Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 151 от 186 ПърваПърва ... 51101141149150151152153161 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1,501 до 1,510 от общо 1859
  1. #1501
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Цитат Първоначално публикувано от 212x Виж публикацията
    Логиката е следната. Винаги имаме поне 30% летящи пчели. Обаче не всички летящи пчели излизат да събират прашец или нектар. Има нещо което ги задържа в кошера и това е поддържане на необходима температура. Колкото кошера е с по-голям обем толкова повече пчели са ангажирани в тази и сродни дейности. Още много може да се напише по тази тема, и доста е писано вече назад.
    Стига с тази топлина бе колега. Пчелите нямат проблем с топлината. Колкото по-малко е семейството процента на летящите му пчели пада.
    Винаги може по-добре.

  2. #1502
    Потребител
    Регистриран
    06.11.2015
    Мнения
    55
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Стига с тази топлина бе колега. Пчелите нямат проблем с топлината. Колкото по-малко е семейството процента на летящите му пчели пада.
    Точно с топлината имат проблем. И зима и лято и винаги.

    Това изследване с какви кошери е проведено? За тръвна ще изкарат съвсем различни стойности от лежак. С карника ще изкарат съвсем различни стойности спрямо лигустика.

    Прави ли ви впечатление, че в книгите никога не пише за какви пчели и кошери се отнася написаното? Четем и вярваме на написаното. Пък то не се отнася за пчелите и кошерите в нашия пчелин.

  3. #1503
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Цитат Първоначално публикувано от m_pchelari Виж публикацията
    Стига с тази топлина бе колега. Пчелите нямат проблем с топлината. Колкото по-малко е семейството процента на летящите му пчели пада.
    Това изследване което публикува тук и изводите от него потвърждават тезата на колегата. необходими са определен брой пчели за поддръжката на температурния режим на кошера и други дейности, над този брой съответно пропорционално ще расте и количеството летящи, пчели които може да отдели семейството като относителен дял. При 30000 не може да отдели по-голям процент без да наруши нормалното протичане на дейностите и поддръжката на температурния режим вътре. Предполагам, че изследванията са правени с определен вид кошер имам предвид при еднаква система кошер.

  4. #1504
    VIP Автор
    Регистриран
    14.02.2014
    Мнения
    1,056
    Пчеларски район
    Сливен
    Добро утро.
    Може би не забелязахте една уловка. В общата популация са включени яйцата, ларвите и запечатаното пило, затова процента на летящите пчели е малък. Ако се направи преизчисление само спрямо живите пчели в кошера процентите са други.
    Винаги може по-добре.

  5. #1505
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Също така не става ясно дали семейството е развиващо се (в него преобладават младите пчели) или е в период на упадък (в него преобладават старите пчели).

    Всяка една промяна в скороста на снасяне на яйцата удря в броя на младите пчели след 42 дена и в броя на старите след 63 дена. В резултат на това се наблюдават най-различни съотношения между млади и стари пчели. Пашата или нуждата от вода/нектар/прашец допълнително изкривяват тези съотношения (младите стават летящи или старите стават кошерни).

  6. #1506
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от 212x Виж публикацията
    Това няма как да бъде вярно. Летящите са най-малко 30%.
    По това време на годината всички са летящи!

  7. #1507
    VIP Автор
    Регистриран
    24.10.2014
    Мнения
    3,350
    Пчеларски район
    Страната на чудесата
    Това според мен е най - тъпото изследване. Колко пчели излитат днес и колко утре? Все едно колко пъти аз ще си излезна от къщи днес и колко утре? Според нуждата.

  8. #1508
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от solaris60 Виж публикацията
    Това според мен е най - тъпото изследване. Колко пчели излитат днес и колко утре? Все едно колко пъти аз ще си излезна от къщи днес и колко утре? Според нуждата.
    Летежа на кошера носи много информация, само пчеларя трябва да има необходимият опит и познания за да го анализира.

  9. #1509
    Забранен
    Регистриран
    21.06.2015
    Мнения
    1,068
    Пчеларски район
    Златоград
    Колеги, аз предпочитам да имам по-малко на брой, но по-добре отгледани, по-качествени и с по-дълъг живот пчели, т .е броя пчели да е за сметка на дълъг живот а не на прекомерно снасяне от майката. Както казва Старостенко качественото отглеждане на пилото е в обратна пропорционалност на неговото количество. Количествените натрупвания, водят до качествени изменения, тук важи този принцип. Според Старостенко цитиран от Шапкин, коефициента на изхранване на пилото при стандартните кошери е 65 %, а при хралупите 95%.
    Този пост е редактиран от vasilevsa; 18.02.2016 в 07:58.

  10. #1510
    Заслужил Автор
    Регистриран
    10.10.2011
    Мнения
    337
    Пчеларски район
    общ. Братя Даскалови
    Цитат Първоначално публикувано от vasilevsa Виж публикацията
    Колеги, аз предпочитам да имам по-малко на брой, но по-добре отгледани, по-качествени и с по-дълъг живот пчели, т .е броя пчели да е за сметка на дълъг живот а не на прекомерно снасяне от майката. Както казва Таранов качественото отглеждане на пилото е в обратна пропорционалност на неговото количество. Количествените натрупвания, водят до качествени изменения, тук важи този принцип. Според някои изследвания цитирани от Шапкин, коефициента на изхранване на пилото при стандартните кошери е 65 %, а при хралупите 95%.
    И как би го постигнал?!?!?!?!?!?!

 

 
Страница 151 от 186 ПърваПърва ... 51101141149150151152153161 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 3 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 3 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •