Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 20 12311 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 192

Тема: ТИМОЛ

  1. #1
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция

    ТИМОЛ

    Не знам какво точно да напиша, има толкова много неща които могат да се кажат за тимола, но въпреки това не е някакво чудодейно лекарство, което да реши всички проблеми. В пчеларството се използва за 3 неща
    - като консервант на сиропа против вкисване и ферментиране (както и при зимуване на неинвентиран сироп) - и дози от рода на 1 грам на 10-20л са напълно достатъчни (повечето от вас едва ли имат хранилки над 5 литра че да се притесняват от вкисване);
    -против Нозематоза - сироп, канди или директно напръскване ( може и комбинирано). Дозите варират от 1 грам на 5л до 4 пъти по-силна доза. Както и да е, крайната доза не е фатална.

    Сиропа се сипва от през 4-5 до 6-7 дни в продължение на месец.

    Тимола предварително се разтваря в малко спирт.

    Действа като вършешен и външен дезинкфектант. Убива паразитите(и гъбичките) и техните спори, в това число и варовитото пило.

    -Вароатоза и разни други акари - сироп, канди, маслени питчици (големи колкото ореховки), напоени с тимол лентички или направо на кристали.
    Прилага се когато температурата е между 15 и 30 градуса. Действа чрез изпарение.
    Има много рецепти, ето няколко:

    Маслени питки (За 12 семейства)
    100 гр тимол на кристали
    200 гр наситена растителна мазнина (например палмово масло) без примеси
    700гр пудра захар.

    Мазнината се стопяваи се оставя да поизтине малко (трябва да е топла, не гореща), пудрата захар се хомогенизира със тимола, след което се добавя към мазнината. Разбърква се докато стане на паста. Нови питки се поставят всеки 2 седмици. Може да се съхранява до 12 месеца във хладилника
    http://www.hertsbees.org.uk/bee_tips...nt_recipe.html

    Лентички (парцалчета или гъбичка)напоени с тимол
    Приготвя се стоков разтвор 1:1 тимол : спирт. по 8-10 мл стоков разтвор на семейство.

    Тимол на кристали в торбички
    или в специални рамки.
    http://www.dave-cushman.net/bee/brooksknight.html

    Тимола се поставя в периферията на плодника, където се изпарява постепенно


    Има и различни препарати на базата на тимол.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  2. #2
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Здравейте.Кажете от каде да си закупя тимол на разумна цена,по възможност от варна
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Здравейте искам да попитам някой дали практикува напушване с дим ,т.е.процедурата по третирането се извършва чрез изгаряне на тимола.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  4. #4
    Заслужил Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    284
    Пчеларски район
    Варненски
    Здравейте.Вчера започнах да третирам семействата с поръсване на тимол по 0.25г. на междурамие пчели.И днес имаше на прелките по две три умрели пчели и пред кошера около петнадесет и сега съм много объркан защо така се получи,уж тимола е най безвреден за тях :roll: .Да не би да има различни видове тимол този го вземах от тук http://www.valerus-bg.com/ за 50лв. 500г. на опаковката пише тимол чист за анализ. Прилича на сол.
    Ако двама човека имат по една идея и нея споделят ще си останат само с нея но ако си я споделят и двамата ще имат по две.

  5. #5
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Цитат Първоначално публикувано от Цветан Андров
    Iris, би ли споделила как третираш с тимол,защото ми се иска да спра използването на ленти и да премина на други алтернативни методи в комбинация с ОК.
    Рецептата беше публикувана в стар брой на в. Пчела и кошер.

    1 килограм тимол се разтваря в 1 Литър медицински спирт 70 % .

    Третирам след като центрофугирам меда от магазините, края на юли или началото на август. Връщам магазините, защото има някаква паша, и защото е горещо, и семействата са големи и трябва да имат обем.
    Слагам по 20 мл от разтвора на семейство, 4 пъти по веднъж в седмицата. Според Скутелатор дозата от 20 мл е голяма, но аз се придържам към нея.
    Разтвора го изливам на четири парченца целулозна гъба, които парченца са поставени върху рамките в четирите ъгъла на плодника. /Както се разбра, може да ползвате и нарязани дамски превръзки или памперси :D, как не се сетих, толкова се чудих какво да използвам първия път?!/

    И за тимола, както и за мравчената киселина, имаше някакво ограничение за температурата, мисля, че за тимола ограничението е да не се третира при над 30 или 35 градуса външната температура.

    Пак според рецептата, това третиране аз го допълвам/комбинирам с третиране с оксалова киселина през ноември - декември /при липса на пило/.
    През пролетта не третирам.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    iris,напролет не третираш с нищо или не третираш с тимол и оксалова киселина?
    1000 пчелари - 1000 технологии

  7. #7
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Не третирам изобщо пролетта, Пламене.

  8. #8
    Заслужил Автор
    Регистриран
    04.05.2012
    Мнения
    337
    Много ми е интересно защо,ако не е тайна естественно?Навсякъде се препоръчва март да се третират!Дали с ленти или друго,всеки си решава!
    1000 пчелари - 1000 технологии

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    865
    Цитат Първоначално публикувано от Пламен Ганев
    Много ми е интересно защо,ако не е тайна естественно?Навсякъде се препоръчва март да се третират!Дали с ленти или друго,всеки си решава!
    Ако есенното третиране срещу акара е извършено добре, включително късно третиране с ОК - количеството оцеляли акари е сведено до възможния минимум. През зимата няма пило и акарите не се размножават тогава и напролет тяхното количество е приблизително, колкото са били есента след третирането. Затова аз не третирам напролет. Друг е въпросът, ако есенното третиране не е било достатъчно ефективно. Тогава напролет се налага да се третира отново.

  10. #10
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Валаз е отговорил вместо мен.

    Само бих добавила, че и аз доста време съм правила третирането по този начин с лентите, редувайки, за да не се получи привикване и устойчивост към препарата. Но въпреки това явно се беше получила. Не се стигна до загуба на семейства, както при колегата Цветан, но една година покрай пчелите доста нерви стопих.

    Освен това си мисля, че тези препоръки за двукратно третиране /пролет и есен/ се дават, за да се презастрахова даващият препоръките, и съобразено с това, че масово се третира с препарати, които трябва да се слагат в период на активност на пчелите, за да може активното вещество да се разнесе из кошера.
    Докато оксаловата киселина е подходяща и за зимно третиране.

 

 
Страница 1 от 20 12311 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •