Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 10 от 20 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 91 до 100 от общо 191
  1. #91
    VIP Автор
    Регистриран
    12.02.2015
    Мнения
    3,284
    Пчеларски район
    Европа
    Напълно те подкрепям,особено в последното изречение на поста ти.

  2. #92
    Потребител
    Регистриран
    03.11.2013
    Мнения
    73
    Цитат Първоначално публикувано от rosty_sz Виж публикацията
    Така и не разбрах как 50% от въпросната субсидия ще дойде при нас?
    Държавата няма как да се разпореди за подобно нещо. Остава ние да се разберем и да държим за тази цена, но това е пълен абсурд. Освен това колко от нас ще изкарат пчелина на къра за да са на 1 км от площите за субсидиране.
    Прочетете още веднъж моето предложение и го обмислете добре, ако откриете някакви слабости дайте да ги обсъдим и да изгладим нещата, но нека направим смислено предложение.
    Ако стане както предлагам всички ще бъдат доволни. Земеделците ще получат пари, държавата и европа ще плати за нещо смислено и средствата ще са далеч по-малко от колкото ако нещата се получат както е предложението сега. Ние също ще сме добре, защото ще имаме още една паша от която ще извлечем ползи според целите които сме си поставили за сезона. Е няма да получим пари на калпак, но какво по-хубаво от това. По този начин ще се възползват тези от нас които ще вложат знания, ще положат усилия и мислене в работата си.
    Моето мнение се различава от Вашето. Смятам, че с Вашето педложение поставяте пчеларите като хора на по-ниско ниво, като подчинени и зависими от някого и от нещо. Ние сме равноправни хора и дори имаме много силна позиция, но не я използваме, а сами се поставяме в позицията на по-нискостоящи. Благодарение на нашите пчели, които отглеждаме, ние осигуряваме производството на 1/3 от храната която се произвежда. Досега ние не използваме този страшно важен и тежък аргумент. Затова сме си виновни главно ние. Трябва да вдигнем шум до бога и да искаме справедлива оценка на нашите усилия и труд. Един такъв момент към конкретната ситуация с даването на субсидии на фермерите, за да засяват медоноси. Когато сключваме договори с тях, ние сме равноправна страна и трябва да поставяме условия, които да добри за нас. За целта в случая в договорите трябва да има клауза в която се определя размер на залащане от фермера на пчеларя. Предлагам тази стойност да е 50% от субсидията. Фермерът получава пари, за получаването на които ние сме основен участник. След като засега ЕС не намира за нужно да подпомага директно пчеларството, ние можем и трвбва да се борин, за подялба на субсидията, която ще се дава на фермрите за засяване и отглеждане на медоноси. Нещо повече, аз предлагам, ако фермрите не засяват медоносни растения, като опредлен процент от площите които стопанисват, да им се намалява общата субсидия, която получават като земеделски стопани за обработка на земеделски земи. Забележка: фермерите не получават субсидия за количеството добита продукция, а само затова, че обработват определени площи. За да имат принос към пчелрството, фермрите трябва от една страна да бъдат стимулирани да отглеждат медоноси, а ако не спазват това изискване трябва да бъдат санкционитан, като им се намали общата субсисдия за цялата обработвана земеделска земя. Разбира се към фермрите трбва да има и други изисквания, основното от които е да не тровят пчлеите ни с пестициди, но това не е обект на настоящото обсъждане

  3. #93
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Имам чувството че не ме разбирате.
    Аз нямам доводи против ползата от опрашването.
    Моите опасения в момента са, че при така зададените условия почти няма начин ние да получим абсолютно нищо. Дори и да им се вмени задължение да подпишат договор с пчелар по който минимум 50% от субсидията да е за пчеларя не виждам защо при такива големи суми те да не си направят техни пчелини на подставени лица и да не делят с никого. Въпросните пчелини или няма никой да ги поглежда и ще станат огнища на зарази или обратното но тогава от тези пчелини ще се добива и мед който ще се продава на същия пазар на който продаваме и ние сега. А познайте какво ще стане с цената на меда ?
    ПРИ ТАКА ЗАДАДЕНИТЕ УСЛОВИЯ ТАЗИ СУБСИДИЯ МОЖЕ ДА НИ Е САМО В ОГРОМНА ВРЕДА.

    Интересно ми е и как си представяте фермерите при Матеев с желание да му дадат половината си субсидия само за да се доберат до заветния договор?
    Интересно ми е и как си представяте гнусна платформа с непоглеждани семейства от както са станали такива паркирана до слънчогледа на 300 метра от основния пчелин за отводки на Матеев? Няма да е много приятни нали? Дали няма да е по добре да има още една паша от колкото .......?

    Нека да не се заслепяваме от мисълта за немъчени пари. Да останем прагматици и погледнем въпроса от всичките му страни.

  4. #94
    Потребител
    Регистриран
    19.03.2015
    Мнения
    62
    @Ilia Tsonev понеже видимо предлагате работещ вариант който е добре обмислен съм длъжен да помоля за едно разяснение.

    Дадено

    1. Землище А
    2. Пчелари Б{б1, б2, б3, ..., бn, ... }
    3. Земеделци В{в1, в2, в3, ..., вn, ... }
    4. Субсидия по 70 лв. на пчелно семейство/кошер за всеки 5 декара площ
    5. Разстояние от пчелина до площа за обработване 1 км.

    Търси се
    1. По какво правило някой от множество В ще сключва договор с някои от множество Б?
    2. Тези с които не се сключен договор, но са в разстоянието на 1 км. на кого да се оплачат?
    3. Когато някой от В сключи договор с един или няколко от Б как ще се дели субсидията? За останалите виж т.2.
    4. Защо да е 50% тази субсидия, а не 10%, 20%, 36.6%, 90%, 100% или някои друго хубаво число? Върху какви доводи е точно 50%? Къде остава договорната основа в цялата работа?

    Единствения начин да получим нещо е когато земеделеца няма интерес да се занимава с пчели. Тогава и само тогава той ще потърси най-добра цена за това да достави чужди кошери/семейства около неговите земи.

  5. #95
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Аз не знам защо толкова много се нахвърлихте върху тази идея на МЗХ. Не осъзнавате ли, че тази идея ни създава ПАЗАР. Този пазар ще предизвика ГОЛЯМО ТЪРСЕНЕ на нашите услуги.

    Няма как всеки един арендатор да си сложи пчелни семейства и да ги изостави да умрат. Напротив - ще се получи точно обратното. Ще настъпи голямо търсене на ПЧЕЛАРИ, за да му гледат кошерите или на пчелари, които да си докарат кошерите при него. Пазара ще е ОГРОМЕН. Ще има пари за всеки един съществуващ пчелар, ако си направи труда добре да се договори.

    Има и още нещо, което не съм ви го казвал досега. Самата наредба, с която ще се организира даването на тези пари, ще бъде СЪГЛАСУВАНА С ПЧЕЛАРСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ. На практика най-вероятно предварително да сме запознати с проектотекстовете на наредбата, и ще имаме шанса да ги обсъдим тука на форума и да си дадем мнението и предложенията по тях.

  6. #96
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Ще ви кажа и още нещо. Няма как държавата да ни даде пари, защото това противоречи на евродирективите и може да се приеме като държавна помощ, която по принцип е забранена. Единственият начин да се заобиколят тези евродирективи е точно този. Не знам защо вземате всичко на нож. Появяват се пари и имате шанса да ги вземете, а вие скачате на нож, защото и някой друг ще се облажи от тях. Типично по български. Не ви ли е срам?

    Тези пари не са допълнителни пари. Те ще бъдат взети от съществуващите бюджети на зърнопроизводителите. Ще пострадат те, а не вие. На практика се случи точно това, което всички ние го искахме - част от техните пари да бъдат отклонени към нас. Това се случи, и вие вместо да кажете БРАВО, веднага се нахвърлихте срещу идеята. Невероятно, но факт.

  7. #97
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията

    Има и още нещо, което не съм ви го казвал досега. Самата наредба, с която ще се организира даването на тези пари, ще бъде СЪГЛАСУВАНА С ПЧЕЛАРСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ. На практика най-вероятно предварително да сме запознати с проектотекстовете на наредбата, и ще имаме шанса да ги обсъдим тука на форума и да си дадем мнението и предложенията по тях.
    Това до колко е сигурно?

  8. #98
    VIP Автор
    Регистриран
    04.01.2012
    Мнения
    2,799
    Цитат Първоначално публикувано от Mateev Виж публикацията
    Появяват се пари и имате шанса да ги вземете, а вие скачате на нож, защото и някой друг ще се облажи от тях. Типично по български. Не ви ли е срам?
    Създадох темата и я следя денонощно. Не съм забелязал някой да скача на нож защото друг ще се облажи от пари. Имам чувството, че или аз не мога да го обясня какви са притесненията или вие не се задълбочавате. Няколкократно заявих, че ако се изпълнят ред условия съм готов да подпиша договор срещу 0,00 лв. ( нула лева) и да са им честити парите и да си ги харчат със здраве.

  9. #99
    Администратор
    Регистриран
    09.02.2013
    Мнения
    7,209
    Пчеларски район
    Габрово и Ловеч
    Историята е малко по-дълга. Предполагам всичко започна с пчеларския протест (но не съм напълно сигурен). На този протест ние все пак постигнахме частично целите си. Специално конфедерацията беше подготвила една ПЧЕЛАРСКА СТРАТЕГИЯ (благодарение на Илия Цонев), и тази стратегия беше разпечатана в папки и записана на флашки. По време на протеста, а и след това по други поводи, сме я давали тази стратегия на една камара депутати, министри, други властимащи и медии. Вие сте я виждали - мисля че я публикувах тогава във форума. В тази стратегия половината от текстовете говореха само за ПЧЕЛООПРАШВАНЕТО и неговата голяма полза за народното стопанство. Мария Габриел също има копие от тази стратегия и вероятно е видяла в нея поле за изява, защото на организираната от нея конференция в Брюксел пчелоопрашването е било в устата едва ли не на всеки един изказващ се. Изказвал се е и Симеон Тодоров и той силно е наблегнал на тази тема. Същото важи и за Министър Танева. Групата около Симеон Тодоров явно активно се заела да пропагандира тази стратегия. Заеха се и други пчеларски организации. Не знам на кого е най-голямата заслуга, но е факт че с усилието на много хора, без да правим синхронизация помежду си, тази идея постепенно започна да стига до ушите и да влиза в устата на депутати, министри и други властимащи. Подеха я и медиите, на базата на изказванията на един или друг пчеларски лидер.

    На практика ние успяхме да запалим един огън, който постепенно се разгоря. Не знам дали преди протеста е имало нещо в тази насока, така че съм склонен да си мисля, че поне една от раздадените папки със стратегията е попаднала във верните ръце на верния властимащ, и именно това е поставило началото на обсъждания във висините на власта - дали все пак не могат под някаква форма да ни дадат пари на пчеларите. Такова обсъждане е имало и са се търсили начини, но ограничението са били евродирективите, които забраняват държавната помощ за който и да било сектор от бизнеса.

    Единственият начин все пак да ни дадат някакви пари е бил именно посредством специални изисквания към зърнопроизводителите, които са любимото дете на Европа. Така са и направили. Това не са нови пари - това е преразпределение на съществуващите пари на зърнопроизводителите. Имам информация от Симеон Тодоров, който в Брюксел е имал шанса да си поговори на четири очи с Мария Габриел и с Министър Танева. Не мога да разказвам от негово име - той обеща сам да го направи. Важното е да се знае само едно - имаме потвърждение, че тези пари се дават ИМЕННО НА ПЧЕЛАРИТЕ и решението е взето ИМЕННО ЗАРАДИ ПЧЕЛАРИТЕ. Дори във Брюксел на четири очи са се обсъждали именно тези проблеми, които сега ги споделяте в тази тема - как да се направи наредбата така, щото с нея да не се спекулира и колкото се може по-голяма част от тези пари НАИСТИНА ДА ПОПАДНАТ В ПЧЕЛАРИТЕ.

    Наредбата все още не е измислена. Засега това е само една идея, но тя вече е излязла в публичното пространство, което означава, че няма връщане назад. Наредба ще има и за нейното създаване по закон трябва да се създаде РАБОТНА ГРУПА, в която ще участвуват и лидерите на пчеларските организации. Най-вероятно в тази група ще бъдат включени всички национални организации, които докажат някакъв минимум от РЕАЛНА ЧЛЕНСКА МАСА. Почти е сигурно, че Конфедерацията и Федерацията на Куменов ще получат по едно място в тази група. За другите не знам, но съм склонен да си мисля, че голяма част от старите вождове ще са там заради фалшивите членски маси, които те периодично показват на МЗХ. Но дори това да е така, пак във групата ще имаме поне 3-4 наши хора, споделящи нашите морални ценности, с които хора ще натискаме нещата да се случват в наша полза.

    Та това е историята. Определено ние пчеларите имаме пръст в тази идея за даването на тези пари, и определено под някаква форма ще се съобразят с нашето мнение, ако имаме някакви притеснения за злоупотреба с тези пари. Не трябва обаче да забравяме за ограниченията от евросъюза - в наредбата текстовете така трябва да са завъртени, щото да се създава впечатление, че основната цел е биоразнообразието и спасяването на опрашителите, а не даване на пари на пчеларите. Мисля че ще можем да измислим такива членове, и форума активно ще помага за това. Също така съществуват някакви идеи как да органичим изкуственото усвояване на средства и мисля че това ще е лесно, защото самите служители в МЗХ искат парите наистина да отидат по предназначение и злоупотребите с тях да са минимални.

  10. #100
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Като за начало ако се стигне до обсъждане и ни се чуе думата предлагам отстоянието от 1 км. да се промени на 2 км.

 

 
Страница 10 от 20 ПърваПърва ... 89101112 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •