Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 5 от 20 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 41 до 50 от общо 192

Тема: ТИМОЛ

  1. #41
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Не е виновен тимола - виновни са прогнозите за предстаящата зима.
    Ето защо рано приключиха пчелите с отглеждането на пило.
    http://pik.bg/%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%...ews101513.html
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  2. #42
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Аз го разтворих в олио.Оригиналната рецепта беше със зехтин, ама не пишеше с какъв, екстра върджин или помаче !Затова реших да не рискувам и използвах българско олио .
    Майтапа настрана, ама прецених, че ще се изпарява по равномерно и бавно когато е разтворен в мазнина.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  3. #43
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Дозата е 10 грама на семейство.
    Относно сиропа - и аз им давах. Може просто да са решили да не отглеждат повече пило.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #44
    VIP Автор
    Регистриран
    29.09.2011
    Мнения
    2,531
    Пчеларски район
    Витоша над 1000м.
    10гр. разделени на 4х2,5гр в четирите края на кошера. Разтвор 1/1 100% спирт и тимол по 0,25 гр. на междурамие. Намазва се рамката с разтвора.Два начина за използване на тимол и разликата в подаденото количество тимол е огромна.Без съмнение спирта се изпарява за минути и остава тимол 2,75г на кошер(Д.Б.).Спирта също действа на акара, но това е друга тема. А при 1гр. на 5л. сироп? Още по голяма разлика в количеството."Екостоп" 5гр. на плочка.Ако има проблем той е някъде в дозировката.Колко точно тимол е оптималната доза?
    Аз ползвам 2,5гр. Ефекта още не съм проследил, но дефект не се наблюдава.За сега.
    Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!

  5. #45
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Продавача в магазина, който е и пчелар, рече че в олиото по бавно се изпарявал тимола и било по-добре, от колкото в спирт. Може наистина , когато е концентриран аромата над кълбото, да оказва някакво влияние, докато в четирите края да не е толкова агресивен.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  6. #46
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    Дозата която аз сложих е 7-8 грама на семейство.Тази доза разпределих в четирите края, върху парченца от домакинските кърпи(които попиват доста течност).Така, че в моя случай тимола не е действал директно върху пилото.
    Идеята за тимола с олио ми даде колега(той си знае кой е ).Докато ми доставиха тимола, се поразрових и открих рецептата със зехтина и разпределението в четирите края.Този вариант ми хареса, от себе си добавих подложките за накапването- тези домакински кърпи за подсушаване.
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  7. #47
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Вчера прегледах късните отводки и всичко е на ред. Отводките са правени в края на юли /това са старите майки извадени от основното семейство/, пилото е разно възрастово /от яйца до люпещо се/. Аз съм третирал с тимол, чрез опушване, пет пъти на всеки седем дни до 08.09.2013г. и отделно съм слагал тимол в сиропа за подхранване. Разтвора за подхранване е 1:1/тимол-спирт/ и по 3мл. на 10 литра сироп 1:1 /захар-вода/ по 500мл. през ден. Тимола съм го давал през едно хранене.

  8. #48
    Заслужил Автор
    Регистриран
    28.01.2011
    Мнения
    216

    Тритиране с ТИМОЛ

    Привет на всички.
    Искам да пусна тази тема тъй като стана доста често колеги пчелари, които не искат да пускат химия в кошерите да третират с тимол.
    Аз личнопознах с ЕКОСТОП преди две години и съм много доволен. 1 път в годината виждам пчела с кърлеж по нея, когато третирам максимум 50 кърлежа намирам на дъното - което според мен е добре.
    От миналата година, освен ЕКОСТОП започнах да използвам и тимол, заедно с ментово масло - които са основните съставки в Екостоп-а. Начина по който го правя е просто намазвам с шишенцата по рамките в горната част. Пчелите доста се нервират от силната миризма, но не ги убиви. Истината е, че по този начин не правя конкретна дозировка, което не е добре, затова ще помоля ако някой каже какъв опит има с тимола и как го дозира и прилага.

    Не наблюдавам повече от 20-30- макс 50 паднали кърлежа по дъното на кошерите, което мисля е ниска опаразитеност.
    Скоро видях едно приспособление, което включва нещо като бензинова лампа и отделно отделение където се разтваря тимолът и това искармало на топла пара тимолът и така се третирало.
    Ако някой има опит с това нека сподели.
    Поздрави,
    Мартин

  9. #49
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Има започната тема за тимола. Използвай търсачката.

  10. #50
    Заслужил Автор
    Регистриран
    06.07.2011
    Мнения
    473
    Цитат Първоначално публикувано от Валтер Желязков Виж публикацията
    Аз съм третирал с тимол, чрез опушване, пет пъти на всеки седем дни .
    Колега дай повече подробности за третирането с тимол чрез опушване. С какво ги опушваш в какво съотношение тимол и разтворител и каква доза на семейство.Резултатът какъв е.

 

 
Страница 5 от 20 ПърваПърва ... 3456715 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •