Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 4 от 20 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 31 до 40 от общо 192

Тема: ТИМОЛ

  1. #31
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    Така ми каза познатия че си ги третира постоянно.Няма ли да е по добре да отървеш пчелите от кърлежа постоянно.

  2. #32
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Можеш да му намалиш популацията, но да го "изтребиш до крак" едва ли. Колега помириса ли разтвора с тимола? Меда поема миризми, едва ли ще искаш този който ядеш да има такъв вкус и мирис. И другия, който продаваме, също го ядат хора. Ако има толкова голям проблем с акара, не събираш мед, а викаш ветеринара и следваш предписанията. Това да се третират така без нужда няма смисъл, като да пиеш хапче, че може да те заболи глава.

  3. #33
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Аз мисля, че ако тимола се сложи върху рамките на плодника, под магазините, парите, които са по-тежки слизат надолу и силната миризма е в долната част на кошера. Но все пак меда ще поеме от миризмата му. Скоро третирах с тимол и ми направи впечатление, че ако се отвори подкапачната табла, тимола не се усеща толкова много, но ако отворя вратичката на дълбокото дъно, за да проверя контролния лист , лъха доста силно на тимол.
    Контролния лист и на двете семейства след една седмица показаха между 15-20 паднали кърлежа на семейство.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  4. #34
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    За конкретния начин за който говори колегата plamen, чрез опушване, тимола се разпространява в целия обем на кошера, това му е едно от предимствата на уреда, и няма начин да не попадне в магазините.
    Просто моя съвет е да не се третира с нищо по време на медосбора.

  5. #35
    Автор
    Регистриран
    08.01.2011
    Мнения
    129
    Пчеларски район
    обл.Плевен
    До колкото разбрах третирането с тимол има ефект но да не се третира по време на медосбора и да се третира и с друг препарат не само с тимол.

  6. #36
    Автор
    Регистриран
    29.07.2013
    Мнения
    144
    Пчеларски район
    Мизия
    Просто сменяй препаратите пролет и есен. Сега можеш да третираш с тимол, а октомври, когато няма пило с оксалова киселина. През пролетта пак тимол през есента с нещо друго. Само не третирай с два препарата едновременно.

  7. #37
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    Колеги, някой забелязал ли е да има някакви проблеми с откритото пило, след третиране с ТИМОЛ ?
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  8. #38
    Автор
    Регистриран
    14.10.2010
    Мнения
    135
    За първи път третирам с тимол- чрез изпаряване, разтворен в олио.Дата на третиране-6-7 септември.Една седмица след поставянето, наблюденията са следните:
    Повечето семейства са само със запечатано пило, по голямата част и със снесени яйца, но никакви личинки.Само 2-3 семейства имаха личинки.
    Излиза, че тимола е повлиял по някакъв начин, защото липсваше пило във всичките му стадии.Все пак не на всички, но на голямата част.
    Тук предполагам има колеги, които имат по-дълъг опит в третирането с тимол.
    Би трябвало да споделят своите наблюдения!
    "Българинът ще стане велик гражданин на света в деня, когато зареже най-долното си качество – винаги да гледа да мине тънко и да не си плати справедливо за това, което получава."
    Атанас Буров

  9. #39
    VIP Автор
    Регистриран
    26.09.2010
    Мнения
    1,507
    Пчеларски район
    гр. Годеч - 780 м нв
    И при мен беше същата ситуация. По същия начин и аз третирах на 20 ти август. След седмица от 15 семейства, само в две имаше ларви в различен стадий и то там където капачката е опирала в покривната табла и пчелите са я заклеели и тимола не се е изпарил. Към 7-8 ми септември вече нямаше и запечатано пило, а на 15 ти септември, пчелите бяха образували вече кълбото. Спокойни бяха, дано презимуват нормално и напролет да има нормални яйца. Колега от района също се оплака , че няма открито пило, но в семейства, които не е третирал с тимол. Явно тази година в нашия район пчелите рано са преустановили отглеждането на пило.
    Пчеларството не е професия - Пчеларството е призвание.

  10. #40

 

 
Страница 4 от 20 ПърваПърва ... 2345614 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •