Добре дошли в Българският форум за пчелари.
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна
Резултати от 1 до 10 от общо 49
  1. #1
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889

    "ТОПЛА ХРАНИЛКА" НА КОСТАДИН ЯКОФОВ

    Колеги,обръщам се към вас със молба за помощ.

    Благодарение на колега от форума,който ми даде малко материали,изслушах по една лекция на Костадин Якофов и Симеон Тодоров.

    И хората,силно наблягат на полезноста на така наречената от тях "топла" хранилка,която обаче аз съм виждал само на една снимка и пак не мога да си обясна,какво представлява - като конструкция.

    Та моля ви,ако имате да споделите снимков материал,чертеж или дори да опитате на думи - искам да разбера по-подробна информация за тази хранилка.

    Благодаря ви предварително.

  2. #2
    Почетен Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    625
    Това е Милерова хранилка, която е импрегнирана със силикон за хранителни цели.
    http://www.dave-cushman.net/bee/natmiller.html

  3. #3
    Заслужил Автор
    Регистриран
    29.09.2010
    Мнения
    248
    Прегледай темата "Подхранване със суха захар"

  4. #4
    Модератор
    Регистриран
    06.10.2010
    Мнения
    2,300
    Пчеларски район
    Орестиада, Гърция
    Цитат Първоначално публикувано от iris
    Това е Милерова хранилка, която е импрегнирана със силикон за хранителни цели.
    http://www.dave-cushman.net/bee/natmiller.html
    Силикон или разтопен парафин?
    Последното се нанася много по-бързо.
    There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.

  5. #5
    Това на практика си е Милерова хранилка. Само, че е направена от дървена рамка а стените са облицовани с пластмаса, както и дъното е пластмасово. Якофов и Тодоров използват немска пластмаса, сертифицирана за хранителни продукти. Отгоре се слага стъкло, защото прави по добър конденз от плексигласа например. И е прозрачно за да наблюдаваш пчелите, без да се налага да ги безпокоиш с отваряне. Ползват пластмаса, защото ако е само от дърво, хранилката мухлясва от влагата. А и е по хигиенично.

  6. #6
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Цитат Първоначално публикувано от ivandespotov
    Прегледай темата "Подхранване със суха захар"
    да мерси - че точно се чудех как да питам и за тази захар,се чудех пудра ли е или кристали.

    Добре,явно едно от условията за метода описан от Якофов,е тази хранилка да е топла - сега видях и повече снимки на Милерова хранилка,видях снимки и на самите хранилки на Якофов,прочитам по-горния пост на Юри и .... се питам,кое и е топлото на тази хранилка,или за да ми се изясни,може би ще е по-лесно,ако някой ми обясни кое и е студеното на стандартната хранилка.

  7. #7
    Едва ли мога да отговоря точно на въпроса ти. Идеята е вентилацията на кошера да се извършва само през дъното. Тази хранилка почти херметически трябва да затраря тавана. Топлия въздух от гнездото, по законите на физиката се издига нагоре, но не може да излезе. Влагата кондензира по стъклото (тавана на хранилката) и така задържайки се там, овлажнява захарта, която става по-лесно усвоима за пчелите. Не знам защо точно се нарича "топла", може би точно заради това че не пуска топлия въздух да излезе през тавана и го задържа в себе си.

  8. #8
    Почетен Автор
    Регистриран
    25.09.2010
    Мнения
    554
    Дъното на топлата хранилка е направена от специална топлопропусклива пластмаса.Така топлината от гнездото се предава и в самата хранилка т.е.в отделението за захар е много топло,дори и при минусови температури навън,пчелите са в хранилката.Затова и се нарича топла.Всякакъв друг материал използван като дъно е неприемлив и не изпълнява условието за топла хранилка.Дано съм бил полезен.

  9. #9
    Почетен Автор
    Регистриран
    18.03.2011
    Мнения
    889
    Да това за пластмасата не го знаех - така вече става по-ясно,защото дори във обикновенните ми хранилки,аз виждам капчици влага през зимата,та дори не мисля,че условието за стъкло е задължително.
    Но това беше важно да се разбере - не съм проверявал из литературата и не знам точно как е,но съм сигурен че дори обикновенната хранилка,ще е топла вътре.Ясно,че просто не е толкова топла,но това може да се коригира в известна степен,ако зимата не ползваме възглавница,а със нещо да "завием" (примерно с найлон) рамките отгоре и просто да има цепка/отвор през,която да минават пчелите и да се качват във хранилката т.е.ако хранилката няма дървена,а само найлонена преграда със рамките би трябвало със още някой градус да се повиши температурата във хранилката.

  10. #10
    Наблюдател
    Регистриран
    24.12.2010
    Мнения
    43
    Дъното на топлата хранилка е направена от специална топлопропусклива пластмаса. Това не е вярно,материала се казва полистирол той не е топлопропускаем,не е внос от Германия продава се в София,а хранилката е топла
    защото се топли от гнездото чрез цялосния отвор в ширината на хранилката и задържа топлината със поставен друг прозрачен полистирол или стъкло върху нея.

 

 
Страница 1 от 5 123 ... ПоследнаПоследна

Информация за темата

Потребители разглеждащи тази тема

В момента има 1 потребител (и), разглеждащ (и) тази тема. (0 потребител (и) и 1 гост (и))

Разрешения за писане

  • Вие не може да да публикувате нови теми
  • Вие не може да публикувате мнения
  • Вие не може да публикувате прикачени файлове
  • Вие не може да редактирате вашите мнения
  •