Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 177 от 186 ПърваПърва ... 77127167175176177178179 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,761 до 1,770 от общо 1859
  1. #1761
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Роячето/отводката на Ангел Шопов(василевса) е заселено миналата година лятото, устискало е зимата ие извадил досега 2 буркана мед(след главната паша ще каже колко общо) и какво следва от тук нататък, само той може да каже.
    Предлагам да направим аналогични експерименти и да споделим след година, какви са резултатите , вярвам че всеки може да рискува една две отводки за тръпката. Миналата година имах подобно семейство уточнявам роево с далаци и пити , но третирано... разви се много добре, но тази година единствено то се опита да рои... изводите ги оставям на вас.Мисля че щом няма човешка намеса в 90 процента семействата роят просто така им е заложено.Инстинкт за оцеляване. С разборния кошер това донякъде се е променило, не казвам че и с ЯК не може да се правят някакви гимнастики , като правене на отводки и т.н но е по-трудно и пак стигаме до разборност т.е като му се сложат рамки. Или с две думи оставено ли е на самотек всичко е до какво ще реши природата.
    п.п. пак повтарям нямам нищо против ЯК и мераклиите просто е немислимо нещата да се пишат наизуст.

  2. #1762
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Цитат Първоначално публикувано от tsc1 Виж публикацията
    Има интересни статии за термичната обработка на пчелите за унищожаване на акарите.
    Има много ама наистина много статии за топлиният метод за борба с Вароа мисля че руснаците доста го практикуват но там е различно от хипотезата тук там обработват само пчелите ако не ме лъже паметта над 42 градуса ама не съм срещал статии за понижение на температурата интересно ми е вароа при колко градуса умира

  3. #1763
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Имам познат пчелар за съжаление сега е в чужбина доста интелигентен и умен човек но практиката не му бе много голяма но човека не гонеше пари гледаше 5-6 кошера многокорпусни. В един момент реши да се бори с Вароа само с билки без химия дори без оксалова и мравчена киселина.Резултата бе межди 2г. и 3г. декември 2015г. от 6 кошера 5 бяха с синдром на празния кошер човека се побърка свърза се с д-р А. Грънчаров и накрая прати проби мисля че при доц. Гургулова в центр.институт отговора бе много ама много силно опаразитяване с Вароа човека не прави изсл. за вируси реши че е излишно.
    Те това е не казвам че е погрешно или правилно постъпил но известно време пчелите могат да издържат Вароа четох преди време интересна статия за оставени 100семейства на остров на самотек но не мога да я намеря в нета.

  4. #1764
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Е хубаво ама как ще ти повярват тия мераклии за не третиране. Ще те обвинят в най/лошото, че ги нападаш и т.н.

    Ако пък излезе , че теорията им е вярна ще стане хит за биологичните пчелари...

  5. #1765
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Направо съм решил и аз да заселя два японски кошера (толкова имам) и да направя малко по-сериозни измервания на температури, акари и всичко останало. Дори ще щракам снимки с инфрачервена камера, която едновременно мери температурата в 30 000 точки.

    Имам само един единствен проблем - имате ли някаква идея как да го направя това заселване да стане по-бързо, щото още тази година да имам шанса да станат силни семейства, и да поизмеря това-онова. Иначе ще трябва да чакаме чак до май месец следващата година.

  6. #1766
    VIP Автор
    Регистриран
    27.03.2015
    Мнения
    3,562
    Пчеларски район
    Криводол и Враца
    Мисля че борбата с Вароа трябва да се води на няколко фронта скоро един пчелар от чужбина ми каза че в пчелина в който работи строителните рамки са с някъкви крачета взима едно малко акумулаторче маха пчелите и дава накъсо да измрът кърлежите и връща питата.

  7. #1767
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Направо съм решил и аз да заселя два японски кошера (толкова имам) и да направя малко по-сериозни измервания на температури, акари и всичко останало. Дори ще щракам снимки с инфрачервена камера, която едновременно мери температурата в 30 000 точки.

    Имам само един единствен проблем - имате ли някаква идея как да го направя това заселване да стане по-бързо, щото още тази година да имам шанса да станат силни семейства, и да поизмеря това-онова. Иначе ще трябва да чакаме чак до май месец следващата година.
    За да стане по бързо и сигурно из/тръскаи две отводки в едно ЯК с много млади пчели и яко хранене да градят.Най -лесно е с голям рой , но те попреминаха...
    това на прима/виста , мераклиите са по запознати да споделят.

  8. #1768
    Забранен
    Регистриран
    12.09.2014
    Мнения
    355
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Иначе ще трябва да чакаме чак до май месец следващата година.
    Хрумва ми налитане на 1-2 кошера със стара майка, малко восък и много сироп.

  9. #1769
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    281
    Летящите пчели градят само по изключение, по скоро слагане на ЯК на мястото където съществува семейството, изтръсква се като пакет(гол рой) с пчели с оплодена майка и допълнително подсилване(изтръскване) на млади пчели от друг кошер.

  10. #1770
    VIP Автор
    Регистриран
    06.04.2011
    Мнения
    3,123
    Цитат Първоначално публикувано от toko652003 Виж публикацията
    Роячето/отводката на Ангел Шопов(василевса) е заселено миналата година лятото, устискало е зимата ие извадил досега 2 буркана мед(след главната паша ще каже колко общо) и какво следва от тук нататък, само той може да каже.
    Предлагам да направим аналогични експерименти и да споделим след година, какви са резултатите , вярвам че всеки може да рискува една две отводки за тръпката. Миналата година имах подобно семейство уточнявам роево с далаци и пити , но третирано... разви се много добре, но тази година единствено то се опита да рои... изводите ги оставям на вас.Мисля че щом няма човешка намеса в 90 процента семействата роят просто така им е заложено.Инстинкт за оцеляване. С разборния кошер това донякъде се е променило, не казвам че и с ЯК не може да се правят някакви гимнастики , като правене на отводки и т.н но е по-трудно и пак стигаме до разборност т.е като му се сложат рамки. Или с две думи оставено ли е на самотек всичко е до какво ще реши природата.
    п.п. пак повтарям нямам нищо против ЯК и мераклиите просто е немислимо нещата да се пишат наизуст.
    Щом казваш ! Колега и ти ли откри топлата вода ?

 

 
Страница 177 от 186 ПърваПърва ... 77127167175176177178179 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •