Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Резултати от 1 до 8 от общо 8
  1. #1
    Super Moderator
    Регистриран
    21.09.2012
    Мнения
    1,566
    Пчеларски район
    Русенски

    Шаблон за маточни чашки

    Гледах клипчето от линка по-долу, и ме впечатли шаблона за маточни чашки, който използват:

    https://m.youtube.com/watch?v=BMqm6m5Mx_Q

    Искам да се обърна към всички дърводелци, стругари, майстори и занаятчии, които биха могли да изработят нещо подобно и проявяват интерес. Незнам дали ПВЦ или текстолит биха били подходящи материали за изработване на шаблон за маточни чашки(надявам се отговора да го намери посредствум дискусия)?!?
    Досега не съм срещал да се продава нещо подобно(с толкова голям брой "дюбели") в пчеларските магазини(ако има, може би е мой пропуск), но определено бих си купил, а сигурен съм, че и други колеги биха проявили интерес - затова се обръщам към всички които биха могли да ги изработят. Ето какво казва скутелатора относно размерите и най-подходящият дървен материал:

    Цитат Първоначално публикувано от scutellator Виж публикацията
    Аз вече ползвам гребен - шаблон за восъчни чашки - 8,9 мм. Подходящо дърво за направа на дюбелите - круша, чимшир и др. - такова което не се надува от водата.
    Преди това си бях направил 2 самоделни такива от бук - вършат работа, но дюбелите не стават съвсем еднакви и а за да станат чашките 8,9 - 9,0 мм трябва предварително да се отчете че бука се надува от водата.

    Изработката от стругар е по-добра.

    А, също искам да помоля скутелатора да публикува снимки на неговият шаблон, ако има възможност(в едно друго клипче съм виждал шаблон със седем дюбела, но ми се виждт малко на фона на 25):

    https://m.youtube.com/watch?v=T49qEfg2JvI

  2. #2
    VIP Автор
    Регистриран
    04.02.2012
    Мнения
    1,233
    Пчеларски район
    Русенски
    Един коментар от мен. Всяко дърво пие вода. Само подходящо обработеното не пие. Според мен материала трябва да е лек, за да е удобна работата с "уреда".
    Изработката не е голяма философия. Така като гледам (при толкова манипулации) и размерите не са баш до стотни от милиметъра.
    Според мен и с по-малък брой дюбели ще свършиш работа - зимата е дълга, а и едва ли ще ти трябват повече от 200-300 чашки ;-)
    Шаблона от клипа, според мен е правен по размера на ваничката.
    Този пост е редактиран от koragroup; 29.10.2014 в 07:24. Причина: неграмотно писане
    Георги Корчев се казвам
    България е малка държава и затова винаги има идиоти наблизо!
    "Разликата в потенциалите поражда напрежение" ... или как физиката обяснява факта, че не се разбирам с прости хора

  3. #3
    Почетен Автор
    Регистриран
    03.05.2011
    Мнения
    766
    Пчеларски район
    Царево
    Да ,много интересен и функционален шаблон,позволява маляк обем на ваната поради тази групираност
    Знам доста неща,но и доста ПОВЕЧЕ искам да науча!!!

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Искрене, гледай клипчето на Malka queens или потърси книгата на Doolitle - не се занимавай с глупости чашките да ги редиш една по една.

    Въпросния шаблон отдавна съм го подарил и няма как да го снимам. Мисля обаче че мога да изровя бета версиите от някъде
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Потребител
    Регистриран
    30.12.2010
    Мнения
    80
    Пчеларски район
    общ. Свищов
    http://www.youtube.com/watch?v=w5LzXXVkA10 Това има предвид Дони , моите са от текстолит работят перфектно . Стругаря трябва да ги полира идеално за лесно отделяне.

  6. #6
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Патрон от Макаров, става идеално.

  7. #7
    Заслужил Автор
    Регистриран
    07.02.2013
    Мнения
    353
    Става също така с обикновен молив. Не съм го пробвал, но познавам човек, който го е практикувал и твърди, че методът е добър и лесен.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    28.10.2014
    Мнения
    684
    Пчеларски район
    Габрово
    Цитат Първоначално публикувано от BateMisho Виж публикацията
    Става също така с обикновен молив. Не съм го пробвал, но познавам човек, който го е практикувал и твърди, че методът е добър и лесен.
    Дядо го правеше с една обикновенна пръчка но аз самата тогава не се интересувах от това за съжаления

 

 

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •