Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 146 от 186 ПърваПърва ... 4696136144145146147148156 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,451 до 1,460 от общо 1859
  1. #1451
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Абсолютно си прав адаш. Че има доста истини. Но тенденцията на мор по пчелите показва, че съвременното пчеларство трябва да се реформира.
    По-скоро санитарния контрол. В страните където има добър ветеринаро-санитарен контрол, масови морове, в степента в която се среща в други страни, не съществува! А разлика в начина на пчеларстване почти няма.


    Почти всички европейски държави имат някакви проекти за развитие и селекция НА определени качества на медоносната пчела, само на нас всичко ни е наред
    Напротив, по-голяма селекция от тази която се извършва в момента, ЗДРАВЕ МУ КАЖИ. Насищаш територията на страната със всевъзможни болести и просто каквото остане. Между другото, в целите на НРАП, повишаването на добивите или икономическите качества на пчелите не знам дали са били част от сметките някога. Главната цел винаги е била записана като запазване на расовата чистота и възстановяване на естествения ареал.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #1452
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    По-скоро санитарния контрол. В страните където има добър ветеринаро-санитарен контрол, масови морове, в степента в която се среща в други страни, не съществува! А разлика в начина на пчеларстване почти няма.




    Напротив, по-голяма селекция от тази която се извършва в момента, ЗДРАВЕ МУ КАЖИ. Насищаш територията на страната със всевъзможни болести и просто каквото остане. Между другото, в целите на НРАП, повишаването на добивите или икономическите качества на пчелите не знам дали са били част от сметките някога. Главната цел винаги е била записана като запазване на расовата чистота и възстановяване на естествения ареал.
    Колега кои са тия страни?

  3. #1453
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Австралия, Нова Зеландия, Аржентина, Дания, Швеция.....
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  4. #1454
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Не искам да се конфронтирам с хората които отглеждат пчелни майки за продажба.
    Но, продажбата на майки, както сега се случва, не спомага ли за разпространението на болести в България?
    Някои пчелари си поръчват по две-три раси пчелни майки за един пчелин – пример от този сайт, когато Матеев искаше да прави производство на майки. Само гледах и се чешех по главата! Матеев нямам нищо против твоята работа, и не се засягай от моето мнение.
    В България има всякакви условия за отглеждане на пчели. Може би са прави за ареалите, и за съхраняване на расата на пчелите в тях. Аааа, нееее… сигурен съм че са прави!
    Някой от производителите на майки казва ли на купувача къде трябва да засели продаваните майки – примерно до морето, в Балкана, и на каква надморска височина, на студено, на топло, в северна България или във Пирин и т.н.
    Много въпроси има.


  5. #1455
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    Но, продажбата на майки, както сега се случва, не спомага ли за разпространението на болести в България?
    ИМЕННО! Ако на Бай Иван пчелина му е заразен с Ам. гнилец, няма сила в България, която да му попречи да си продава рояците (освен собствената му съвест, доколкото се вслушва в нея)!! При това гнилцовите заболявания са лесно разпознаваеми от ветеринарните власти. Същото, за съжаление, се отнася и за лицензираните.... с тази разлика, че имат една думичка в повече пред "производител".
    Късметът, че досега не е пламнала зараза от ам. гнилец в цяла България, мен ме радва, и показва че все пак има останала някаква капка съвест у съвременните далавераджии. Обаче навика им да купуват и препродават + липсата на ветеринарен контрол, някой ден може да изиграе лоша шега.....

    Отводките са много по-рискови при разпространението на зарази, отколкото пчелопакетите и майките. И ето тук е най-големия провал на пчеларската програма - повечето кандидатстващи пчелари участват с желанието си да увеличат семействата си и да се разрастнат, НО често вместо да се разрастнат - почти се зануляват (пострадват и кошерите които са имали отпреди) и дълго не могат да се възстановят след това.


    Пък относно опазването на една пчела "чиста" в рамките на даден ареал, при условията на неконтролираното оплождане , в днешно време е НАПЪЛНО НЕВЪЗМОЖНО. И те си го знаят, но пък за сметка на това звучи доста добре като оправдание.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  6. #1456
    Забранен
    Регистриран
    30.04.2013
    Мнения
    415
    Секулатора го написа - „Пък относно опазването на една пчела "чиста" в рамките на даден ареал, при условията на неконтролираното оплождане , в днешно време е НАПЪЛНО НЕВЪЗМОЖНО.“
    Тук си абсолютно коректен. Но според мен това е грешка на растежа, която ще ни се върне тъпкано. В вече се връща.


  7. #1457
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Доста се отплеснахме от темата. Това което казвате е вярно. Трябва пчелата да не се експлоатира прекалено за огромни добиви а да се гледат повече семейства с по-нетрудоемки технологии, които съответстват на природния им начин на живот. Болестите и тяхното пагубно влияние според мен за резултат на съвременното експлоатационно пчеларство, което чрез разни похвати се пречи на нормалното развитие на пчелното семейство.

  8. #1458
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от slavi 13 Виж публикацията
    ....
    Тук си абсолютно коректен. Но според мен това е грешка на растежа, която ще ни се върне тъпкано. В вече се връща.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
    За съжаление всяко предимство идва с недостатъци. А от глобализацията вие вече сте видяли повечето от недостатъците и почти нищо от предимствата ( такава е националната политика). Темата е много дълга, затова ще се опитам да я съкратя.
    Ако човечеството се откаже от секса, болести като СПИН, сифилис, гонорея, трипер, птичи грип и т.н. ще се превърнат в нищо повече от спомен, който вече никой не си спомня.


    Човек не може да спре и да върне времето назад, от преди 10 000 години, когато човек е живеел доста по-хармонично с природата и тя е била чиста и неопетнена. Най-доброто, което всеки пчелар може да направи е ДА СЕ АДАПТИРА към новата среда - така както го прави всеки друг фермер.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  9. #1459
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    3,743
    Пчеларски район
    Раковски
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Трябва пчелата да не се експлоатира прекалено за огромни добиви а да се гледат повече семейства с по-нетрудоемки технологии, които съответстват на природния им начин на живот.
    Как да стане това?

  10. #1460
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от Ангел Йосифов Виж публикацията
    Как да стане това?
    Според мен примера е отглеждане на пчели във вертикални безрамкови технологии. така мисля аз.

 

 
Страница 146 от 186 ПърваПърва ... 4696136144145146147148156 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 4 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 4 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •