме го от всички аспекти и правим градивна критика с цел изясняване на хипотезата покрай това нещо се изписа много полезни и много неполезни неща.
    Все пак ти защитаваш нещо авангардно нали не очакваш така изведнъж да го приеме ме на доверие.
    Не очаквам да го приемете дори напротив мисля, че никога няма да го приемете, може и да греша Жорка. Аз съм го приел и работя съобразно това не тъпча кошерите си с химии, така ще е и занапред.

  10. #1800
    VIP Автор
    Регистриран
    01.04.2014
    Мнения
    2,740
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Просто е като кройка за цвички!!! Намираш някаква тръбичка с вътрешен диаметър 5мм и дължина колкото ти трябва. Вкарваш датчика през тръбичката, така, че да стърчи около 10мм от другия и край и залепваш със силикон или друго лепило. Пробиваш дупка с диаметър 7мм и през нея вкарваш тръбичката с датчика. Укрепваш пак със силикон и си готов.
    Корпусите на ЯК имат диагонални летви, за да се държат питите. Сложете вместо тях напречни метал-пластмасови тръбички накръст, отворени отвън, и в тези тръбички може да се пъхнат осезателите на термометрите, при това в който корпус искате. Естествено, краищата им трябва да се затапват за избягване на топлообмен с външната среда. При достатъчен брой осезатели на компютъра може да изрисувате вътрешната структура на кошера. Ако е сложен на везна - честито, имате всичката информация за развитието му. Подобно на това го правим в силозите за зърно посредством окачени термовъжета с датчици през определено разстояние. Картината на екрана, освен температурата, с подходящ софтуер дава дори докъде е пълен силоза и каква е формата на конуса вътре. Ако някой напише софтуер за звуковия фон в кошера, ще се знае и какво се случва във всеки един момент. Това бих направил аз, за да получа научно обосновани данни, които да се комбинират с данните за опаразитеността с акар. Само че аз нямам времевия ресурс да се занимавам с научна работа.
    На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор
    "Погледнато формално, всичко е нормално, погледнато нормално, всичко е формално" - Радой Ралин

 

 
Страница 180 от 186 ПърваПърва ... 80130170178179180181182 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 5 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 5 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •